Відмову менеджерка фестивалю пояснила тим, що організатори "Зеленої хвилі" роблять акцент на дитячій програмі та розважальному форматі, а тому в них не передбачена література про війну, релігію та медицину. Також у розмові прозвучало: "У нас дитячі зони, розваги, ми не хочемо провокувати конфлікти під час фестивалю. Ми аполітичні та поза релігією".
Втім, після публічного розголосу на сторінці фестивалю у фейсбуці 15 липня з'явилося вибачення перед "Білкою", а також – запрошення взяти участь в ярмарку "Зеленої хвилі".
"Вчора відбулася телефонна розмова між представником "Білки" та однією з наших менеджерок, яка відповідає за технічні напрямки на книжковому ярмарку. І так, наша менеджерка в тій розмові сказала, що нібито цього року на фестивалі акцент на розважальну програму, а книги про війну та інші складні проблеми навряд чи користуватимуться попитом, тож, мовляв, краще приїжджайте наступного року. Що це було? Трудно зрозуміти. Наша менеджерка признає, що сказала щось недолуге. До того ж, надавати оцінки щодо напрямків і стилю фестивалю не входить в її обов’язки. Так само як і вирішувати питання участі. Але ж то сталося, на жаль. Письмової відмови "Білка" від оргкомітету не отримувала, а всі комунікації фестивалю йдуть виключно через пошту та месенджери.
Підкреслюємо: з боку фестивалю офіційно не було і не може бути відмови з такого приводу, точніше – без приводу. А в усних розмовах трапляються різні непорозуміння. Ми як організатори фестивалю просимо вибачення у представників "Білки", які, звісно, обурені цим інцидентом. Запрошуємо видавництво "Білка" до участі в книжковому ярмарку фестивалю", – йдеться на сторінці фестивалю.
Також у цьому дописі зазначається, що видавництво "Альпіна Паблішер", дочірня компанія російської видавничої групи "Альпіна", "навіть не запрошено до участі у фестивалі". Зауважимо, ще вчора на сайті "Зеленої хвилі" можна було знайти список учасників лише 2020 року, серед яких також зазначена "Альпіна Паблішер", що викликало численні обурення у користувачів соцмереж. Станом на 15 липня у розділі "Учасники" не вказано нікого, натомість є лише повідомлення "Список в стадії формування".
У коментарі Тижню письменниця Тамара Горіха Зерня, книги якої видає "Білка", розповіла, що досі не може звикнути, що на восьмому році російської агресії тема війни не просто відводиться на маргінеси, а стигматизується і подається як щось ганебне, стресове, неприємне і щось таке, що потрібно замовчувати і ховати від широкого загалу.
"Мені дуже прикро, що так себе поводять представники фестивалю, який фінансується за державний кошт. Якби це був приватний захід, я би так не засмутилася. Але фінансування на “Зелену хвилю” цього року дав Український культурний фонд. Ми знаємо, що конкурсний процес був дуже дискусійним і складним, було відмовлено дуже багатьом гідним патріотичним проєктам. Тому мені тим паче прикро, бо, на мою думку, в даному випадку державні кошти використовуються не ефективно і навіть шкідливо", – зазначила письменниця.
Також Тамара Горіха Зерня додала: "Дуже розраховую на те, що в Україні ватна, українофобська позиція стане невигідною для бізнесу, що різні комерційні компанії швидко зрозуміють: образи національної гідності, заперечення факту війни, напади на мову, риторика в стилі “ми же братья” і “не все так однозначно” – це економічно невигідно і несе величезні моральні і матеріальні затрати. Послідовно реагуючи на такі прояви, ми виробляємо у них умовний рефлекс".
Директорка видавництва "Білка" Ірина Білоцерковська у коментарі Тижню наголосила, що якби "Зелена хвиля" була суто приватною подією, такої реакції на відмову в участі не було б.
"Але для нас абсолютно неприйнятно, коли державні кошти йдуть на те, аби підтримувати простір, де немає сучасної літератури про сучасну Україну. Вчора піднялася хвиля обурення, люди почали писати на сторінку “Зеленої хвилі”, ці коментарі почали видаляти, блокувати користувачів. Сьогодні вранці вони надрукували так звані "вибачення", які вибаченням не дуже назвеш. Людей назвали “розгальмованими", а наші дописи “гейтерськими”, з барського плеча дали дозвіл на участь у фестивалі, але я точно знаю, що ще одне видавництво “Діпа”, яке також подавало заявку і яке також випускає книжки про сучасну війну в Україні, не отримало такого дозволу", – розповіла видавчиня.
Ірина Білоцерковська зазначила, що "Білка" братиме участь у фестивалі, не зважаючи на цей випадок.
"Ми ж не заради того, щоб одягти "білі пальта", почали видавати літературу про сучасну війну. Нам потрібно донести цю тему до якомога ширшого загалу. Приблизно 30% людей, які підходять до нашого стенду на будь-яких форумах чи ярмарках, кажуть, що чи тільки починають читати українською мовою чи що вони придбали у нас першу книжку на тему сучасної війни. Для них це досить травмуюча тема, але ми можемо порадити щось таке, з чого можна почати знайомитися з нею. Це наша місія – просувати цю тему, просувати сучасну українську літературу і книжки про сучасну Україну. Ми відкриваємо нових авторів, які два роки поспіль отримують "Книгу року BBC" (Тамара Горіха Зерня "Доця" та Сергій Сергійович Saigon "Юпак" – ред.). Для нас важливіше за будь-який гейт бути там. Для цього власне все і починалося", – заявила директорка видавництва.