Три стовпи коаліції. Після місяця судів депутати Херсонської облради зібралися і швидко призначили керівництво

Політика
7 Грудня 2020, 17:32

Херсонщина стала останнім регіоном України, де визначили обраних до обласної ради депутатів. Вона не пасла задніх на початку процесу: ще 6 листопада обласна ТВК склала протокол підрахунку голосів виборців, але вже наступного дня Херсонський окружний адмінсуд скасував документ та зобов’язав комісію перерахувати голоси на окремих територіях.

Позов подали організації «Партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити!» та «Нашого краю», які подолали 5% бар'єр до Херсонської обласної ради, але не хотіли ділитися мандатами з аутсайдером перегонів – регіональною іменною політичною партією «Блок Володимира Сальдо», яка за даними протоколів тервиборчкомів також перевищила показник у 5% (проте лише на 120 голосів).

Підстави для скасування результатів у суду були вагомі: суттєва розбіжність між даними протоколів дільничних виборчих комісій і підсумковими протоколами Бехтерської селищної і Каховської міської ТВК. При цьому самі члени ДВК нічого не чули і не знали про нові уточнені протоколів. Загалом ішлося про кількасот голосів, які після «уточнень» перейшли до Блоку Сальдо.

 

Читайте також: Розбрат в ОПЗЖ та бійка на першому засіданні райради. Боротьба за вплив на Луганщину після виборів не згасає

 

Ще за два дні, 9 листопада, ситуація знову трохи змінилася. Апеляційний суд в Одесі вирішив інакше, ніж перша інстанція у Херсоні: голоси вже не потрібно перераховувати, а результати виборів встановити тільки за уточненими протоколами селищної та міської ТВК. І таке рішення суду обласна ТВК поспішала виконувати, не поспішаючи.

У відповідь представники «Нашого краю», «Нам тут жити» та «Слуги народу» звернулись зі скаргою на дії Херсонської обласної ТВК до її керівництва – Центральної виборчої комісії. Просили розпустити обласну комісію, що й сталося 12 листопада.

 

Новий склад тервиборчкому, сформований 14 листопада, від самого початку діяльності наштовхнувся на спротив Бехтерської та Каховської ТВК щодо передачі всієї виборчої документації для виконання рішення суду: комісії передавали тільки папери, а виборчі бюлетені давати відмовлялися під різноманітними приводами. Потім і в самій ТВК почалися проблеми – вже не всі її члени хотіли встановити істину, спочатку половина, а потім і більшість складу намагалися скоріше закінчити «підрахунок» по підробленим протоколам. Те, що протоколи саме підроблені, слідує  з офіційного повідомлення поліції Херсонщини. Там посилаються на експертизи, які підтвердили факт підробки.

Врешті-решт обласна ТВК спромоглася «відкинути» лише 70 голосів за партію Сальдо. Це ніяк не змінило фактичний розклад сил в обласній раді. 2 грудня встановити підсумки голосування до Херсонської облради, які фактично співпадають зі скасованим протоколом розпущеного складу ТВК.

У Херсонській обласній раді опинилися: 15 представників ОПЗЖ, 13 людей від регіональної партії «Нам тут жити», 11 «слуг», по семеро депутатів провели «ЄС» та «Наш край», шестеро –«Батьківщина» та п’ятеро представників «Блоку Сальдо». Вже 4 грудня відбулося перше пленарне засідання новообраного складу ради, на якому вирішили кадрові питання, а докупи й поділили медичну субвенцію.

Потрібно зазначити, що ще в 2015 році під час обрання голови Херсонської облради попереднього скликання, запровадили таке собі місцеве ноу-хау: задля отримання необхідних голосів для обрання голови ради вигадали можливість призначення йому додаткового заступника.  Нібито автори ідеї належали до команди тодішнього керівника області Андрія Путілова. Все б нічого, але це суперечить закону «Про місцеве самоврядування». Там визначено, що в обласній раді може бути тільки по одному першому заступнику і по одному просто заступнику (п. 1, ч. 1, ст. 43). Тоді ситуація вперлась у те, що виходом з цього питання може бути лише офіційне тлумачення закону Конституційним судом.

 

Читайте також: Руйнування монополії. Як розподілилися сили в органах самоврядування північної Донеччини

 

У 2020 році новообраний склад обласної ради не став руйнувати «добрі» традиції минулого і теж вибрав на одного заступника більше визначеного. Але все ж таки вирішив піти від принципу сталої стабільності, як ознаки деградації, та замість двох просто заступників, вирішив обрати двох перших.

Головою Херсонської облради обрали від партії «Слуга народу» Олександра Самойленка, колишнього правоохоронця та директора Херсонського Центрального ринку, вже колишнього заступника гголови Херсонської ОДА, і як кажуть «злі язики», нинішнього товариша Сергія Шефіра (перший помічник президента Володимира Зеленського – Ред.).

За обрання усіх заступників голови депутати голосували пакетом. Першими заступниками обрано: Єгора Устінова, голову обласної організації ОПЗЖ, колишнього першого заступника керівника Херсонщини часів президента-втікача та київського адвоката, представника президента Володимира Зеленського й керівника обласного штабу партії «Слуга народу» Юрія Соболевського. Заступником став представник «Нам тут жити», керівник одноіменної партії – Геннадій Лагута. І знову ж таки, як кажуть злі язики, голосування в обласній раді дуже тісно пов’язане з кадровими голосуваннями в Херсонській міській раді, які  ще не відбулись. Дві «високі» посади в облраді – це лише «подачка» президентській партії, яка могла претендувати лише на посаду заступника (посіла третє місце на місцевих виборах). У відповідь «слуги» менше цікавитимуться міським господарством в обласному центрі.

Всі кадрові питання голосувались 47 голосами з 57 присутніх (загальний склад 64). Впевнено можна казати про те, що коаліцію в залі Херсонської облради сформували ОПЗЖ, НТЖ та «Слуга народу», разом маючи 39. Єдина фракція, яка публічно відмовилась голосувати за кадрові питання – «Європейської солідарності».

До речі, для керівника Херсонської ОДА Юрія Гусєва день проведення першої сесії новообраної обласної ради став останнім робочим днем на посаді. Далеко «не перші» місця президентської партії стали для нього хорошим трампліном – він поїхав до Києва, керувати «Укроборонпромом».