У 2017 році до вищих навчальних закладів без складання зовнішнього незалежного оцінювання вступили 27% від усіх бюджетників і майже 39% на платну форму навчання. Про це свідчать дані розслідування видання "Тексти".
За інформацією журналістів, схема починається зі вступу абітурієнтів після 9-го класу до професійних технікумів або коледжів, а по їх завершенню – до ВНЗ на другий чи третій курс без складання ЗНО.
За словами чиновників Міносвіти, кількість таких студентів залежить від запиту на ринку праці, а також від того, скільки молоді закінчило цього року ПТУ, і скільки виші планують набрати.
"Вступного іспиту безпосередньо при ВНЗ достатньо, аби перевірити рівень знань таких вступників", – говорить спеціаліст Департаменту вищої освіти Володимир Кашперський.
Згідно з даними розслідування, деякі виші зазделагідь домовляються з коледжами про "перехід на бакалаврат". Зазначається, що іноді потенційних студентів беруть цілими групами. Вступні іспити у цьому випадку – лише формальність, адже в результаті зацікавлені обидві сторони.
Колишня заступник міністра освіти Інна Совсун зазначила, що така ситуація пов’язана ще з перебірливістю студентів, які віддають перевагу "економічній освіті".
"Через нестачу абітурієнтів на деякі технічні спеціальності, ВНЗ часто "закривають" бюджетне замовлення за рахунок молодших спеціалістів", ㅡ пояснює вона.
- Читайте також: У лідерах Київ та Львівщина. Підсумки ЗНО-2017
Результати розслідування показали, що найпопулярніші напрями серед "молодших спеціалістів": на першому місці "Право" (понад 2,5 тисяч вступників з-поміж молодших спеціалістів), на другому – "Облік і оподаткування" (2251 вступників), на третьому – "Фінанси, банківська справа та страхування" (2203 вступників), на четвертому – "Менеджмент" (2093 вступників), на п’ятому – правознавство (2044 вступників).
Крім того, до них можна віднести педагогічні спеціальності (дошкільна освіта, початкова освіта, середня освіта).
Автор дослідження пропонують декілька шляхів вирішення проблеми. Перший пов'язаний з освітньою реформо, яка передбачає оцінювання знань після 9-го класу, що могло б частково зняти проблему.
Другий – держава повинна стимулювати фахівців "залишитися в професії". Також, автори пропонують для окремих технічних спеціальностей запровадити загальні фахові тести.
Як повідомлялося, реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) у 2018 році триватиме з 6 лютого до 19 березня 2018 року.