Один мій знайомий, аби зіскочити з голки, пішов у тривалий запій. Більше він до ширки не торкався. За рік помер від цирозу печінки. Без сторонньої допомоги позбутися наркозалежності нереально. І є методи лікування, коли самі наркомани допомагають один одному.
Інколи допомагає
Голова громадської організації «Світло надії» Максим Демченко зустрічає нас у центрі Полтави. Проходимо ряд гаражів – ось і офіс. Заходимо досередини. Працює телевізор – на стільцях та диванах довкола нього сидять дюжина хлопців та одна яскрава дівчина в рожевій курточці. «Це ком’юніті-центр, – каже Максим Демченко. – Тобто місце, куди може прийти будь-яка людина, в якої проблеми з наркотиками, та просто провести час. У спогляданні телевізора, спілкуванні з такими ж, як він, людьми, в яких схожі проблеми». У сусідній кімнаті маленький хлопчик грається величезним гумовим м’ячем. Часто наркозалежні приходять сюди разом із дітьми.
Заступник Демченка Сергій Жук тим часом розповідає історію дівчини в рожевому: «Вона вінтовик |тут і далі див. словничок тут|. Працює офіціанткою, а у вільний час, щоб не тягнуло на наркотики, приходить сюди. Каже, що іноді допомагає. З нею працює психолог, сподіваюся, вмовить її взагалі кинути». «Є в нас ще дівчина, яка щойно вийшла з в’язниці, – втручається Максим Демченко. – А ще сьогодні в співробітника, колишнього наркомана, день народження. Ходімо з нами – зараз побачите, яким чином ми впливаємо на людей».
Відчиняємо двері до великої зали. На невеликому столі – солодощі, банани та сік. Усі ставлять стільці колом та сідають. З’являється й іменинник – хлопець із потовченим обличчям. «Він у нас працює в тубдиспансері з наркоманами, – нашіптує мені на вухо Сергій Жук. – Там згубне місце. Але він хоче допомогти іншим – тому і йде в це пекло». Й ось кожен по черзі його вітає. Майже в усіх побажаннях постійно чути слова «ми», «наше», «спільні зусилля». Всі бажають сили та звитяги у боротьбі з лихом. Винуватець свята навіть зашарівся. Нарешті розпочинається частування, а ми виходимо на вулицю.
На ґанку палить цигарку чоловік середніх років – коротко стрижений, у шкіряній курточці, з рисами обличчя, що важко запам’ятати. понад усе він нагадує оперативного працівника міліції. Починаю розмову з ним – має ім’я Сергій, родом із Луганська, наркоман із 10-річним стажем. Зміг кинути ширку завдяки програмі «12 кроків». «Найскладніше для наркомана – це навіть не кинути саму наркоту, – емоційно пояснює він, – а вже потім не зірватися в перші ж місяці. Нам кажуть: ідіть працювати. А ми не розуміємо – навіщо? Щоб були гроші? Але гроші ми звикли сприймати тільки як засіб для придбання наркотику. Тому такі ось ком’юніті-центри – це дуже важливо. Без підтримки майже неможливо кинути».
«Зараз ми вам покажемо партнерський реабілітаційний центр – він за містом, – підходить до нас Сергій Жук. – Називається «Новий поворот». Сідайте в авто». Вже біля машини нас наздоганяє Максим Демченко: «А ось це вам подарунок». І з цими словами він простягає нам велику коробку з презервативами.
12 кроків до себе
До центру нас везе на власному транспорті Олег. Він із Києва, колишній наркоман. Почув саме про ту «реабілітаційку», куди ми прямуємо, й поїхав лікуватися. Втретє, адже перші дві спроби були марні. Несподівано допомогло. Після курсу лікування ще на рік залишився в Полтаві. має роботу – він соціальний працівник. Квартиру в Києві здає – на ці гроші й живе. Каже, що не хоче повертатися у свій район, де кожна лавка та під’їзд нагадуватимуть про наркотики. До речі, багато наркологів вважають зміну місця проживання важливим елементом лікування наркоманії.
Заїжджаємо до двору сільської лікарні в селі Руновщина. Саме тут у невеликій прибудові працює досить відомий в Україні реабілітаційний центр. Проста дерев’яна підлога, олійна фарба, запашний дух квашеної капусти – чимось нагадує сільську школу, якою її любили показувати в давніх радянських фільмах. «Єдине прохання – не фотографуйте їх без мого дозволу, – просить психолог Олександр Тимошенко. – Розумієте, в нас тут лікуються діти доволі відомих людей, які б не хотіли, щоб подібна інформація про їхніх нащадків поширювалася». Ми ствердно киваємо.
«Ми лікуємо наших пацієнтів за методикою «12 кроків», – каже далі психолог. – Власне, у цього методу є традиційніша для вуха людей назва: анонімні наркомани/алкоголіки. Цю методику розробили ще в 1934 році два банківські клерки, які стали алкоголіками внаслідок Великої Депресії, що лютувала тоді в США. Сенс лікування зосереджений у двох принципах – колективності та наслідування позитивного прикладу лідера. Тобто спочатку людина долає найбільший комплекс будь-якої залежності – визнає, що вона залежна. Причому, робить це в присутності всієї групи. Без такого визнання взагалі будь-яке лікування є марним. А сенс «12 кроків» полягає в тому, що лідер групи – обов’язково колишній наркоман або алкоголік, разом із групою таких самих колишніх залежних чи тих, хто ще в процесі лікування, проходить певну кількість етапів – кроків».
Їх, зрозуміло, 12. Перший крок – це вже згадане визнання свого безсилля перед наркотиком/алкоголем. А далі людина йде шляхом психологічного самолікування – від вибачення перед тими, кому хворий завдав шкоди своїм захворюванням, до етапу, коли хворий сам перетворюється на лікаря. Та починає допомагати своїм уже позитивним досвідом іншим. Запитально дивлюся на психолога. Мовляв, значить, і ви колись? «Так, – без тіні збентеження відповідає він на мій погляд. – Я був алкоголіком, як кажуть, пропащим. Але 12 років тому зміг кинути завдяки цій програмі».
Аж ось до нас виходять пацієнти Тимошенка. Їх близько десяти. Тут представники буквально всіх верств і професій – від дочки великого бізнесмена з Заходу України до простих хлопців-робітників, що називається, «з району». Декілька одразу просять їх не фотографувати – але видно, що візит журналістів цікавий усім. Усе ж таки тут нуднувато, мабуть. Ніби читаючи мої думки, Тимошенко каже: «Так, бачите, всім ви цікаві. Просто в нас доволі суворий розпорядок дня. З 8-ї години до обіду – групові заняття. Потім – обід, невеликий перепочинок і знову заняття до вечора. Двічі на тиждень їздимо до ком’юніті-центру, де ви сьогодні були, на засідання Полтавської групи анонімних алкоголіків та наркоманів». Дивуюся, а чи не треба розділяти шанувальників пляшки та швидкого кайфу? Замість лікаря відповідає пацієнт похилого віку: «А навіщо? Ми всі маємо схожі проблеми – не важливо, хто конкретно чим зловживає».