Transparency International Україна закликає нову владу не повторити помилки 2004 року

25 Лютого 2014, 10:12

«Єдина надія уникнути цей руйнівний цикл – це смілива, рішуча і беззаперечна боротьба з корупцією. У зв’язку з цим, Transparency International Україна пропонує не винаходити унікальний український шлях боротьби, а скористатися вже існуючим світовим досвідом та напрацюваннями вітчизняних експертів. Зокрема, сумнівною є пропозиція запровадження посади заступника міністра з протидії корупції. Така особа, фактично, буде залежною від волі керівництва відомства, без належного мандату повноважень та ресурсів для ефективної протидії корупції», – йдеться в заяві.

Разом з тим, Transparency International вважає, що нова влада України має утворити органи, відповідальні за вироблення антикорупційної політики (у тому числі щодо контролю за прозорістю доходів та видатків чиновників і політиків, запобігання конфлікту інтересів), а також спеціалізований орган із виявлення та розслідування корупційних злочинів.

«Зважаючи, що Україна вже зараз потребує антикорупційних реформ, Transparency International Україна вимагає невідкладно розпочати формування необхідної законодавчої бази з наступним утворенням інституцій та організацією їх роботи. Ми переконані – дієві антикорупційні органи мають почати роботу ще до виборів нового Президента України», – зазначає організація, додавши, що Україна готова надати всебічну допомогу в розробці законодавчої бази та організації роботи таких  антикорупційних інститутів.

Разом з тим Transparency International Україна висловлює стурбованість, що формування коаліційного Уряду України відбувається фактично без оприлюднення критеріїв добору членів.

«Найвищий орган виконавчої влади України повинен бути сформований з осіб, які мають бездоганну ділову репутацію, а їх діяльність на владних посадах не породжує конфлікт інтересів. Нагадуємо, що конфлікт інтересів відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі – Закон) це  – суперечність між особистими майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень. Такими, зокрема, можуть бути наявність у публічного службовця або близьких йому осіб бізнес-інтересів, корпоративних прав, значних фінансових чи цивільно-правових зобов’язань перед певними юридичними чи фізичними особами», – переконані в організації.

На думку Transparency International Україна, претенденти ще до свого призначення на посаду повинні публічно оприлюднити декларації про майно і доходи.

«Ми очікуємо від нових членів Уряду України безумовного дотримання стандартів доброчесності та закликаємо усіх кандидатів відмовитися від призначення у разі, якщо існують хоча б найменші сумніви щодо їх невідповідності цим стандартам», – додають в організації.