Змусила переосмислити власне минуле й майбутнє, переоцінити цінності та переконання. Війна поставила перед нами багато питань, на які за всі ці роки так і не вдалося відповісти: хто такий український герой, якою має бути перемога та як нам після неї жити.
Водночас з кожним днем війна стає дедалі другоряднішою темою, актуалізувати суспільний інтерес до подій і людей війни на тлі буденних подій щоразу важче. На цьому етапі хоч якось прориваються в інформаційне поле й викликають суспільний інтерес насамперед події на фронті, а також історії довкола військових і волонтерів. Водночас тема переселенців і мешканців окупованих територій зникла з порядку денного після перших років війни. А українці, які живуть на лінії вогню, полонені, діти війни та зниклі безвісти взагалі стали майже невидимими. Але ми доросли до надскладних тем, тому кластер «Війна» на 28 BookForum буде присвячено болючим питанням, яких ми досі уникали й відкладали на потім.
Читайте також: Відірватися від Москви
Питання перше. «У пошуках українського героя». Революція гідності, війна на Сході й переосмислення історичних подій змушують нас поговорити про те, який він — український герой? У суспільстві досі тривають дискусії: чи кожен, хто пішов на фронт, автоматично стає героєм, чи в життєписі героя неодмінно має бути подвиг? Чи є взагалі критерії героїзму? Ретуш життєписів, чорне й біле в біографіях героїв і те, чого ми не готові їм пробачити. Образ українського воїна: між пафосом і дискримінацією. Пантеон українських героїв минулих століть: чому одні й ті самі постаті минулого для когось — герої, а для когось — злочинці та зрадники та де істина в історичних суперечках? Найвище державне звання «Герой України» — чому ордена Держави та «Золотої зірки» досі не позбавили зрадників?
Питання друге. «Деокупація мізків». Уже сім років Крим і частини Донеччини й Луганщини перебувають в окупації, вони відрізані від решти українських територій не лише так званою лінією розмежування, а й культурно та ментально. Цього року до школи піде покоління, народжене в окупації.
У рамках дискусії ми поговоримо про те, як протидіяти пропаганді й боротися зі стереотипами та упередженнями по обидва боки лінії розмежування, адже ІПСО працює не лише на окупованих (де залякують бандерівцями, розіп’ятими хлопчиками, «каратєлямі» та «Правим сектором»), а й на підконтрольних територіях (де «донецьких» багато хто апріорі вважає зрадниками й колаборантами, а Донбас — меншовартісним краєм гопників і териконів).
Дискутуватимемо про те, чому інформаційна політика не працює та які інструменти могли б стати ефективними. Експеримент Соломона Аша й Донбас: як визволити людей з пастки конформізму? Історичні міфи та криза самоідентифікації мешканців окупованих територій. Яким буде наше співіснування після перемоги? Якою має культурна політика щодо окупованих територій? І якою вона має бути після деокупації Криму, Донеччини та Луганщини? Тексти, що розвінчують міфи, та тексти, що об’єднують.
Питання третє. Дискусія «Ми є». Як зробити видимими цивільних — українських патріотів прифронтових та окупованих територій? Чому відео й пости про «поганих донецьких» збирають тисячі поширень і лайків, а про «хороших» нікому не цікаві? Чому багато хто пам’ятає проросійські мітинги, але впритул не бачить проукраїнських акцій того самого часу. Чому пригадують «слов’янських бабусь» з іконами, що перегороджували дорогу українській військовій техніці, але забувають мешканців Слов’янська, яких у цей час катували в підвалі місцевого СБУ за проукраїнську позицію?
Читайте також: Як переоблаштувати Донбас
Полон і травма неволі: як донести болючу правду про події в «Ізоляції», Макіївській колонії та численних «підвалах»? Тексти про полон — між правдою та ретравматизацією автора й суспільства.
Діти, що не знають, яким буває життя без війни: як підтримати, але водночас уникнути додаткової віктимізації. «Вудка» замість «риби» — якою вона має бути для дітей війни?
——————–
Тематичний кластер «Війна» — один з понад 20 кластерів і спеціальних проєктів цьогорічного Львівського міжнародного BookForum. 28 BookForum уперше за всю історію відбудеться відразу у двох форматах: онлайн та офлайн. Організатори готують понад 100 подій, серед яких і традиційна Ніч Поезії та музики non-stop.
Уже 28 років BookForum є міжнародною платформою, довкола якої збираються фахівці різних сфер, щоб обмінюватись ідеями та знаннями, презентувати досягнення та обговорювати проблеми. Цього року запрошено гостей з усієї України, а також ЄС, США, Південної Америки та Африки.
Фокусна тема 2021 року — «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними». 28 BookForum відбудеться 15–19 вересня 2021 року у Львові за підтримки Українського культурного фонду, Львівської міської ради, Львівської облдержадміністрації.