«Ніколи не виправдовувався і тепер не буду. Вважайте, що хочете», – так різко висловився у Facebook очільник Херсона Ігор Колихаєв про нещодавній великий скандал, пов'язаний з ним безпосередньо. Перше ж велике інтерв’ю мера – і одразу потрапив у історію. Резонансне та неоднозначне висловлювання міського голови про постачання води до Криму наробило чимало галасу та зіграло на руку проросійським ЗМІ. До того ж, це ще й випало на період загострення російської агресії.
В інтерв’ю руху Чесно міський голова Херсона заявив, що «він за економічні відносини» та «якщо Крим – це Україна, то в Криму має бути вода». Хоч і цитата завелика, але нагадаємо «кримський» уривок зі скандальної бесіди:
«– …Моє завдання – взяти якісний склад старих кадрів і поставити під них молодих фахівців, щоб їм було передано досвід.
– І тому ви набрали чимало людей з минулим із Партії регіонів?
– Як варіант, так. Ми ж пов'язані всі. Хоч і кажуть, що ми не пов'язані з Росією, але всі їздили в Росію? Їздили. Всі їздили в Крим? Крим – це Україна чи Росія?
– Крим – це Україна.
– Саме так!
– Путін – це…
– Так, зрозуміло! Крим – це Україна, тут немає ніяких питань.
– А ви за подачу води в Крим, раз уже ви зачепили цю тему?
– Хороше питання ставите. Але ж Крим – це Україна? Я – за економічні відносини. А ви за те, що ми купуємо електрику й газ у Росії? Чому ми купуємо?
– Я проти. А купуємо, тому що нинішня влада в особі уряду вирішила, що нам бракує генерації у вечірні години, як вони це пояснювали.
– Це все художній свист. Коли я працював у ВР у групі «За майбутнє», ми робили всі економічні розрахунки. Ми збільшили генерацію по вітряках, по альтернативці і зменшили генерацію на АЕС. У нас величезні обсяги генерації й немає споживання. Україна на розтяжці. З одного боку, ми купуємо газ і беремо кредити, з іншого – генеруємо альтернативну електроенергію і компенсуємо за рахунок бюджету. Хіба це нормально? Тому я вважаю, що якщо Крим – це Україна, то в Криму має бути вода.
– В українському.
– Так, в українському. Або тоді продавайте воду, як варіант».
Читайте також: Херсон початку епохи Колихаєва. «Лакшері-скандал» і радник з окупованого Криму
Ця частина отримала десятки передруків у загальнонаціональних українських та кримських проросійських (!) виданнях. Інтерв’ю політика Колихаєва, вже колишнього народного депутата та вихідця з бізнесу, мало ефект бомби, що розірвалася, та точно зіграло на руку російським пропагандистам. Зокрема, кримські видання видозмінили слова очільника Херсона, мовляв, він сказав, що Крим «наразі не є частиною України», тож «продавайте воду, я за економічні відносини». Також коментувати висловлювання Колихаєва про воду навіть запросили скандальну депутатку Держдуми РФ Наталю Поклонську.
«…Взагалі якийсь дисбаланс думок… Місяць тому на сесії міськради абсолютною більшістю було прийнято звернення до президента, ВР та Кабміну про неможливість подачі води в Крим», – дивувався у соцмережах після скандального інтерв’ю голова Херсонського міського Меджлісу кримськотатарського народу Ібрагім Сулейманов.
«…У мене враження що у нього немає переконань. Або ці питання для нього дуже не важливі. І він запросто публічно змінить їх. Хоча думати буде те, що сказав в інтерв'ю. Він не політик, він бізнесмен», – зазначив у коментарях соцмереж експерт українського Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.
Невдовзі після «холодного душу» від ЗМІ та громадськості Ігор Колихаєв на своїй особистій сторінці у соцмережах виклав пост – таку собі реакцію на реакцію, причому написав він його російською, чим так само викликав критику. Його прессекретарка Галина Ляшевська у коментарях під дописом заявила, що мовляв, скандальна фраза була вирвана з контексту. Далі цитуємо прессекретарку мовою оригіналу: «Надо читать весь кусок из интервью, где Колыхаев дискутирует с журналистом. Это же вырвано из контекста. Диалог начался с вопроса Колыхаева: «Почему Украина покупает у России ресурсы, если мы воюем. Или мы НЕ воюем?» – спросил он журналиста… и дальше понеслось… У Колыхаева с журналистом дискуссия вокруг торговли вообще, и Колыхаев спрашивает: почему мы торгуем с Россией, находясь в состоянии войны? Поясняет: мы с депутатами доказывали, что можно без этого обойтись. Так почему до сих пор торгуем? Ну так если уже государственная позиция торговать, то как вариант продавайте тогда и воду. Но нет, Вы увидели только то, что хотели увидеть».
Читайте також: Прикордонна Херсонщина: як в області реагують на зростання російської загрози
Сам допис Колихаєва російською мовою сповнений пафосу, а по справі там є буквально таке: «…Ничего, кроме отвращения, не вызывают сегодня попытки некоторых провокаторов навесить на меня «сепаратистские» высказывания. Стыд и позор тем, кто это делает. Чтобы было понятно, то Россия поддала меня и других нардепов санкциям за то, что мы выступали в пользу признания её агрессором. И я действительно так считаю, а не потому что теперь это – пропуск во власть. Мне плевать на власть, я за справедливость. Пока гибнут наши люди, ни о каких хороших отношениях речь не может идти. И ни о какой торговле между странами – в первую очередь! Мы с командой народных депутатов в своё время рассчитали: Украине можно обходиться без покупки ресурсов у России. Но нас никто не послушал, потому что на кону – большая політика». Далі був уже згаданий пасаж про недоцільність виправдань і низка звинувачень на адресу ЗМІ. Мовляв, негативні матеріали публікують, адже він не дає красти.
Колихаєв різкий у висловлюваннях, однак, те, що він відповів на здійнятий навколо його висловлювань галас, означає одне – його зачепило. Він хоча і пише, що ніколи не виправдовувався, здається, що саме це і робить – доводить свою проукраїнськість та називає причини, на його думку, замовних матеріалів проти себе. Чи видрана фраза з контексту, чи ні – а як би там не було молодий політик Колихаєв, який недовго побув народним депутатом і обраний міським головою, має усвідомити: перший млинець у нього вийшов комом, тепер за його роботою та висловлюваннями стежитимуть ще уважніше, і критикуватимуть після такого ляпу ще нещадніше. І це у прикордонному до Криму обласному центрі.
Читайте також: Включене спостереження. Кому потрібне ОБСЄ на Донбасі
Крім того, якщо добре пригадати, що скандал за участі Колихаєва насправді не перший. Просто інші не зрівняються з нинішнім. Була й історія про такого собі Бориса Вейшторта, також пов’язаного з окупованим Кримом. У певний момент він почав зявлятися поруч із мером. У тому ж інтерв’ю «Чесно» Колихаєв заявив, що після публікацій у пресі Вейшторта звільнили з його радників і на наради до мера він більше не ходить.