Трускавець. “Велика фракція”. Як «Слугу народу» повертали до джерел

Політика
5 Жовтня 2021, 08:55

Надмірна любов чинної влади до слова «великий» уже давно стала предметом жартів. Велике будівництво, велика реконструкція, великий герб – одні з головних асоціацій у контексті діяльності Володимира Зеленського і команди. Схоже, відмовлятися від надмірного використання слова не планують. Зібрання нардепів та інших представників влади у Трускавці офіційно назвали «Велика фракція».

Місцем проведення «великої фракції» став Трускавець, куди понад два роки тому депутатів звозили на тренінг перед початком нової діяльності. Місцем знову обрали «Rixos-Prykarpattya» – комплекс з усіма притаманними  для сучасного оздоровчого відпочинку послугами і доступом до «природних джерел мінеральних вод із цілющими властивостями», якими славиться Трускавець.

Ну і звісно з великою огородженою територією. Кореспондента Тижня, якого в перший день заходу не пустили через один вхід, направили в обхід до іншого. На мандрівку довелося витратити добрі 10 хвилин. Дорогою зустрілися кілька нарядів поліції, які займалися тим самим: ходили довкола території, але в зворотній бік. У кінцевому пункті цієї мандрівки виявилося, що вона була абсолютно безглуздою. Там охоронці наказали повертатися звідки прийшов. На зворотному шляху було достатньо часу замислитися: а чи є сенс у цієї подорожі загалом? В сенсі, не подорожі одного окремого журналіста довкола паркану, а майже всієї центральної влади країни на курорт мінеральних вод.

Сумнівів у доцільності і користі, принаймні публічно, не виникало у тих депутатів монобільшості, які приїхали. А приїхали не всі. «Статистика динамічна. Зараз 160-180. Деякі ще доїдуть завтра. Думаю наше правило про 70% буде виконано», – казав ближче до завершення першого дня Олександр Корнієнко. «Правило про 70%», – це умовний договір, що в разі підтримки певної норми такою кількістю депутатів фракції, решта мають погодитися.

Публічно присутні випромінювали впевненість і радість. Микита Потураєв, якого зранку першого дня заходу віддали на «розтерзання» журналістам, генерував відповідь на запитання про мету поїздки швидко і майже не замислюючись (як власне і будь-яку відповідь. За цей талант Потураєва і цінують у партії – Ред.). Він вправно додавав словосполучення на зразок «стратегічна сесія», «модельні ігри», «стрес-тест планів».

– Це традиційний тімбілдінг не в сенсі перетягування канату, а в сенсі, що ми далі робимо, – підсумував нардеп. Але чому ж максимально подалі від Києва?

– Насправді є одна проблемка. У Києві не так багато місць, де фракція поміститься в цілому з урахуванням ще запрошених. Тут ще буде заступник глави Офісу, майже всі міністри. Там (у Києві і довкола – Ред.) є просто фізичне обмеження. Крім того, такі заходи завжди намагаються робити, за технологією, там, де люди відірвані від звичайного свого оточення, ­– зазначив Потураєв. 

Не встиг кореспондент Тижня навіть подумати, яке ж саме оточення може негативно впливати на працездатність депутатів, а вже отримав відповідь: «Бо коли ти працюєш, а потім їдеш у Київ додому, а потім знову повертаєшся, то воно не дуже добре функціонує. Повірте, я ж багато семінарів у житті провів до того як стати депутатом. А коли ти людей витягаєш кудись і вони продовжують спілкуватися між собою, і є занурення у тематику, проблематику, то це набагато краще працює».

Звісно ж, ідеться про домашнє оточення. Жодного іншого оточення, яке може негативно впливати на працездатність депутатів «Слуги народу», немає. Про таке й думати годі.

Потураєв, до речі, був у числі нардепів, які прибули до Трускавця поїздом із Києва та жив не у Rixos, а в готелі Mirotel по інший бік великого парку, який займає чималу частину містечка. Оскільки Mirotel розташований у центрі і парканом не огороджений, то тут від ранку зібралися люди, які спостерігали за спричиненою скоріше журналістами метушнею і вправлялися у вгадуванні депутатів-селебрітіз. Щоправда, позитивний настрій був не у всіх.

Від Mirotel ло Rixos депутатів возили найнятими автобусами

– Мафія форевер, мафія форевер, – не кричав, а скоріше сам до себе промовляв літній чоловік, проходячи повз. На публічну акцію спротиву це не тягнуло. Але те, що у Трускавці не всі вітали приїзд незвичних туристів із Києва, можна стверджувати точно.

Було ще й третє місце проживання «слуг». Готель «Лісова пісня». Офіційно так сталося, бо місць у Rixos вистачило не всім депутатам. Там у ці дні було чимало інших відпочивальників. Один із таких простих відпочивальників, наприклад, колишній голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький, який періодично проходив головним холом комплексу у банному халаті.

А робота кипіла. Перед депутатами виступив Тимофій Милованов. Виступу ніхто з журналістів не бачив, але кажуть там презентували «план перетворення країни». Плану ніхто з журналістів не бачив, але кажуть, що він настільки динамічний, що вже як «жива істота». А ще там є чутливі безпекові моменти. Очевидно, що такого зайвим очам показувати не варто. Держбезпека передусім.

