В Австрії спеціальний парламентський комітет з політичної корупції цього тижня почав допити теперішніх та колишніх міністрів щодо заплутаної мережі хабарництва та спекуляції урядовими тендерами.
Звинувачення стосуються переважно правоцентристської Австрійської Народної партії, яка на наразі входить до правлячої коаліції. Зокрема, передбачається, що австрійська телефонна компанія Austria Telekom через посередників та PR-агентства переказала мільйони на рахунки партії та окремих політиків.
Крім цього, минулого тижня суд Ліштенштейна відмовився надати документи для австрійського розслідування справи колишнього міністра фінансів Карл-Хайнца Грассера, якого звинувачують в ухилянні від сплати податків.
На виборах у Словаччині цього місяця новий прем’єр-міністр Роберт Фіко виграв над правими силами, підтримка яких катастрофічно впала після того, як канадський журналіст розкопав та виклав в Інтернет файли секретної поліції про підкуп та продажність членів словацького парламенту.
Архіви таємної поліції під кодовою назвою Gorilla містять записи прослуховування телефонних розмов провідних фінансистів, які таємно зустрічались з політиками з правоцентристського уряду для того, щоб за готівку купувати державні тендери.
У Хорватії суд над колишнім прем’єр-міністром, який почнеться наступного місяця, обіцяє відкрити вікно на політичну корупцію протягом останнього десятиліття. Іво Санадер не визнає себе винним у звинуваченнях, що він та його правляча Хорватська демократична співдружність, які правили країною впродовж останніх 20-ти років, вкрали у партійну касу майже €10 млн під час приватизації. Санадера вже судять за двома іншими справами.
Останній скандал розгорівся у Чехії, де колишнього мера Праги та чеського бізнесмена звинувачують у тому, що вони спільно контролювали €2-мільярдний бюджет міста.
Бізнесмена Романа Яноушека вже давно назвали «тіньовим мером» через його тісні зв’язки з мерією. Але лише після того як транскрипти його розмов з колишнім мером Праги Павелом Бемом було опубліковано в чеському виданні Mladá Fronta Dnes, масштаби їх можливих маніпуляцій з бюджетом почали виходити на світло.
Прем’єр-міністр Чехії та голова Громадянської демократичної партії Петр Нечас наказав припинити членство Бема в партії на час проведення розслідування.