Повернення Трампа: чорний лебідь чи синій птах для України?

Світ
6 Лютого 2024, 17:26

Екс- і, можливо, наступний президент США Дональд Трамп — людина непересічна. Інколи видається, що його репутація захищена вібраніумом, адже мало хто з політиків є настільки ж невразливим до репутаційних втрат.

У своїх промовах він словесно ображав опонентів, журналістів, жінок, мігрантів, людей з інвалідністю… Його підозрювали в непрозорих фінансових операціях з росіянами. Скандал зі Стормі Деніелз прогримів у всіх медіа.

На початку січня цього року закінчився розгляд справи щодо шахрайства у цивільному суді Нью-Йорка. Ще до старту судового процесу Суддя Артур Енгорон постановив, що Трамп регулярно обманював банки, страхові компанії й інвесторів, завищуючи вартість активів. Слухання тривало 44 дні за іншими звинуваченнями. Остаточний вирок суддя пообіцяв оголосити до середини лютого. Йдеться про штраф у 370 мільйонів доларів, довічну заборону на роботу у сфері нерухомості й заборону обіймати посади в державних структурах чи керівництві приватних компаній у штаті Нью-Йорк. Це може стати фатальним ударом по його імперії нерухомості.

Січень взагалі був для Дональда Трампа складним. В іншій справі суд присяжних присудив йому виплатити письменниці Е. Джин Керролл 83,3 мільйона доларів за наклеп.

Крім того, Дональду Трампу інкримінують 91 порушення кримінального законодавства в чотирьох справах на 11 мільйонів сторінок, що розглядаються у Вашингтоні, Нью-Йорку, Флориді й Джорджії. У них йдеться про спробу заперечення результатів виборів 2020 року, втручання у вибори в штаті Джорджія, фальсифікацію документів і порушення поводження з секретними документами. Дональд Трамп став першим експрезидентом в історії США, якому висунули кримінальні звинувачення.

Якщо його визнають винним, йому загрожуватимуть роки ув’язнення. Але видається, що це єдине, що може стати йому на заваді в перегонах за крісло президента США.

Що там з битвою за номінацію від республіканської партії?

Президентські вибори в США заплановані на 5 листопада, але кампанія вже в повному розпалі. 15 січня відбулося перше голосування за кандидата від республіканської партії у штаті Айова, а 23 січня — у Нью-Гемпширі.

Такі голосування відбуватимуться в усіх штатах і завершаться в червні. Але фаворити визначаться за результатами Супервівторка, 5 березня, коли своє слово скаже понад десяток штатів. З’їзди республіканців і демократів, на яких номінуватимуть кандидата від партії, відбудуться в липні й серпні відповідно.

До речі, Верховний суд США, який Трамп посилив консервативними суддями за свого президентства, наразі розглядає рішення штату Колорадо щодо його дискваліфікації як кандидата в президенти. 

Раніше Верховні суди штатів Колорадо і Мен намагалися застосувати третій розділ 14-ї поправки до Конституції США, що позбавляє права обіймати федеральні посади осіб, які брали участь у «повстанні або бунті», звертаючись до подій 6 січня 2020 року, коли прихильники Трампа штурмували Капітолій на знак протесту проти результатів виборів.

Читайте також: Чи зможе Трамп перемогти, не зважаючи на кримінальні звинувачення

Уже перше голосування показало, що Дональд Трамп — найімовірніший номінант від республіканців. Він отримав 51% голосів, а це більше, ніж у двох наступних за результатами кандидатів — Рона Десантіса й Ніккі Гейлі разом узятих. Хоча в абсолютних цифрах це трохи менше як 57 тисяч голосів у штаті з більш ніж двома мільйонами зареєстрованих виборців, з яких третина — республіканці, «місію виконано».

Цього вистачило, щоб Десантіс і Рамасвамі, якого активно просувають у віцепрезиденти в майбутній адміністрації Трампа, заявили про припинення своїх кампаній і висловили свою підтримку фавориту. Лише Ніккі Гейлі не здається, хоча, очевидно, їй буде важко побороти важковаговика американської політики.

Голосування в Нью-Гемпширі знову продемонструвало перевагу Дональда Трампа, який здобув 54 % голосів, що на 11 % більше ніж у Гейлі. Це більш як половина від зареєстрованих у штаті республіканських виборців.

Якщо цього місяця Гейлі програє в Південній Кароліні, де вона обіймала посаду губернатора, то їй доведеться сподіватися лише на рішення щодо кримінальних справ проти Трампа. Однак у такому випадку республіканці відчуватимуть, що в них «знову вкрали вибори», а це теоретично може призвести до заворушень.

За її беззаперечну підтримку допомоги Україні й Ізраїлю впливовий політичний оглядач-республіканець Такер Карлсон назвав Гейлі ідентичною Джо Байдену й висловив припущення, що деякі демократи не роблять ставку на свого кандидата, а планують допомогти Гейлі сісти в президентське крісло.

Які основні меседжі кампанії Дональда Трампа?

Трамп уже заявив, що став жертвою політично вмотивованого переслідування демократів: Уперше в історії США чинна адміністрація висуває звинувачення проти головного опонента. Це означає, що я теж зможу так зробити! Я сидітиму в Білому домі, і мені скажуть: «Сер, є демократ, у якого зростає рейтинг». Я відповім: «Вони вчинили так зі мною, отже,  я можу вчинити так само — висуньте проти нього звинувачення за перехід дороги в недозволеному місці!.

Водночас у промові в Нью-Гемпширі він сказав, що після його перемоги Ніккі Гейлі можуть загрожувати кримінальні звинувачення, не уточнюючи, за що саме. Як і Десантісу, але той зняв свою кандидатуру. Загалом тема політичних переслідувань опонентів звучить часто, і це тривожний меседж від країни-лідерки демократичного світу.

