Про головний подарунок йшлося у програмі КПРС. Ще за Хрущова стверджувалося, що «у 1980 році комунізм буде в основному збудовано». Пізніше Брєжнєв додав обіцянку про окрему квартиру для кожної родини.
На Новий 1978 рік родичі, друзі та сусіди збиралися за одним великим столом. Що на ньому було, ви вже знаєте, а от у подарунок зазвичай несли те, що знадобилося б на застіллі: кришталеві салатниці, чарки та сервізи для кави та чаю – особливо німецький комплект «Мадонна»… Ті, хто прагнув оригінальності, привозили з Москви – в Києві такого ще не було – новинку року: пляшечку з російською етикеткою «Пепсі» і написом: «Виготовлено з концентрату та по технологій компанії Pepsi Co».
Бібліотека Вавілона
А саме покоління «Пепсі» вартувало біля ялинки. Єдиною спільною мрією хлопчиків була німецька іграшкова залізниця зі справжнісінькими вагонами, тепловозами, мацюпусінькими будиночками та деревами для узбіччя і вокзалом. Вагончики можна було потім ще докуповувати, продовжувати колії та ускладнювати переїзди: ті, хто мав, кажуть, досі працює! Дівчатка очікували, також німецьких, гумових ляльок з очима, що кліпають, з приємним на дотик пружним тільцем і помітнішими статевими ознаками, ніж у вітчизняних пластикових пупсів. А всього за три рублі – сума величезна – кіло сто любительської ковбаси – можна було придбати в «Дитячому світі» справжнього повітряного змія, до якого додавалося кілька пластмасових парашутистів. О, заповітні 3 рублі – аби вони були в мене тоді, сьогодні я не пожалкувала б і трьох сотень гривень.
А дорослі були впевнені, що «книга – кращий подарунок». Саме з 1978-го шкільні підручники почали давати учням безкоштовно. А ще 30 років тому книжкові полиці деяких громадян Радянського Союзу отримали довершений вигляд: було завершено випуск найпрестижнішої книжкової серії «Бібліотека всесвітньої літератури»: 200 томів у полотняних палітурках та глянцевих суперобкладинках. 300-тисячний наклад розійшовся повністю. Так само умостилося на полиці (найдефіцитнішій – чеській!) 3-тє видання Великої Радянської Енциклопедії в 30-ти томах, розпочате ще в 1970-му. Ця монументальна праця і досі користується попитом як універсальна енциклопедія, хоча багато хто з її власників за всі ці роки так і не спромігся відкрити хоча б том.
Цікава деталь: ніхто з тих, хто мав вдома подарункове видання Леоніда Ілліча Брєжнєва «Малая Зємля. Возрождєніє. Целіна», не пам’ятає, як ця книга заявилася на полиці. Від того, що самі придбали, гнівно відхрещуються, а що хтось подарував, не пам’ятають. Можливо, саме її – найтиражніше на той час у світі видання, крім хіба що Біблії, – розносили під Новий рік Дід Мороз зі Снігуронькою? А що, чом би й не відзначити в 2008-му цей книжковий ювілей?! Адже вперше в історії вся країна пошепки передавала один одному ім’я справжнього автора, відомого публіциста-«ізвєстінця» Анатолія Аграновського. 30-річчя спічрайтерства на пострадянському просторі – це вже тема для наукових досліджень.
Радощі «речовізму»
Інші традиційні подарунки того часу – бренди побутової техніки. Згадаю: електробритва «Харків», магнітофон «Електроніка» і до нього радянські касети «МК-60»… Фотоапарат «Смєна», велосипед «Орльонок»… Для жінок – французькі парфуми «Кліма» та «Же-о-зе» за 45 рублів пляшечка і дешевша ароматична олія «Болгарська роза»… А туш для брів та вій «Ленінград», на яку потрібно було плювати, аби розтерти сіро-чорну масу і намалювати сірником модні стрілочки в кутку ока? Я щойно відчула, що таке вічність, у столичному переході біля метро «Арсенальна», де серед інтернаціональної дешевої косметики стояла та сама чорно-біла коробочка туші. Цьогорічного виробництва! Для лікування ностальгії вона б стала у нагоді.
А ще під ялинкою 30 років тому можна було знайти шахи. Саме у 1978-му Анатолій Карпов став чемпіоном світу, тому як ходить кінь – знав кожен другий. Джинсів не було у продажу ніде і ніяких, але їх вже носили всі, моднячі «Вранглер» та «Лі». А в мене були болгарські джинси «Ріла» – більші на кілька розмірів, але заради шкіряного лейблу можна було знехтувати цією деталлю.
Утопія та реальне диво
Але найкращим подарунком-1978 було те, чого взагалі «дістати» було неможливо. За жодні гроші. «Це» передавалося з рук в руки, як неабияка коштовність – один із перших аматорських записів «Машини врємєні». Ця група тоді в ранзі любительської не мала доступу до студійного обладнання. На півгодинному запису з концерту були «Солнєчний остров», «Кукольний балаган» і ще якісь, сьогодні забуті, пісні. Зокрема, така:
«Обещаньям я не верил, и не буду верить впредь,
Обещаньям верить смысла больше нет.
Но, сказать по правде, я хотел бы посмотреть
Что же будет с нашим миром через 20 лет».
Обещаньям верить смысла больше нет.
Но, сказать по правде, я хотел бы посмотреть
Что же будет с нашим миром через 20 лет».
Про які обіцянки йшлося? У програмі КПРС за Хрущова стверджувалося, що «партія урочисто обіцяє радянському народу: у 1980 році комунізм буде в основному збудовано». Пізніше Брєжнєв додав і про окрему квартиру для кожної родини до того ж рубіжного терміну. А з «Машиною часу» за цей термін нічого особливого не сталося, але вони побачили, що сталося зі світом. Так само співають, нещодавно у Київ заїжджали, була я на концерті. Ось тільки за згаданий в тексті 1978 року 20-річний період аудиторія не встигла забути, що таке брехня. Навпаки, вона лише краще пізнала, що це.
[463]
ПОРТФОЛІО
Особистого зростання за шість п’ятирічок: Ю. Тимошенко, А. Яценюк, В. Ющенко.
Рік | Юля Володимирівна | Арсеній Петрович | Віктор Андрійович |
1978 |
Комсомолка, активістка, |
Пішки під стіл | Сільський економіст |
1988 | Власниця пункту відеопрокату | Чернівецький школяр | Співробітник Агропромбанку СРСР |
1998 | Голова бюджетного комітету | Консультант київського банку | Керівник Національного банку |
2008 | Керівник уряду | Спікер парламенту | Глава держави |