Оперативна інформація від Генштабу станом на 18:00 :
Продовжується відведення окремих підрозділів рф з території Київської та Чернігівської областей, а також перегрупування військ ворога, імовірно, для створення ударних угруповань на Слобожанському та Донецькому напрямках.
За наявною інформацією, на території республіки білорусь, у Гомельському республіканському науково-практичному центрі радіаційної медицини та екології людини, розміщено нібито “поранених” військовослужбовців збройних сил російської федерації, які отримали значні дози опромінення під час перебування у Чорнобильській зоні відчуження.
На тимчасово зайнятих окупантом територіях Запорізької області, в місті Енергодар, на території військової частини Національної гвардії України російські окупанти продовжують утримання осіб із числа місцевих жителів. Їх підозрюють у організації проукраїнських акцій та підготовці диверсій проти загарбників. Співробітники федеральної служби безпеки російської федерації проводять їх допити із застосування методів психологічного та фізичного тиску.
За наявною інформацією, в місті Токмак російськими окупантами 4 квітня планується проведення так званого референдуму. Зокрема, окупаційною адміністрацією вже проведено оповіщення місцевого населення про цей захід.
Місто Мелітополь тимчасово контролюється військовими та росгвардією ворога. Противник продовжує розміщення серед житлових кварталів артилерійських систем, з яких здійснює обстріли у запорізькому напрямку.
Окупанти не полишають ідеї запровадити навчальний процес у закладах освіти за своїми стандартами та російською мовою у квітні 2022 року.
Освітянам, які погодяться викладати навчальні предмети, обіцяють грошову винагороду. Також, окупанти продовжують робити спроби роздачі так званої “гуманітарної допомоги” місцевим мешканцям. При цьому вони привласнюють українську гуманітарну допомогу, що прибуває з міста Запоріжжя.
У тимчасово зайнятому ворогом населеному пункті Щастя Луганської області усі спроби окупантів відновити роботу теплоелектростанції, яка зазнала значних пошкоджень внаслідок бойових дій, виявились марними, адже кваліфіковані фахівці залишили населений пункт.
В Станиці Луганській російські загарбники проводять пропагандистські заходи. Зокрема, працівники окупаційної адміністрації здійснюють роботу з малозабезпеченими сім’ями, що перебувають на обліку у соціальних службах, та роздають так звану “гуманітарну допомогу”.
При відході з міста Буча російські окупаційні війська здійснили мінування цивільних споруд, об’єктів інфраструктури та ділянок місцевості у межах населеного пункту.
Збройні Сили України у взаємодії з іншими складовими сил оборони дають гідну відсіч загарбнику та проводять контратаки на окремих напрямках, звільняючи українські міста і села.
Загальні новини
Посівна стартувала у 20 областях України, повідомили у Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики. За інформацією уряду на цей час торік посівна почалася лише в 15 регіонах. За оперативними даними, посівну можна буде провести на 6 млн гектарів земель. Це 80% від тієї площі, яка була засіяна минулого року, – Комітет Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики.
Верховна Рада у першому читанні ухвалила проєкт про заборону* використання літер «Z» та «V» як символіки військового вторгнення росії в Україну. Також заборонено будь-яку пропаганду «російського неонацистського тоталітарного режиму, акту агресії проти України з боку росії як держави-терориста». Така пропаганда підпадатиме під визначення терористичної діяльності.
Окупанти використовують дітей як заручників – в якості гарантії, що місцеве населення не видаватиме координати переміщення ворога українським захисникам. Випадки використання дітей у якості прикриття фіксуються в Сумській, Київській, Чернігівській, Запорізькій областях, – Уповноважена з прав людини Людмила Денісова.
У Запорізькій області відбувся другий за війну обмін полоненими. Вдалося звільнити 86 військових, з яких 15 – жінки, – заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко.
Інформація за регіонами
Київ та Київська область
Міський голова Броварів повідомив, що окупанти залишили майже весь Броварський район.
Для автомобільного сполучення лівого й правого берега Києва працюватимуть сьогодні Північний та Дарницький мости. Для громадського транспорту відкритий Південний міст.
Попри часткове відведення ворогом військ на Київщині на Чернігівщині, зменшувати оборону столиці та інших міст не планують, – речник Міноборони Олександр Мотузяник.
Чернігівська область
Ворог відходить з Чернігівщини, проте можливі ракетні удари по області – попереджає начальник ОВА Чернігівщини В'ячеслав Чаус.
Сумська область
Конотопський район. Пересування дорогами громад – небезпечно. Війська ворога активно рухаються в різних напрямах. Те саме стосується і північної частини Роменського району – підсумки минулої доби Дмитра Живицького, начальника Сумської ОВА.
У Конотопському районі внаслідок наїзду автівкою на міну загинула людина, ще троє людей потрапили у лікарню. Також росіяни розстріляли цивільного чоловіка.
Запорізька область
Противник проводить спроби просування у напрямках населених пунктів Гуляйполе, Запоріжжя, Кам’янське, але успіху не має.
Продовжуються артобстріли інфраструктури та доріг в Оріхові та кількох населених пунктах Пологівського району.
У Мелітополі складна ситуація з медичним персоналом місцевих лікарень. Працівники не витримують тиску та шантажу з боку тимчасової окупаційної влади та військ, масово покидають територію міста.
Евакуаційна колона з Бердянська вирушила до Запоріжжя.
До 42 автобусів, яких супроводжують машини Червоного хреста та ДСНС, приєдналося багато приватного транспорту.