«Сьогодні депутати також оцінять роботу уряду і діяльність кожного з міністрів. Оцінка відбуватиметься онлайн через інтерактивну програму. Тобто сьогодні кожен нардеп матиме можливість отримати анкету і в цій анкеті оцінити роботу міністрів», – розповідала в цей час журналістам прессекретарка фракції СН Юлія Палійчук. Результатів оцінки поки що ніхто з журналістів не бачив.

Серед прибулих на "Велику фракцію" силовиків на брифінг вийшла тільки генпрокурорка Ірина Венедіктова. Вона розповідала про неймовірне очищення прокуратури, завдяки успішним реформам

А от сумнівів вже не мало залишитися. Звісно ж, що метою цього зібрання не міг бути збір підписів за відставку спікера Дмитра Разумкова. Хіба можна навіть припустити інше? Ще міцнішим переконання стало, коли до журналістів вийшов сам Милованов і розповів, що наступного дня учасників зборів поділять на вісім груп, «які напрацьовуватимуть рішення у різних галузях». Це будуть збірні групи з уряду і депутатів. І обов’язково будуть «Q&A». Хіба ж буде час навіть подумати про відставку спікера? Хіба що під час розгляду «загальних питань». А до них ще дійти треба.

Читайте також: Віталій Безгін про зміни до Конституції

 

Ввечері журналістів запросили на «смартвечерю» з депутатами, урядовцями і посадовцями Офісу президента. Чому вечеря була «смарт» не пояснили, але її цілком можна було назвати великою вечіркою. Була велика кількість їжі і велика кількість напоїв, частина з яких мала великий градус. Ще був ведучий Артем Гагарін, а журналістам запропонували турнір в пінг-понг. Останні два факти прямо відсилали до вечірки у ніч виборів президента 2019-го, коли журналіст Владислав Красінський виграв у пінг-понг інтерв’ю з Володимиром Зеленським. Цього разу інтерв’ю не обіцяли, але пообіцяли «призи». Можливо це, а можливо загальна атмосфера не сприяла активній участі. Легкості й невимушеності, як два з половиною роки тому, не було.

 

Наступного дня прибув президент. Всі, як і планували, поділилися на групи та почали напрацьовувати рішення. Журналісти чатували біля сходів, які вели від залу засідання до курилки. Поруч із журналістами чатувала дівчинка Єва. У неї цього дня була найчіткіша з усіх присутніх мета: сфотографуватися з президентом.

Словом, все було спокійно і передбачувано. Аж тут несподівано сталося те, про що й подумати було складно. Звідкись з’явилися підписні листи за відставку Разумкова! І це до того як завершилися напрацювання у групах! І до того як перейшли до загальних питань! Лише трохи часу і вже 90 підписів. Ще трохи часу і депутати, які виходять на обід, кажуть про 160 підписів. Це на десять більше, ніж потрібно. Відкрито заявляє, що не підписав депутат Василь Мокан. За його словами, погано, що Разумкову не дали висловитися. Колишній представник уряду у Верховній Раді пов'язаний зі спікером давніми зв’язками. Решта депутатів у цей час або кажуть, що ще не бачили підписних листів (прикметно, що така відповідь об’єднувала переважно публічних речників партії – Ред.), або визнають, що підписали. На курилці кореспондент Тижня почув діалог:

– Ну шо, підписав? – каже колега депутат колезі депутату. 

– Так, а шо? Все одно ж в…уть, – відповідає колега депутат колезі депутату.

– А якщо підписав, то можна додому їхать чи далі ото слухать? – вступив у розмову третій колега депутат.

Мабуть, президенту було б прикро почути таке. І це після плану розвитку, стратсесії, модельних ігор? І це, враховуючи заплановані на вечір символічне нагородження найкращих депутатів і DJ-сет Давида Арахамії? Не кажучи вже про приїзд телеведучої Каті Осадчої, яка мала відзняти випуск «Світського життя».

Читайте також: Олександр Корнієнко про партію "Слуга народу" і її плани

На щастя, не всі розділяли думку учасників наведеного діалогу. «Емоційно», – казали багато з депутатів вже ввечері після виступу самого Володимира Зеленського. Під час розмови з президентом незгоду з рішенням по Разумкову висловили двоє нардепів. Колеги їм у відповідь запропонували самостійно залишити лави фракції.

«Пішов близько другої. Було тепло, класно, прикольно. Сатира і іронія – це важливо, щоб ходити по землі», – розповів сам Зеленський про враження наступного дня під час пресконференції.

І все ж найкраще підсумував події один зі співрозмовників Тижня серед депутатів, відповідаючи на запитання про те, яка різниця між зборами у Трускавці 2019-го і 2021-го:

– Ну ми виросли. Стали цинічними мразями, але виросли, – сказав він, сміючись.

Для кореспондента Тижня підсумок «Великої фракції» у Трускавці був радісним. Він таки зрозумів прихований сенс цього заходу. Дівчинка Єва, яка чатувала з журналістами на сходах, таки сфотографувалася з президентом. Для цього її єдину провели у місце засідання. Можливо, саме завдяки цьому Володимир Зеленський і «Слуга народу» досі утримують найвищі політичні рейтинги серед конкурентів. Питання в тому, чи усвідомлюють це сам президент і люди з його партії, які іноді стають цинічними надміру?