У Азарова хочуть змусити українських книговидавців виконувати закон про “язик”

28 Січня 2013, 12:47

Документ розроблений ще наприкінці 2011 року і прийнятий у першому читанні. Водночас законопроект, поданий до другого читання, містить уточнення про те, що «у видавничій справі мова використовується відповідно до статті 10 Конституції України, законодавства України про мови та інших законодавчих актів України».

У діючому законі натомість ідеться про ст. 10 Конституції та Закон України «Про мови в Україні».

Також у документі запропоновано скасувати норми діючого законодавства, за якими держава зобов'язана сприяти перекладу іноземної художньої та наукової літератури українською мовою.

В проекті залишено норму про обов'язок держави сприяти розвитку українського книговидання. Водночас діючу норму про підтримку російськомовного книговидання «з урахуванням імпорту друкованої продукції» замінено нормою про «випуск видань мовами національних меншин України (у тому числі російською)».

У низці статей діючого закону пропонується замінити термін «національне книговидання» на «вітчизняне книговидання».

Кабмін пропонує також відмовитися від зобов'язання держави підтримувати й розвивати видавничо-поліграфічну індустрію та мережу книгорозповсюдження.

Разом із тим, законопроект передбачає створити «центральний орган виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, в інформаційній та видавничій сферах», що формується урядом. Цей орган вносить суб'єктів видавничої справи до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції, що має стати необхідною умовою для здійснення видавничої діяльності.

Як повідомлялось, за інформацією Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, у середньому кількість примірників вітчизняної літератури щорічно знижується на 10% і вже досягла найнижчого показника в Європі – одна книга на людину в рік. Зокрема, 2012 року число українських книг на внутрішньому ринку зменшилося на 15% у порівнянні з 2011 роком.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила в цілому ініційований Партією регіонів законопроект "Про засади державної мовної політики" 3 липня.

8 серпня президент Янукович підписав цей закон, а також доручив Кабінету міністрів створити робочу групу для розробки пропозицій щодо вдосконалення законодавства про порядок застосування мов в Україні.

Закон набув чинності 10 серпня, він передбачає можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%.