У Азарова пропонують позбавити депутатів безкоштовного проїзду і відпочинку

18 Червня 2013, 08:53

"Ми не в змозі забезпечити всі пільги та допомоги ветеранам, чорнобильцям, знаходимо з ними компромісні рішення, але при цьому щомісячно оплачуємо в повному обсязі всі пільги депутатам. Так що ми вирішили привести всі депутатські пільги до того соціальному пакету, який має будь-який громадянин, який платить єдиний соціальний внесок",  – заявила Королевська газеті "КоммерсантЪ Украина".

Законопроект Мінсоцполітики передбачає радикальне скорочення витрат, не пов'язаних безпосередньо із законодавчою діяльністю депутатів, а також обнулення більшості соціальних гарантій діючих і колишніх парламентаріїв.

Зокрема, пропонується скасувати грошову компенсацію за депутатські квартири, замінивши її нормою про тимчасове надання службового житла.

Передбачено позбавлення депутатів права на безкоштовні путівки, страхування, санаторно-курортне обслуговування на пенсії.

Крім того, автори документа вважають за необхідне скасувати виплати безробітним депутатам, які склали повноваження (зараз їм виплачується близько 14 тис. грн на місяць протягом року, а після – 7 тис. грн на місяць до настання пенсійного віку), і пільговий механізм обліку стажу при розрахунку пенсії колишніх депутатів.

У міністерстві мають намір скасувати безкоштовні авіаквитки для народних обранців на внутрішні рейси і лише депутатам-мажоритарникам, обраним за межами Києва, компенсувати витрати на поїздки і перельоти, але не більше 50 рейсів на рік.

Окремої уваги заслуговує норма про обов'язкове відвідування пленарних засідань Ради та засідань комітетів – у разі відсутності на робочому місці без поважних причин запропоновано не виплачувати депутату заробітну плату за день прогулу і штрафувати у розмірі однієї мінімальної зарплати.

Шанси на те, що законопроект буде затверджений в нинішньому вигляді, невеликі. Парламентарії підтримують ініціативу щодо службових квартир і скасування низки дрібних пільг – наприклад, безкоштовного паркування. У той же час як у Партії регіонів, так і в опозиції критикують деякі ключові пропозиції Мінсоцполітики.

Так, народний депутат Володимир Олійник (Партія регіонів) виступив проти обмеження безкоштовних авіаперельотів.

"На це ми не погодимося. Що ж тепер, депутатам, обраним за партійним списком, не зустрічатися з виборцями? Це адже частина їх роботи!" – заявив він.

Олійник розкритикував також ідею скасування грошових виплат колишнім парламентаріям: "Депутату потрібно час для працевлаштування – півроку або рік. Потрібен час на перекваліфікацію. Хоча те, що зараз термін цих виплат не обмежений, неправильно".

"У суспільстві є стереотип, що депутати – мільйонери, але це не так. І депутатам треба десь жити і якось літати в округи. Інше питання, що це мають бути перельоти по роботі, а не на відпочинок, – заявив перший заступник голови регламентного комітету Ради Валерій Карпунцов (УДАР). – Проведіть порівняльний аналіз – які кошти виділяються на роботу офісів депутатів у країнах Європи. Так от, у нас суми набагато менше".

Карпунцов між тим підтримав ініціативу про скасування фінансової допомоги депутатам колишніх скликань: "Не повинно бути ніяких виплат колишнім парламентаріям. Якщо депутат виправдав довіру громадян – його переобирають, якщо ні – хай іде на біржу праці". Слід зазначити, що в 2013 році на ці цілі було виділено 42 млн грн.

У "Батьківщині" ж наполягають, що необхідно скасовувати пільги не тільки депутатам, а й іншим представникам влади.

"Довічне утримання депутатів у відставці – це дикість. Але точно така ж дикість – 13 президентських резиденцій, кошторис ремонту яких відповідає середнім розміром обласного бюджету", – заявив перший заступник голови регламентного комітету Андрій Пишний ("Батьківщина").

Він нагадав, що його фракція пропонує вишукати кошти для Мінсоцполітики за рахунок скорочення бюджетів Державного управління справами, МВС, Генпрокуратури і ряду інших відомств.

"Шанси на те, що депутати приймуть цей законопроект, мінімальні. Це як змусити людину відрізати собі палець, – сказав директор центру "CASE-Україна"Дмитро Боярчук. – І уряду не з руки проштовхувати цей законопроект. 100 млн грн для бюджету з витратами до 400 млрд грн – це небагато. Можна заощадити мільярди, перейшовши на адресну допомогу, але це обговорюють вже 20 років і все ніяк не приймуть рішення".

Як повідомлялось, Верховна Рада відмовилась скасувати необґрунтовані пільги і привілеї для осіб, уповноважених на виконання функцій держави. 

Загалом утримання одного народного депутата обходиться державній казні на 2039 гривень на день