“Це загрожує всій нашій безпеці”. Останні заяви світових лідерів щодо використання РФ “Новичка”

20 Березня 2018, 16:48

Країни Заходу заявили про солідарність з Великою Британією через замах на колишнього шпигуна Росії Сєргєя Скріпаля та його доньку в Солсбері, підтримуючи висловлювання британського уряду, який звинуватив Росію у хімічній атаці на екс-розвідника. Зокрема, Лондон запевнив ввести обмежувальні заходи проти "путніського Кремля" через застосування отруйної речовини "Новичок" на території Британії. Тим часом Європа та США обговорюють можливе запровадження санкції проти РФ через ситуацію навколо нападу.

 

Тиждень.ua зібрав ключові заяви світових очільників про введення обмежувальних заходів проти Росії через ймовірне застосування нервово-паралітичної речовини "Новичок" у хімічній атаці на екс-шпигуна.

Дії Британії щодо РФ

 

Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей ще 14 березня заявила, що Лондон зупиняє усі контакти з Росією через можливу причетність Москви до отруєння екс-агента.

 

 

Таки чином, британський уряд повідомив про видворення 23 російських дипломатів, які у вівторок, 20 березня, залишили будівлю посольства РФ у трьох автобусах.

 

Також Мей запевнила, що Британія розпочинає пошук інших країн для постачання газу у рамках обмежувальних заходів проти Росії.

 

"Коли ми дивимося на наше постачання газу, ми дійсно розраховуємо на інші країни", – підкреслила вона.

 

У свою чергу, міністр оборони Британії Гевін Вільямсон, відповідаючи на питання про можливі обмежувальні заходи щодо РФ, сказав, що Москві варто "відійти і заткнутися".

 

"Що ми робитимемо? Ми подивимося, як Росія відповість на те, що зробили ми. Те, що Росія зробила у Солсбері є абсолютно жахливим і обурливим. Ми відповіли на це. Якщо чесно, Росія має відійти і заткнутися", – зауважив він.

 

За його словами, Британія обов'язково застосує обмежувальні заходи.

 

Водночас міністр закордонних справ Борис Джонсон наголосив, що президент Росії Владімір Путін міг особисто віддати наказ на застосування нервово-паралітичної речовини "Новичок" для отруєння екс-полковника ГРУ.

 

 

"Наша сварка пов'язана з путінським Кремлем і з його рішенням, і ми вважаємо, що найбільш вірогідно його рішенням було наказати використати нервово-паралітичної речовини на вулицях Великої Британії, на вулицях Європи вперше після Другої світової війни", – підкреслив він.

 

Крім того, Джонсон запевнив, що Лондон продовжить тиснути на російську владу, аби змусити Москву відмовитися від "руйнівної та безвідповідальної поведінки".

 

"Наша мета полягає у тому, щоб спробувати показати, що нам зовсім не байдужа руйнівна, небезпечна, безвідповідальна поведінка Росії, яка не рахується з людськими життями", – наголосив глава британського МЗС.

 

Зокрема, Джонсон відзначив, що усі зібрані дані "свідчать про те, що агенти російської держави намагалися вбити і Юлію Скріпаль, і її батька".

 

Позиція Євросоюзу

 

Рада міністрів Євросоюзу оприлюднила 19 березня офіційну заяву, у якій засудила  використання хімічної зброї у нападі на екс-розвідника, який, найімовірніше, вчинила Росія.

 

 

"Використання будь-якої хімічної зброї будь-якою особою є абсолютно неприйнятним і становить загрозу безпеки для всіх нас. Будь-яке таке використання є явним порушенням Конвенції з хімічної зброї, порушенням міжнародного права і підриває міжнародний порядок, заснований на правилах", – підкреслили у заяві.

 

Так, Євросоюз закликав РФ терміново відповісти на питання, поставлені британським урядом та міжнародною спільнотою, та забезпечити "негайне та повне розкриття своєї програми "Новичок".

 

"Європейський Союз  висловлює беззаперечну солідарність із Великою Британією та підтримку її зусиллям засудити відповідальних за цей злочин", – наголошується у  документі.

 

Дії НАТО

 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг завірив, що Альянс готовий реагувати практично через застосування "Новичка" на території Британії.

 

"Речовина, яку використали для отруєння в Британії, є однією з найтоксичніших серед всіх розроблених. Це перше застосування нервово-паралітичної речовини на території НАТО з часу його заснування. Це неприйнятно і не має місця в цивілізованому світі", – наголосив він.

 

 

Так, Альянс закликав Росію надати пояснення щодо замаху на Скріпаля.

 

"НАТО не хоче нової Холодної війни, але не має бути жодного сумніву в тому, що Альянс захистить кожну свою країну-члена від будь-якої загрози", – заявив генсек.

 

Також він запевнив, що НАТО надасть Британії як політичну підтримку, так і практичну.

 

Крім того, нещодавно Столтенберг повідомив, що відповідь Росії "поки що продемонструвала чітке ігнорування питань міжнародного миру та безпеки".

