Рішення про зняття обмежень на експорт пшениці прийняли на засіданні робочої групи з функціонування ринку зерна в Міністерстві аграрної політики і продовольства, повідомив директор департаменту економічного розвитку аграрного ринку Мінагрополітики Віталій Саблук. Він пояснив, що наразі Україна має достатньо ресурсів для безлімітного експорту пшениці. Ціна на неї на внутрішньому ринку досить стабільна, а стан посівів під новий урожай переважно добрий і задовільний, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Офіційно держава не забороняє експорт зернових, так як Україна є членом Світової організації торгівлі. Але з 2011 року Мінагрополітики та учасники зернового ринку підписують меморандум, в якому обумовлюються обсяги допустимого експорту, при якому зберігається продовольча безпека країни. На цей сезон зернотрейдери зобов'язалися експортувати не більше 5 млн т пшениці, 12,4 млн т кукурудзи і 3 млн т ячменю. Потім у жовтні і листопаді минулого року Мінагрополітики погодилося на збільшення цього обсягу для пшениці спочатку до 5,5 млн т, а пізніше – до 6,5 млн т.
З початку маркетингового року (з 1 липня 2012 року по 30 червня 2013 року) по 18 квітня, за даними міністерства, експорт зерна перевищив 20,2 млн т. У тому числі 11,5 млн т кукурудзи, 6,3 млн т пшениці і 2 млн т ячменю. За оцінками Віталія Саблука, до кінця сезону експорт пшениці навряд чи перевищить 500 тис. т. "Але це дуже оптимістичний сценарій. Найбільш ймовірний обсяг експорту – 200-400 тис. т. Більшого обсягу просто немає на вільному ринку", – вважає Саблук .
На думку гендиректора Української аграрної конфедерації Сергія Стоянова, на зовнішні ринки до кінця поточного маркетингового року може бути поставлено не більше 200 тис. т пшениці, з яких 80 тис. т вже знаходяться в портах. "Рішення міністерства, швидше за все, не призведе до активізації експорту зернової, оскільки ціни на неї на внутрішньому ринку вище світових", – відзначає Стоянов. За його словами, на сьогоднішній день мірошники в Україні платять на 250-300 грн за тонну більше, ніж можуть запропонувати трейдери.
Зернотрейдери погоджуються, що їм буде непросто знайти покупців на українську пшеницю. "У травні вже починається збір врожаю в Північній Африці. Відповідно, закупівля пшениці в цей час падає. А в липні буде новий урожай в Україні. При цьому вже зараз пшениця нового врожаю на $30 за тонну дешевше", – говорить заступник директора найбільшого в Україні зернотрейдера – компанії "Нібулон" – Андрій Вадатурський. У результаті обмеження експорту пшениці негативно відобразилося як на трейдерах, так і на аграріях. "Якщо восени 2012 року у аграріїв була можливість продати пшеницю за 2,4-2,5 тис. грн за т, то зараз ціна -1,8-1,9 тис. грн за т", – відзначає Вадатурський.
Основна причина падіння цін на пшеницю – хороші прогнози врожаю у світі, в тому числі в Причорноморському регіоні, говорить аналітик ІК Dragon Capital Тамара Левченко. "У підсумку аграрії, які не встигли продати зерно восени, зараз можуть втратити близько $50 з кожної тонни", – вважає Левченко.