Трамп обіцяє дати поштовх розвитку економіки, знизити податки й ціни на енергоносії, зупинити потік нелегальних мігрантів, продовжити будівництво стіни на кордоні з Мексикою, позбавити дітей нелегальних мігрантів права на автоматичне отримання громадянства. Ще в програмі масова депортація нелегалів, заборона на в’їзд мусульман, введення мит на всі імпортні товари (близько 10%) й створення «міст свободи».

Потенційний президент хоче спростити процедуру звільнення держслужбовців, що має «повністю знищити глибинну державу» — теорія змови, згідно з якою в США існують групи державних службовців, які мають великий вплив на державну політику, хоча не обіймають виборні посади.

Фактично, йдеться про послаблення виконавчої гілки влади. Першим постраждає незалежне від президента міністерство юстиції, що виконує функції прокуратури й контролює ФБР. Контроль за цим відомством дозволить посилити переслідування опонентів.

Трамп пообіцяв ліквідувати міністерство освіти, закликав скоротити фінансування школам, які вимагали вакцинувати дітей чи носити маски, і виступив за читання молитов у державних школах. Він підтримує ідею носіння вчителями зброї й «патріотичного виховання». Школи «навчатимуть учнів любити свою країну, а не ненавидіти, як їх вчать зараз», і сприятимуть просуванню ідеї «нуклеарної сім’ї» й «речей, які роблять чоловіків і жінок різними й унікальними».

У зовнішній політиці особливу увагу він приділяє Китаю, плануючи змусити китайських власників продати будь-які холдинги, «які загрожують національній безпеці Америки», першочергово у таких сферах, як енергетика, технології й сільське господарство.

Трамп заявив, що буде підтримувати Ізраїль у його війні з ХАМАСом. Щодо України, усі пам’ятають готовність розв’язати питання за 24 години. Він обіцяє припинення «нескінченного потоку американських коштів в Україну» та звернення до європейських союзників із проханням відшкодувати США частину витрат. Не зрозуміло, чи стане визнання окупації Росією територій частиною угоди про припинення вогню.

Частка республіканців просуває інший наратив на підтримку Трампа: нібито саме він першим надав Україні військову допомогу за свого президентства й краще впорається із Путіним, адже, на відміну від Байдена, усвідомлює, що російський президент розуміє тільки силу.   

Дональд Трамп у політиці керується не тільки інтересами, але й персональними образами чи симпатіями. Якщо умови Путіна не дадуть змоги Трампу перемогти в ролі миротворця на фоні Байдена, то він може обрати й іншу стратегію — безстрашного головнокомандувача, що перемагає силою.

Читайте також: У сузір’ї бунту

Однак Трамп неодноразово повторював, що виведе США з НАТО, адже жоден конфлікт у Європі не вартує життів американських солдатів і коштів американських платників податків. У більш м’якому варіанті йдеться про «фундаментальний перегляд» мети й місії НАТО.

Республіканці, які розумілися на питаннях геополітичних інтересів США й впливали на настрої експрезидента минулої каденції, у своїй більшості розірвали з ним зв’язки.

«Шкода, якої він завдав під час свого першого терміну, була виправна, — сказав Джон Болтон, тодішній радник із національної безпеки. Шкода, якої він може завдати під час другого терміну, буде непоправною».

Щоб запобігти одноосібному рішенню президента про вихід з Альянсу, сенатор-демократ Тім Кейн і сенатор-республіканець Марко Рубіо подали законопроєкт, яким ухвалення такого рішення потребуватиме схвалення двох третин Сенату або акту Конгресу.

Однак якщо на цьогорічних виборах до Конгресу республіканці повернуть собі контроль над обома палатами, то, зважаючи на зменшення частки поміркованих республіканців і внутрішньопартійні зачистки, проблем із голосуванням за пропозиції Білого дому може не виникнути.

Треба пам’ятати, що політичні передвиборчі обіцянки це радше мистецтво, яке має торкнутися сердець виборців, але далеко не всі з них можуть бути виконаними.

Хто голосує за Дональда Трампа?

Є уявлення, що основний виборець Дональда Трампа, — білий чоловік без високого рівня освіти, фермер або сільський житель. Тут кажуть: хочеш дізнатись, чи підтримує людина Трампа, запитай у неї про ставлення до патріархальних цінностей.

Дані про виборців Трампа за 2016 та 2020 роки справді показують, що білі чоловіки становлять основу його підтримки. Друга найбільша група — білі жінки, як не дивно. Далі йдуть латиноамериканці, попри жорстку риторику щодо нелегальної міграції й кордону, також із незначною різницею в рівні підтримки серед чоловіків і жінок. Однак більша частина латиноамериканців все ж підтримує демократів. Майже не проголосували за Трампа афроамериканці.

94 % республіканців підтримали його кандидатуру на минулих виборах. Серед них можна виділити такі великі групи, як білі євангелісти, білі без вищої освіти й сільські мешканці. Зростає його підтримка серед міських виборців (з 24 до 33 %) й молоді до 29 років (з 28 до 35 %).

«Його не можна купити», — пояснює свою симпатію до Трампа його виборець. Серед інших аргументів — кращий стан економіки за президентства Трампа (твердження суперечливе) або нижчі ціни (у доковідні часи); захоплення тим, що він говорить без купюр; «він нам не бреше», «він проамериканський, він промій».

Згідно з дослідженням, здійсненим у січні цього року й опублікованим CBS News, якби президентські вибори відбувалися зараз, Байден програв би будь-кому з кандидатів від республіканців. Відрив Ніккі Гейлі від кандидата від демократичної партії був би більшим, ніж у Дональда Трампа.

Однак перегони тільки розпочалися, тож багато чого ще може змінитися.