Туск прибув до Варшави для допиту у справі Смоленської катастрофи

3 Серпня 2017, 17:00

Голова Європейської ради Дональд Туск у четвер, 3 серпня, прибув до Варшави на допит до прокуратури як свідок у розслідування катастрофи президентського лайнера Ту-154 під російським Смоленськом. Про це повідомляє Радіо Свобода.

Слідчі органи серед іншого мають намір з’ясувати, чому після катастрофи упізнання тіл довірили російським фахівцям, що в результаті призвело до численних помилок – це з’ясувалося в процесі ексгумації.

«Я повинен взяти це на себе, хоча вже докладно пояснював все в прокуратурі, не знаю, що нового я міг би сказати», – заявив Туск, якого у Варшаві зустрічали сотні прихильників.

Опозиція вважає, що вже другий виклик Дональда Туска до Варшави на допит є формою політичної помсти нинішньої влади. У польському уряді, зі свого боку, заявляють, що колишній прем’єр, як і будь-який інший громадянин, зобов’язаний співпрацювати з прокуратурою.

Нагадаємо, Літак Ту-154 польського президента Леха Качинського розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Загинули 96 людей – 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. Серед загиблих – президент, його дружина і частина керівництва країни. У січні 2011 року контрольована російською владою МАК оприлюднила остаточний звіт про причини Смоленської трагедії, в якій всю провину за катастрофу польського урядового літака Ту-154 поклала на польську сторону, не побачивши жодної вини в діях росіян. Згодом у Росії заявили, що не видадуть Польщі уламки літака Качинського.

7 березня 2016 року у Варшаві розпочалося повторне розслідування Смоленської катастрофи. Міноборони Польщі оприлюднило відеозапис зустрічі колишнього прем'єра країни Дональда Туска з російським президентом Владіміром Путіним і Сєргієм Шойгу, який обіймав у той час посаду голови МНС, в день Смоленської катастрофи.

Міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що записи розмов Туска і Путіна в день Смоленської катастрофи суперечать підсумкам розслідування. 21 березня 2017 року Міноборони Польщі звинуватило Туска в злочинній бездіяльності у справі щодо Смоленської катастрофи. Антоній Мацеревич заявив, що голова Євроради заключив з Путіним нелегальну угоду на шкоду Польщі і повинен за це відповісти.