Ціни на газ у ЄС не перестають рости, а постачання скорочуються навіть після повернення турбіни для «ПП-1» до Німеччини

29 Липня 2022, 16:48

Видання Politico наводить деякі цифри з європейського ринку, які свідчать про поглиблення газової кризи. Ціни на газ на нідерландському хабі у середу TTF досягли 228 євро за мегават-годину, підвищуючись шостий день поспіль. Це порівняно з 199 євро/МВт-год у вівторок. Рік тому ціна становила 22,97 євро/МВт-год.

Як повідомили раніше німецькі медіа, у середу Росія скоротила постачання газу через «Північний Потік» до 20% від потужності. Так само й італійська нафтова і газова компанія Eni також заявила, що очікує скорочення потоків приблизно на 7 мільйонів кубометрів.

В понеділок «Газпром» пояснив, що скорочення зумовлені затримкою із поверненням газової турбіни «Siemens» з ремонту в Канаді. Ще у червні російський енергогігант повідомляв, що скоротить потоки газу через «ПП-1» на 40% з тієї ж причини.

Українська влада закликала не повертати турбіну взагалі та засудила передачу, яку Володимир Зеленський назвав небезпечним винятком з правил, адже це порушує санкційну політику проти РФ і дає їй надію, що відтак можна позбутись будь-яких обмежень. Україна ще у травні закликала Німеччину максимально обмежити або й припинити газові потоки через «Північний потік», відповідного листа навіть надсилав «Оператор ГТС України» разом з «Нафтогазом» до Міненергетики Німеччини.

Читайте також: Час експортерів

Том Марзек-Мансер, керівник аналітики газу консалтингової компанії ICIS, написав у твіттері, що потоки по «ПП-1» впали до 32 млн кубометрів на день, до того ж стоїть питання, коли буде встановлено турбіну, яку повернули до Німеччини з Канади минулого тижня.

Коли «Газпром» повідомив про ремонтні роботи, німецькі високопосадовці підозрювали, що в результаті постачання в країну взагалі може не відновитись, так як Росія неодноразово натякала, що без її газу Європі не пережити зиму. 18 липня з’явилась інформація, що «Газпром» оголосив про форс-мажор, який не дає можливості виконати свої зобов’язання перед щонайменше одним великим клієнтом з ЄС.

Як зазначає Politico, експорт російського газу до ЄС становить приблизно третину від рівня минулого року, при цьому він неухильно знижується після початку вторгнення 24 лютого, згідно з дослідженням аналітичного центру Bruegel у Брюсселі.

Міністри енергетики ЄС у вівторок погодилися почати обов’язкове нормування газу в євроблоці на випадок дефіциту поставок взимку. Обмежений експорт газу з Росії також ускладнює заповнення газосховищ країн ЄС напередодні опалювального сезону. Євросоюз має на метт заповнені на 80% сховища до 1 листопада.