Мелітополь – російські військові чинять перепони мешканцям Мелітополя для виїзду на підконтрольну Україні територію. Натомість пропонують їм виїжджати в Крим.
Миколаївська область
Станом на 07:00 внаслідок влучання ворожої ракети в будівлю Миколаївської ОДА загинуло 24 людини.
Кількість жертв внаслідру удару по будівлі ОДА збільшилась до 28- голова ОВА Віталій Кім. Він додав, що новий персонал адміністрації набрано, вона починає роботу в штатному режимі, але нічого окупантам не забуде.
Харківська область
Козачолопанський, Токарівський, Проходівський, Русько-Лозівський старостинські округи та село Цупівка Прудянського округу – зайняті окупантами, доступу до цих територій в адміністрації громади немає.
Станом на 31 березня у області попередньо зможуть засіяти 60-80% від запланованих площ.
За минулу добу російські окупаційні війська наносили артилерійські, мінометні, танкові обстріли по районах Салтівки, П’ятихатки, Олексіївки, ХТЗ, Холодна Гора, Кулінічі, Велика Данилівка, Дергачі. Всього зафіксували близько 46 ударів. Також зафіксовано близько 170 обстрілів противником з РСЗВ типу «Град» і 1 ракетний удар в центральну частину міста- голова ОВА Синєгубов.
Також в області отримали гуманітарні вантажі із Полтави, Львова, Вінниці, Волині, а також від міжнародних партнерів – Польщі, Чехії та ін.
Херсонська область
31 березня у Херсоні зник місцевий журналіст Костянтин Риженко
На Херсонщині українські військові визволили 11 населених пунктів: Нововоронцовка, Мала Шестерня, Новогригорівка, Тополине, Князівка, Краснівка, Свободне, Кам’янка, Пригір’я, Кочубєївка, Орлове.
У тимчасово окупованому Скадовському районі Херсонщини фермери почали висадку овочів. Весняно-польові роботи ведуть тільки ті, хто мають пальне. У деяких господарів постраждала розсада овочів через відключення електроенергії. Але частина фермерських господарств почала посівну кампанію.
У Каховці росіяни призначили окупаційну адміністрацію. Про це повідомили на сторінці тергромади у фейсбук.
«Військові рф повідомили, що відсьогодні керувати містом буде Філіпчук Павло, керівник поліції, Буховець Олег, керівник КВУ «Водоканал», Гаврилюк Олег. Працівникам міськвиконкому, які були в приміщені, було запропоновано співпрацювати з вищевказаними особами , в іншому разі всі будуть звільнені. Керівництво Каховської міської територіальної громади відмовилось від запропонованої пропозиції», – йдеться у повідомленні.
Донецька область
Через ворожі обстріли пошкодження зазнав Авдіївський коксохімічний завод, який є постачальником тепла для міста, тому опалення немає, води теж.
Лінія фронту не наблизилась до Слов’янська, бойові дії відбуваються в районі Ізюма. У Слов'янську продовжують працювати усі комунальні підприємства та заклади- голова Слов'янської військової адміністрації Вадим Лях
Російські окупанти взяли якогось актора, вигадали йому ім’я та посаду і назвали його «азовстальцем». Кажуть, що нібито, працівник комбінату хоче вступити до лав убивць.
Людина з таким ім’ям та прізвищем ніколи не працювала на жодному з активів Групи Метінвест, – Маріупольська міська рада.
Російські окупанти намагаються встановити повний контроль над Маріуполем. Відучора загарбники не пропускають з Маріуполя мешканців. Зі слів очевидців, вони встановили строк 5-7 днів, коли місто залишатиметься закритим, – Уповноважена з прав людини Людмила Денісова.
Поширена раніше інформація, нібито від Червоного Хреста, щодо погодження зеленого коридору та евакуації людей безпосередньо з Маріуполя виявилася фейком, – Маріупольська міськрада
Для відновлення інфраструктури Маріуполя знадобиться не менше 10 млрд. Це попередня мінімальна оцінка, – мер міста Вадим Бойченко.
Луганська область
Зранку росіяни обстріляли з градів Гірське, поранено жінку
1 квітня заплановано відкриття п’яти «гуманітарних коридорів» на Луганщині.
Указом президента утворені Кремінська та Рубіжанська міські військові адміністрації.
Окупанти хочуть гуманітарну катастрофу. Вони умисно шкодять ремонтникам, аби ті не могли повертати комунікації містам, цілеспрямовано вдаривши по ремонтній базі комунальної служби Сєвєродонецька. Зайнялася пожежа.
Під обстріл також потрапили житлові будинки. Інформація щодо загиблих та поранених уточнюється.
За 1 квітня евакуйовано 1735 осіб з таких населених пунктів: Сєверодонецьк – 285 осіб; Рубіжне – 60 осіб; Лисичанськ та прилеглі міста та села – 1 300 осіб; Кремінна – 52 осіб; Попасна – 38 осіб, – Офіс президента.
Наразі ворог накопичує сили для прориву на адміністративні кордони Луганщини. Поки це відбувається, вони обстрілюють буквально все, – глава області Сергій Гайдай.
Житомирська область
В області лишаються окупованими три населені пункти у Народицькій громаді.
«Вони були окуповані вже в перші ж дні війни. На щастя нам вдалося евакуювати звідти усіх, хто виявив таке бажання. Зараз там залишилося лише близько 20 наших громадян, переважно це старі люди, які не змогли покинути домівки, де прожили усе життя», – глава області Віталій Бунечко.