Цунамі у «тихій гавані»

ut.net.ua
19 Вересня 2008, 00:00

 

 

 

Виступаючи в січні 2008 року на давоському форумі, міністр фінансів РФ Кудрін заявив про те, що на тлі світової економічної кризи Росія залишається чи не єдиною «тихою гаванню» для бізнесу. Ще б пак – нафта невпинно дорожчала, та й вартість акцій провідних російських компаній стрімко росла. Відповідно ріс і фондовий індекс Російської торговельної системи (РТС), який у травні сягнув вражаючих 2500 пунктів. Фінансові аналітики прогнозували, що до кінця року він здолає планку в 3000 пунктів. Виходило майже за Владіміром Висоцкім: «у нас балет, заводи і ікра», а на затаврованому ще Марксом Заході вирує економічна криза, й ось-ось настане друга Велика Депресія. Зараз, коли ринок цінних паперів у Росії обвалився більше ніж на 40%, а індекс РТС впав 17 вересня до 1058 пунктів (після чого торги просто зупинилися «до окремого розпорядження»), рожеві прогнози Кудріна можна згадувати хіба як знущання. Росія не тільки не стала тихою гаванню, навпаки, світові фінансові проблеми позначилися на ній значно сильніше, ніж на «постраждалому» від глобальної кризи Заході. Й будь-яка негативна новина на кшталт банкрутства інвестиційного банку Lehman Brothers та майже банкрутства страхового гіганта AIG тільки погіршує ситуацію на російській біржі.
 
Вже зараз очевидно, що в своїх макроекономічних оцінках російська влада припустилася принаймні трьох стратегічних помилок. Перша – це переоцінка своєї політичної «автономності» від Заходу. Агресія проти Грузії в поєднанні з гострою антизахідною риторикою призвели до того, що і в США, і в Європі ділові кола зробили висновки – й почали виводити з Росії капітал. На сьогоднішній день відтік сягнув вражаючих $30 млрд, і цей процес не зупинився.
 
Друга помилка – непохитна віра в те, що нафта надалі буде тільки дорожчати й уже найближчим часом сягне позначки $200 за барель. Натомість станом на 15 вересня ціна нафти впала більше ніж на третину порівняно з літнім «піком» у $147 і впритул наблизилася до межі в $90. Окрім того, є всі підстави очікувати, що девальвація чорного золота триватиме й надалі.
 
Третя, «найсвіжіша» помилка полягала в переконанні, що ринок можна змусити рости за допомогою одних тільки заспокійливих звернень влади. За останні декілька днів високопосадовці РФ стільки разів заявляли про те, що «російські активи недооцінено» і їх треба терміново купувати, що вони почали сприйматися як заклинання перед бурею, що насувається. Й головнокомандувач Мєдвєдєв, і полковник Путін діяли як прапорщик із відомого анекдоту, наказуючи фондовому ринкові «Стій, ать-два».
 
Усвідомлюючи безперспективність заяв, не підкріплених реальними діями, влада Росії, судячи з усього, готує радикальний крок: влити у фондовий ринок державні кошти. Це можуть бути гроші зі стабілізаційного чи пенсійного фондів. Крім цього, може бути скорочено податки для нафтопереробних компаній. Такі заходи, вочевидь, зупинять падіння акцій, але лікування може виявитися гіршим за хворобу. Неминучими макроекономічними наслідками втручання держави стане руйнування фондового ринку РФ, зменшення надходжень до бюджету, зростання інфляції та скорочення золотовалютних резервів. І Росія, що збиралася стати тихою гаванню для світового бізнесу, може перетворитися на тихе кладовище для власної економіки.