Тромби, ковід у дітей та вакцини проти нових штамів – огляд наукових статей про коронавірус

Суспільство
13 Квітня 2021, 13:57

AstraZeneca та тромби

 

Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) додало виникнення тромбів як рідкісний побічний ефект від використання вакцини від компанії AstraZeneca (в Україні використовується під маркою CoviShield). Агентство взяло до уваги 62 випадки тромбозу синусів головного мозку (рідкісна хвороба, що полягає в поганому відведенні крові від мозку через закупорку тромбами маленьких судин – синусів) та 24 випадки тромбозу вен черевної порожнини, задокументованих станом на 22 березня. На той час було введено 25 млн доз вакцини від AstraZeneca.

 

За висновками EMA, переваги вакцини все одно залишаються вагомими – вона ефективно попереджає захворюваність на COVID-19. Та агентство радить бути пильними впродовж двох тижнів після вакцинації, і відмічати можливі набряки в ногах, біль в грудях, важкість дихання, щоб вчасно звернутися за допомогою.

 

Читайте також: Вакцинація: приборкати пожежу

 

Тим часом в журналі The New England Journal of Medicine вийшли дві статті з можливим поясненням таких ефектів. У першій науковці дослідили стан здоров’я 28 пацієнтів з Німеччини та Австрії, які мали ознаки утворення тромбів протягом 5-16 днів з моменту вакцинації. Переважно це були жінки віком від 22 до 49 років, з медіаною в 36 років. За висновками вчених, ці люди показували симптоми гепарин-індукованої тромбоцитопенії (ГІТ) – хвороби, яка іноді виникає як побічний ефект прийому препаратів на основі гепарину, що мають попереджувати утворення тромбів. В рідкісних випадках у людей утворюються антитіла на гепарин, що, навпаки, призводить до тромбозу. Іноді таке захворювання може виникати спонтанно, навіть без прийому препарату. Науковці проводять паралель між спонтанною ГІТ та станом досліджуваних пацієнтів, в яких ця хвороба виникла як реакція на вакцину.

 

Автори другої статті описали випадки тромбозу в 5 пацієнтів (віком від 32 до 54 років) з Норвегії. На той час в країні зробили понад 132 тис щеплень вакциною від AstraZeneca. Вони також приходять до висновку, що стан пацієнтів схожий на спонтанну ГІТ, адже жоден із 5 досліджуваних не приймав препарати на основі гепарину. Вони дискутують, що векторна вакцина AstraZeneca якимось чином може активувати автоімунну відповідь, що призводить до спонтанної ГІТ. Та залишається під питанням точний механізм такої дії, і чи вона характерна лише для конкретної векторної вакцини, або ж для векторних вакцин взагалі (векторні вакцини створені на основі безпечних для людей вірусів, наприклад, модифікованого аденовірусу шимпанзе, який має частинки генетичного коду коронавірусу, що дозволяє імунній системі тренуватися для відповіді на реальне інфікування SARS-CoV-2).

 

Коронавірус у дітей

 

Дослідження впливу коронавірусної  хвороби на дітей рідкісні, адже діти зазвичай переносять інфекцію безсимптомно – її важко детектувати. В журналі JAMA 9 квітня вийшла робота, автори якої проаналізували 2 млн записів в американських педіатрів за минулий рік.

 

У 20714 дітей діагностували COVID-19 (це були діти з вираженими симптомами, про асимптоматичних в статті не йдеться). З них 12% потребували госпіталізації, а в 756 був тяжкий перебіг хвороби з необхідністю лікуватися в палаті інтенсивної терапії. У дітей з хронічними хворобами тяжкий перебіг спостерігався втричі частіше. Причому малі діти, віком від 2 до 5, та з 6 до 11 років, хворіли тяжко в півтора рази частіше, ніж підлітки віком 12-18 років. Вчені звертають увагу на цей факт, проте вважають, що потрапляння малих дітей до палат інтенсивної терапії могло бути пов’язане також із бажанням лікарів перестрахуватися.

 

Читайте також: Нові штами, респіраторні хвороби і постковідні ускладнення – огляд наукових статей про коронавірус

 

Головна знахідка дослідження – хоча в більшості дітей хвороба перетікала легко, проте 12% з них все ж опинилися в лікарнях, і в помітної частки дітей COVID-19 перебігав тяжко, і на це варто зважати, плануючи антиепідеміологічні заходи.

 

AstraZeneca проти «південноафриканського» штаму

 

Всі наявні вакцини, які тестували на протидію зараженню людей штамом B.1.351, показували меншу ефективність, ніж проти оригінального вірусу. Попередні дослідження, проведені в Південній Африці, показали падіння ефективності вакцини NovaVax до 60% з 95,6% в Великій Британії, а вакцини Johnson&Johnson до 57% з 72% у США. Щоправда, в цих дослідженнях не тестували вакцини саме проти штаму B.1.351.

 

Читайте також: Коронавірусна корупція в ФРН: заробити на пандемії

 

В свіжій роботі в журналі The New England Journal of Medicine вчені протестували вакцину AstraZeneca саме проти нового варіанту вірусу. Вони набрали по 1010 волонтерів в групи плацебо та препарату, аби зрозуміти кількість заражень для невакцинованих та тих, хто отримав щеплення цією вакциною. Результати невтішні – ефективність вакцини усього 10% проти штаму B.1.351. Тобто, лише на 10% менше захворілих на легкий чи середньої тяжкості COVID-19 в групі вакцинованих. Це при тому, що в Великій Британії вакцина показала 75% ефективності. В роботі не зафіксовані випадки тяжкого COVID-19 (можливо, через середній вік волонтерів в 30 років), а також не проаналізовано вплив Т-клітинного імунітету, який, можливо, важливіший за антитіла, і також утворюється після щеплення.

Автор:
Олег Фея