Чому світ не сприймає війну Росії проти України як колоніальну й часто не хоче чути правди щодо російської колоніальної політики в Україні, чому не варто відкладати на потім зачистку маркерів імперії, який травматичний досвід інших народів нам варто взяти на озброєння, а який треба відкинути, що є наочним проявом колоніальної політики Росії сьогодні на окупованих територіях та як наслідки цієї політики можуть вдарити по майбутньому цивілізованого світу. Про ці та інші питання міркували учасники правозахисної конференції «Права, війна, антиколоніалізм», організованої Amnesty International Ukraine.
Учасники конференції спілкувалися в межах двох панельних дискусій: «Виклики правозахисту в умовах колоніалізму» та «Війна Росії проти України як колоніальна війна».
«Осмислення досвіду колонізації особливо в сфері прав людини почали активно обговорювати лише 5-6 років тому, – зазначила під час обговорення Вероніка Вельч, директорка Amnesty International в Україні. – Відтак деколонізація дуже часто пов’язана з осмисленням травми. І це не просто проблемні психоемоційні речі. Це рушій, щоб вибудувати парадигму певних вимог, які надалі можемо застосовувати для репатріації, фінансової компенсації чи компенсації за моральну шкоду, завдану людям».
Однак часто люди, які самі ж проходять колоніальний досвід, намагаються заперечити колоніальний досвід України. Перш за все йдеться про країни Глобального Півдня та Африки.
«Постколоніальні країни не розуміють позицію, коли кажемо, що Росія нас колонізує. Вони не хочуть віддавати частину власного досвіду, це їхня травма, яку не бажають ділити з іншими», – вважає Ольга Куришко, в.о. представника президента в АР Крим.
На прикладі українців якнайкраще можна побачити специфіку привласнення традицій та культури підлеглих народів, яку демонструє Російська імперія. «Коли російський тиран говорить, що ми один народ – це і є наслідок багатостолітньої традиції привласнення», – каже філософ і письменник Тарас Лютий.
Підтвердженням того, що війна Росії проти України – колоніальна, є й те, що нині російська агресія проти України передусім демонструє геноцидальні практики. І це не тільки масові вбивства за національною ознакою, а і примусова зміна ідентичності та масове викрадення дітей.
«Це власне традиційна колоніалістська практика, яку Росія застосовує дуже часто на різних теренах», – під час конференції наголосив громадський діяч, запрошений спікер Валерій Пекар.