 

Заяви світових лідерів

 

США, Німеччина, Франція та Велика Британія опублікували 15 березня спільну заяву, у якій стверджують, що відмова РФ відповісти на  питання британського уряду щодо хіматаки на екс-шпигуна  є додатковим доказом її відповідальності.

 

Зокрема, Дональд Трамп, Тереза Мей, Ангела Меркель та Еммануель Макрон зазначили, що військову нервово-паралітичну речовину, розроблену в Росії, вперше використано для нападу в Європі з часів Другої світової війни.

 

"Це є нападом на суверенітет Сполученого Королівства. Така практика явно порушує положення Конвенції про хімічну зброю і міжнародне право. Це загрожує всій нашій безпеці", – йдеться у заяві.

 

Зокрема, канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон також обговорили, якою буде правильна відповідь РФ у зв'язку зі замахом на екс-полковника.

 

"Багато моментів вказують на те, що відповідальність несе Росія. І я знаходжу дуже позитивним той факт, що уряд Великої Британії зараз надасть в розпорядження міжнародних організацій проби, що допоможе ясно довести", – відзначила Меркель.

 

У свою чергу, голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер вважає, що замах на Скріпаля "відсунув ще далі у майбутнє той день, коли ми зможемо спробувати відновити довіру з Росією".

 

"Наслідком стане те, що ми матимемо ще скромніші шанси говорити про контроль за озброєннями, розбудову довіри у військовій сфері та вирішення конфлікту на Донбасі", – запевнив він.

 

США

 

На засіданні Ради безпеки ООН 14 березня США також звинуватили Росію у скоєнні замаху на екс-розвідника Сєргєя Скріпаля.

 

Так, посол США в ООН Ніккі Хейлі США звинуватила Росію у використанні хімічної зброї на території Британії.

 

 

"США вважають, що Росія винна у нападі на двох людей у Сполученому Королівстві з використанням бойової отруйної речовини нервово-паралітичної дії", – заявила вона.

 

Крім того, у Білому домі підтримали рішення британського уряду видворити російських дипломатів.

 

"Ми підтримуємо рішення Сполученого Королівства вислати російських дипломатів як справедливу відповідь" – йдеться у заяві.

 

Наголошується, що останні дії РФ "вписуються у поведінку, в якій Росія ігнорує міжнародний правопорядок, підриває суверенітет і безпеку країн у всьому світі, а також намагається підірвати та дискредитувати західні демократичні інститути та процеси".

 

Польща

 

Польща услід за Британією заявила про можливе видворення з країни російських дипломатів.

 

Так, Варшава також може ввести й інші санкції щодо економічної діяльності РФ та оточення Владіміра Путіна.

 

Також глава МЗС Польщі Яцек Чапутович заявив, що Варшава готова підтримати введення санкцій проти Росії після нападу на екс-розвідника.

 

"Польща підтримає санкції. Звісно, для цього недостатньо двох держав, але ми обговоримо це питання. Я висловив свою готовність порушити це питання у понеділок, під час засідання Ради з міжнародних питань ЄС, і ця тему була внесена у план дискусії", – заявив він.

 

Останні версії походження "Новичка"

 

У Велику Британію 19 березня прибули міжнародні експерти з Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХО), аби оцінити зразки нервово-паралітичної речовини "Новичок", якою отруїли колишнього шпигуна Росії Сєргєя Скріпаля та його доньку.

 

Зокрема, команда ОЗХО відвідає військову дослідницьку базу в Портоні-Дауні в Уїлтширі.

 

Так, експерт з питань хімічної зброї Хеміш де Бреттон-Гордон заявив, що  "Новичок" був виготовлений у російському місті Шихани (Саратівська область), де знаходиться військовий науково-дослідницький центр РФ.

 

"ОЗХЗ повинна прибути в Солсбері, як можна швидше, щоб провести незалежне розслідування, а потім поїхати в Росію, щоб відвідати це місце (Шихани, – Ред.). Якщо їм (Росії, – Ред.) нема чого приховувати, то чому вони будуть його (візит, – Ред.) забороняти? Це було б визнанням провини. Я думаю, що Путін здійснив свою першу велику помилку протягом тривалого часу", – зауважив британський експерт.

 

У свою чергу, один з основних розробників отруйної речовини "Новичок" хімік Віл Мірзаянов заявив, що недержавні групи чи злочинні угруповання не могли отруїти колишнього розвідника, оскільки для таких операцій потрібен висококваліфікований фахівець.

 

"Жодна країна не має таких можливостей, як Росія, оскільки Росія винайшла, протестувала і "озброїла" "Новичок", – підкреслив він.

 

За його словами, речовину нервово-паралітичної дії можуть синтезувати в США та Китаї.

 

"Ну, тут є кілька цих центрів. Скажімо, в Еджвілле (штат Делавер, США) могли це робити, чому б ні. Там дуже кваліфіковані хіміки. <…> У Китаї, звичайно. Там дуже сильні хіміки", – заявив хімік.