У Полтавській області у неділю, 31 березня, дільнича виборча комісія (ДВК) №530454, що в селі Лука Лохвицького району, ДВК №530116, що в селі Галущина Гребля, та ДВК №530643, що в селі Мар’янівка Новосанжарського району отримали меншу кількість бюлетенів, ніж внесено виборців до списку. Про це повідомляє прес-служба громадської мережі ОПОРА.
Спостерігачі ОПОРИ повідомили, що ДВК №530454 отримала 354 бюлетенів, тоді як на дільниці зареєстровано 360 виборців, з яких 18 голосують на дому. За фактом було складено відповідний акт та повідомлено ОВК.
На ДВК №530116 отримала 252 бюлетеня, тоді як виборців 253. З них 18 голосують за місцем реєстрації. ДВК №530643 отримали 183 бюлетеня, тоді як виборців – 186.
"Згідно з частиною 7 статті 71 Закону України «Про вибори Президента України» виборчі бюлетені для кожної виборчої дільниці виготовляються у кількості, що на 0,5 відсотка перевищує кількість виборців, які включені до списку виборців на виборчій дільниці, з можливим відхиленням зазначеної кількості з урахуванням кратності розміщення виборчих бюлетенів у межах поліграфічного листа при їх виготовленні", – йдеться у повідомленні.
Своєю чергою, дільниця №480088 в селі Андрієве-Зорине у Миколаївській області розпочала свою роботу раніше встановленого Законом України «Про вибори Президенти України» часу, тобто до 7:15. Крім того, спостерігач ОПОРИ помітив, що сейф, де зберігаються бюлетені, був відритий. Частина бюлетенів була роздана членам комісії для подальшої видачі виборцям, а частина залишилась у сейфі, що є порушенням процедурних норм. Після того, як спостерігач повідомив про це ОВК №131, її представник подзвонив членами ДВК та порушення було усунено.
Зазначається, що у частині 11 статті 75 Закону України «Про вибори Президента України» сказано: «Голова дільничної виборчої комісії передає необхідну кількість виборчих бюлетенів для голосування членам дільничної виборчої комісії, які будуть видавати виборчі бюлетені виборцям у приміщенні для голосування та організовуватимуть голосування за місцем перебування виборців. Кількість отриманих членами виборчої комісії виборчих бюлетенів для організації голосування виборців за місцем перебування повинна дорівнювати кількості виборців, включених до витягу із списку виборців. Передання виборчих бюлетенів фіксується відомістю за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Зазначені члени комісії засвідчують отримання виборчих бюлетенів, проставляючи підпис у відомості, та забезпечують їх збереження і дотримання встановленого цим Законом порядку їх видачі виборцям. Жодного виборчого бюлетеня у сейфі (шафі) не може залишатися».
Водночас, спостерігачі ОПОРИ повідомляють про порушення процедури голосування на дільниці №560974 міста Рівне. Так, станом на 8:25 комісія не встигла провести усі процедурні моменти: не опечатані усі скриньки та не вкинуті контрольні листи.
О 8:00 виборці почали приходити на дільницю, щоб проголосувати. На зауваження спостерігача ОПОРИ, що скриньки не всі опечатані та не вкинуті контрольні листи, голова комісії попросив виборців почекати.
Члени комісії підготували один контрольний лист, проте не оголосили, що вкидається контрольний лист, та вкинули його у виборчу скриньку № 6. Члени комісії сказали виборцям кидати бюлетені тільки до шостої скриньки. Через 10 хвилин контрольні листи також без оголошення вкинули до інших скриньок.
Станом на 8:25 контрольні листи не були вкинуті до переносних виборчих скриньок.
Зазначається, що відповідно до ч.10 ст. 75 Закону України «Про вибори Президента України» голова дільничної виборчої комісії на засіданні комісії перед початком голосування надає для огляду членам дільничної виборчої комісії, присутнім кандидатам на пост Президента України, їх довіреним особам, офіційним спостерігачам, представникам засобів масової інформації по черзі всі наявні на виборчій дільниці виборчі скриньки. Після огляду кожної скриньки вона пломбується або опечатується печаткою дільничної виборчої комісії, після чого у неї опускається контрольний лист, у якому зазначаються номер територіального округу або позначення, що він є закордонним, номер виборчої дільниці, час його вкидання у виборчу скриньку, підписи голови, заступника голови, секретаря та інших членів дільничної виборчої комісії, кандидатів, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів, які присутні при цьому. Контрольний лист підписується цими особами, їхні підписи скріплюються печаткою комісії. Після вкидання контрольного листа голова комісії надає для огляду наступну виборчу скриньку і проводить з нею ту ж процедуру. Після опечатування останньої виборчої скриньки та вкидання до неї контрольного листа і встановлення великих (стаціонарних) виборчих скриньок на відведені для них місця виборча дільниця вважається готовою до проведення голосування. Малі (переносні) виборчі скриньки розміщуються у приміщенні для голосування отворами для бюлетенів вниз у полі зору членів комісії та інших осіб, присутніх на виборчій дільниці під час голосування відповідно до вимог цього Закону.
Нагадаємо, 31 березня відбуваються чергові вибори президента України. Зокрема, голосування триватиме з 8 до 20 години. Водночас голосування на закордонних виборчих дільницях проводитиметься за місцевим часом країни.