Ціна агресії

Економіка
19 Січня 2022, 17:58

Агресивні дії РФ спровокували обвал котирування єврооблігацій в Україні. Через це ставки перевищили 10% річних. Найбільше підскочили вони по "коротких" паперах – до 26,5%. Просіли також акції – найбільше впали в ціні акції гірничорудної компанії Ferrexpo, що котируються на Лондонській фондовій біржі (на 10,7% у п'ятницю та на 4% у понеділок) та нафтогазової компанії Enwell Energy (на понад 10%).

Також вчора Мінфін на аукціонах ОВДП змогло залучити лише 118,9 млн грн порівняно з 3,87 млрд гривень за тиждень до цього. При цьому продавець відхилив тільки одну із 36 заявок на 5,9 млн гривень на купівлю шестимісячних паперів під 12%, зберігши ставку на рівні 11% річних.

Крім того, гривня здешевшала уже майже на 10% порівняно із листопадом, головним чином через агресивні повідомлення про напад з боку РФ. Для стримування ситуації НБУ по кілька разів виходить на ринок з продажем долара з резервів.

Читайте також: Die Welt: Навіть найжорсткіші санкції не поставлять Росію на коліна​

В той же час, у Росії триває обвал фондового ринку. Лише 18 січня індекс Мосбіржі за підсумками дня впав на 6,5%, індекс РТС – на 7,29% – це мінімум з 23 грудня 2020 року.

Коментуючи ситуацію, економічний оглядач Тижня Олександр Крамар відзначив, що: "це прогнозована реакція ринків, але вона тому й не змінить нічого в діях Росії, бо є прогнозованою. Йдучи на конфронтацію Путін до цього готовий від початку".

 Крамар додав, що Росія демонструє  готовність до втрат і на інших напрямках: "Вони з початку 2022 року транзитують через Україну менше 50% гарантованих угодою 2019 року обсягів газу, хоча при цьому все одно мають платити за 100% за принципом "качай або плати". Так Кремль тисне на ЄС і Україну, створюючи дефіцит газу в ЄС і отримуючи більше за ті обсяги, які постачають. Тобто Москва демонструє, що готова терпіти короткочасні на думку Кремля фінансові збитки, чи принаймні ті, які вона такими вважає, щоб досягати своїх більш важливих з точки зору Путіна довгострокових цілей”.

Автор:
Тиждень