«Тривожний дзвінок для людства». Ексгенсек НАТО закликає по-новому врегулювати космічну діяльність після випробування протисупутникової зброї Росією

Світ
2 Грудня 2021, 18:06

Ексгенсек НАТО Андерс Фог Расмуссен написав колонку для видання Financial Times, у якій пропонує запровадити нові правила діяльності на навколоземній орбіті, вказуючи на зростання ризиків, спричинених серйознішою конкуренцією та політичним суперництвом. Підставою для написання колонки стало випробування протисупутникової зброї Росією.

"Нещодавнє випробування Росією протисупутникової зброї – найсвіжіший приклад політики балансування на межі, яку практикує Владімір Путін, починаючи з накопичення військ на кордоні з Україною, закінчуючи використанням мігрантів як політичної зброї. Однак випробування також варто трактувати як тривожний сигнал людству про ризик перетворення навколоземної орбіти на закинуте подвір’я. Якщо ми не змінимо курс, то можливості космосу для покращення життів на Землі можуть бути втрачені для цілих поколінь. Коли минулого місяця Москва цілеспрямовано знищила супутник, то за наявними даними, вибух створив хмару сміття з щонайменше 1500 уламків, які рухаються хаотично, а потенційно, багатьох тисяч невиявлених, але смертельно небезпечних менших фрагментів. Рухаючись зі швидкістю близько 7 км/сек, навіть шматочок фарби може заподіяти критичні пошкодження комічній інфраструктурі", – пише Фог Расмуссен.

Він посилається на дані з Франції, що лише одне це випробування на 5% збільшило ризик виникнення синдрому Кесслера: ефекту, коли накопичення космічного сміття зробить нашу орбіту непридатною до використання.

Існуючі правила діяльності в космосі більше не підходять для ери, коли у космосі все більша конкуренція та наповненість.

Читайте також: Хмара уламків від Росії – що відомо про збитий супутник "Космос-1408"

"Хоча Договір про космос 1967-го забороняє розміщення зброї у космосі, він не зупиняє російські супутники від того, щоб шпигувати за іншими супутниками, які передають критичні дані наземним силам НАТО. Також він не зупиняє противників від проведення потенційно ворожих операцій проти інших супутників. Незважаючи на це, у найближчі роки ми маємо намір наситити космос – особливо низьку навколоземну орбіту висотою близько 500-600 км – десятками, а то й сотнями тисяч супутників, відомих як мега-сузір’я. Це обіцяє тісніший глобальний зв'язок як для військового, так і для цивільного використання. Але так само, як космос відкривається для цих нових можливостей, безрозсудний поспіх у виведенні на орбіту багатьох тисяч об’єктів створює ризик його закриття. Досі більшість супутників зв’язку використовуються на набагато вищих орбітах, близько 36 тис. км, кожен крутиться довкола планети у призначених місцях, не створюючи серйозних ризиків або перешкод іншим операторам", – наголошує автор.

Він додає: основна помилка полягає в тому, що космос достатньо великий, аби вмістити всю цю діяльність. Але все навпаки: космос у межах наших орбіт скінченний. Кожен запущений супутник підвищує ризик зіткнення. "У дослідженнях припускають, що кількість сміття від зіткнення двох мега-сузір’їв буде приблизно такою ж як після випробування російської ракети. Проблема з синдромом Кесслера в тому, що ми не дізнаємося про його початок, доки не стане занадто пізно. Космічні регулятори повинні витерти пил зі своїх правил, які сягають часів, коли компанії запускали лише кілька супутників. Зі збільшенням їх числа на орбіті небезпека зростає в геометричній прогресії, але правила не реагують на підвищений ризик", – пише ексгенсек НАТО.

Читайте також: Die Welt: Тепер Китай націлився і на Тайвань

Расмуссен запевняє, що хоча члени НАТО та космічні держави, такі як США, Франція та Велика Британія, поділяють однакову стурбованість щодо ворожої поведінки Росії та Китаю в космосі, але на заваді розробки чітких правил стає те, що вони водночас конкуренти у галузі комерційного використання космосу. Тому, на думку Фог Расмуссена, лідируючу роль у цьому проєкті має відіграти Єврокомісія, яка має досвід розробки критерії для впровадження національними урядами. Це може сприяти приєднанню інших гравців: "Брюссель застосував аналогічний підхід до питань національної безпеки у контексті мереж 5G. Космос – це новий кордон для неприйнятної поведінки людства. Якщо нам не вдасться розробити правила, які не дозволять нашій орбітальній активності призвести до саморуйнування і поразки, ми незабаром виявимо, що розтратили ще один із найцінніших ресурсів Землі".