“Туреччина продовжуватиме співпрацю з Україною незалежно від того, чи подобається це Росії”. Що відомо про візит Ердогана до України

Світ
4 Лютого 2022, 19:35

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час візиту до України 3 лютого провів разом із президентом Володимиром Зеленським 10-те засідання Стратегічної ради високого рівня, підписали низку угод та попередньо домовились про зустріч між Владіміром Путіним та Зеленським за посередництвом Анкари.

Видання CNN Turk пише, що сторони вирішили провести наступне засідання Ради в Туреччині до 100-річчя республіки, яке припадає на жовтень цього року.

"Наш візит, який відповідає 30-річчю встановлення наших дипломатичних відносин з Україною, ми увінчали 8 підписаними угодами. Особливо Угода про вільну торгівлю, переговори щодо якої тривають уже 11 років, була дуже і дуже важливою та змістовною", – сказав Ердоган після візиту.

Читайте також: Вгодити всім. Чому Туреччина почала активно говорити про допомогу Україні та Росії в питанні деескалації

Також лідер Туреччини зазначив, що ескалація міжнародною пресою питання між Україною та Росією принесе більше шкоди, ніж користі: "У цьому процесі дуже важливо вести себе спокійно…Перетворення двосторонніх питань на елемент євроатлантичних переговорів щодо безпеки призводить до блокування обох смуг".

У коментарі Тижню старша наукова співробітниця Центру досліджень сучасної Туреччини (Карлтонський університет) Євгенія Габер сказала, що така позиція Ердогана дуже перекликається із позицією Зеленського, зокрема й тим, що президент України озвучував під час останньої пресконференції.

"Турецька економіка, валюта тощо теж сильно залежить від таких заяв (західних політиків та медіа, – Ред.) і були випадки коли одним твітом американського президента валюта країни обвалювалась на 10-20%. Тому збереження стабільності та внутрішньої стійкості є ключовою. Разом з тим ми знаємо особливості відносин між Туреччиною та НАТО – завжди на рівні політичного істеблішменту лунають заяви про те, що Чорноморський регіон – наш регіон, тому будь яка ескалація з будь-якого боку є для нього шкідливою. Через те для Ердогана ідеальним варіантом було б вирішити конфлікт мирно і лише силами регіону", – пояснила Євгенія Габор і додала, що все одно в разі нападу Росії, Туреччина діятиме як член НАТО.

Поміж іншого, під час візиту обговорювали можливість перемовин у Туреччині між РФ та Україною, що Ердоган вже кілька разів пропонував. За його словами, Путін "дав позитивний відгук" на пропозицію Туреччини прибути на переговори після його повернення з Китаю.

Суспільне повідомляє, що Зеленський також підтвердив згоду зустрітись із Путіним. Про це у коментарі журналістав сказав речник президента Сергій Никифоров.

"Зараз ми встановлюємо дату. Тоді, сподіваюся, ми проведемо цю зустріч, щоб зібрати на високому рівні пана Путіна і пана Зеленського. Наша домовленість із паном Зеленським у цьому напрямку. Я вважаю, що якщо ми зможемо досягти цього на високому рівні, не зводячи його на нижчі, то результат…дасть можливість новому формуванню в регіоні. Ця надія виникла в мені під час зустрічі із Зеленським. Сподіваюся, це закінчиться добре", – пояснив журналістам Ердоган.

Євгенія Габер зазначила, що наразі все залежить лише від Путіна, адже поки від Кремля офіційного повідомлення немає. Проте попередня згода з усіх сторін свідчить, що зустріч може скоро відбутись.

Поміж іншого, сторони, зокрема прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та міністр торгівлі Туреччини Мехмет Муш, підписали Угоду про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною.

В рамках Угоди Україна зможе безмитно ввозити до Туреччини більше 10 тисяч товарів, а ще на 1,3 тис отримає тарифні квоти та зменшення мит, повідомляє Мінекономіки. 

Як відзначають у міністерстві, в експортних галузях будуть створені нові робочі місця, а для української легкої промисловості буде доступ до турецької сировини: "Це означає, що вироблений з неї товар буде вважатися українським і зможе потрапити на ринки країн Європи і Середземноморʼя за нульовою митною ставкою".

За словами Євгенії Габер, про можливу вигідність угоди для України чи Туреччини можна дискутувати, проте навіть те, як вона зараз виглядає – це достатньо хороший варіант, аби рухатися далі і посилати правильні сигнали, зокрема залучати турецьких інвесторів. "Проте наше домашнє завдання – працювати над зміною структури експорту та розвитком високотехнологічної продукції, а не лише сировини як це є зараз".

Читайте також: Непростий союз. Як у Туреччині сприймають членство країни в НАТО

Денис Шмигаль відзначив щодо угоди, що завдяки їй можна очікувати +2,2% щорічно до ВВП України та +2,6% до доходів домогосподарств.

Загалом уряди уклали 8 угод. Зокрема, щодо співробітництва у сфері високих технологій, авіаційній та космічній галузях. Це дозволяє почати в Україні будівництво заводу для виробництва військових безпілотних дронів "Байрактар".
 
Як відзначила Євгенія Габор, це рамкова угода, однак для нас це рішення є важливим щонайменше із двох причин – посилення військових спроможностей збройних сил та важливий політичний меседж назовні про те, що Туреччина продовжуватиме співпрацю з Україною в тому числі й в чутливих оборонних питаннях, незалежно від того, чи подобається це Росії.