Ростислав Семків літературознавець, перекладач

Том Купер: «Ситуація на напрямку на північ від Харкова напружена, але добра»

Війна
11 Травня 2022, 12:33

Всім доброго ранку!

Подаю «швидкий і чорновий» огляд, оскільки, на мою думку, ситуація в районі Сіверська цього ранку викликає значне занепокоєння.

«ДОБРІ НОВИНИ»

На північ від Харкова український контрнаступ, розпочатий 2 травня… ну, скажемо так, «просувається». Не «бліцкриг», але повільний, обережний, методичний рух уперед, що залежить не від «офіційних приписів», а від «ситуації на місцевості». Бачимо, що 113-та бригада територіальної оборони очолює західний фланг цього контрнаступу.

Видається, що з російського боку протистоять 4-5 уже доволі побитих та вичерпаних батальйонних груп, які складаються з підрозділів 437-го мотострілецького полку та двох полків морської піхоти, посилених тим, що в народі вже називають «донбаським м’ясом» (тобто підрозділами погано тренованих сепаратистів). 113-та бригада ввійшла в Цупівку, проте російські частини там усе ще чинять опір.

Далі на схід 92-га механізована наступає на Липці та Байрак, де тримає оборону одна БТГр, яку складає 61-ша бригада морської піхоти. В принципі 92-га вже визволила Байрак. Не відстають від неї 227-ий батальйон тероборони та батальйон Шейха Мансура (чеченці, що воюють за Україну), які зачистили села Верхній Салтів, Замулівка і т. д. і взяли в полон масу ворогів. У Руській Лозовій вони захопили великий склад боєприпасів… До речі, Українські Спеціальні Фермерські Війська – читай «люди на тракторах» – попрацювали тут також… 

 

Читайте також: Жах і тиша. Як росіяни змушують мешканців Донбасу воювати проти України

Словом, не дивно, що російська 61-ша бригада провалила контратаку на Старий Салтів 5 травня.

Коротше, ситуація на цьому напрямку «напружена, але добра»: скоріш за все, вона обернеться великою поразкою армії рф.

 

«ПОГАНІ НОВИНИ»

На північ від Лиману російська 30-та мотострілецька бригада взяла Середнє і зайшла в Шандриголово. Видається, що позиції української 57-ої моторизованої зазнали надто багатьох артилерійських ударів та ще більше атак спецназу. Поклавши руку на серце, скажу, що боронити позиції в великому лісі дуже непросто (так само, як і атакувати ці позиції).
(До речі, це «класична» тактика росіян: день чи два обстрілювати територію, особливо вночі, а тоді вранці-рано атакувати спецназом, доки підтягуються головні сили. Саме ця тактика і є основною проблемою української оборони і саме тому ми бачимо так мало відео – або читаємо так мало звітів – в яких розповідали б, що от українці вразили ще один російський конвой своєю артилерією).

 

ЩЕ БІЛЬШЕ ПОГАНИХ НОВИН…

Саме ситуація на 20-30 км. ще далі на схід турбує мене найбільше. На південь від Зарічного по одній батальйонній групі з 15-ої мотострілецької та 74-ої механізованої бригад (за підтримки великої кількості спецназу) наступають до і через Сіверський Донець.
Зверніть увагу: на відміну від захисників – українських 95-ої (Сіверськ) та 74-ої (Білогорівка) аеромобільних бригад – усі російські підрозділи є «свіжими», тобто з’явилися на полі бою порівняно недавно й тому ще майже при повній силі. Тим часом, спецназ створює захисникам купу проблем не лише тому, що може використовувати місцеві ліси як добре прикриття, але й оскільки вміє битися в майже такій самій манері, як і українці – тобто «децентралізовано».

 

Читайте також: Die Welt: Українці як цапи відбувайли, які повинні знизити напругу

Зараз на західному фланзі цього наступу росіяни досягли Сіверського Дінця в Закітному й відтак заблокували дорогу, що з’єднує цей населений пункт з Лиманом.
Як вже повідомляли вчора, вони звели понтонний міст «в районі Сіверська»: вочевидь, він був на 2 км. північніше від Білогорівки. Український бік спершу майже нічого не повідомляв про події на цій території (крім як про бомбардування школи в Білогорівці, де загинуло 60 цивільних). Потім повідомили, що міст було зруйновано й при цьому оперативно-тактична група «Схід» знищила 200 окупантів.
І все-таки, тобто після цього всього, українці повідомили, що у росіян там два мости…

Вчора вони повідомили, що обидва знищені, але також, що «малі підрозділи» (очевидно, 60–70 осіб спецназу та 3–4 БМП-2) змогли перетнути ріку. Пізніше повідомили про появу росіян у лісі між Серебрянкою та Шипилівкою. Найгірше, що сьогодні вранці уже йдеться про те, що ріку зміг перейти «більший підрозділ», та ще й пробитися у напрямку Білогорівки. І все це на додачу до офіційних підтверджень про відхід з Попасної, «по той бік» поля бою, але менше ніж за 40 км…
Забудьте — або принаймні проігноруйте — усі балачки про «зраду» та/або «те, що сталось Білогорівці – не проблема». Звісно, будь-який серйозний ворог, а українці саме такий ворог (і вони уже розгорнули там першу батарею М777) зробить усе можливе, аби знищити міст. Тому подумайте, як це – побудувати понтонний міст під жорстким артилерійським вогнем, виживіть при цьому, а потім жартуйте…

Перш за все: офіцери російської армії можуть не мати такої ж підготовки, як їхні західні та українські колеги. Але вони чітко знають, що таке «міст» і «плацдарм». Де б він не був, це їхній Schwerpunkt [місце головного удару – ред.], їхній фокус — і вони збираються вкласти всі свої ресурси у переправу, убезпечити та розширити плацдарм, а потім наступати з нього. Неважливо, скільки мостів українці зруйнували там біля Білогорівки: росіяни планують привезти більше обладнання, і побудувати новий міст, а потім два, і, якщо потрібно, чотири і п’ять, Вони збираються залучити всю артилерію та авіапідтирмку, які тільки зможуть отримати, аби захистити створений плацдарм.

Тому ігноруйте всі ці онлайн-жарти про їхні затонулі мости, танки та БТРи чи вантажівки, які впали з мосту. Ігноруйте будь-кого, хто вважає цю ситуацію неважливою: ці люди демонструють некомпетентність. Для росіян не мають значення ні 20 затонулих мостів, ні 50 затонулих вантажівок. Їм важливо лише, що у них є війська на південному боці й що вони закріпили плацдарм. Якщо вони можуть звідти направити навіть два з цих підрозділів на Білогорівку (і майже напевно йдеться про спецназ), це означає – вони відчувають, що убезпечили плацдарм, а зовсім не те, що вони знищені і «це взагалі не проблема».

 

Читайте також: Чернігів, місяць після оточення. Що згадують і чим живуть мешканці

Так, значна частина цих міркувань є «дедукцією з уривків і шматочків». Але якщо навіть лише половина того, що я написав вище, — це «правда», то ми маємо не «погані», а «жахливі» новини. Це означає, що росіяни прорвали українську лінію оборони, а, враховуючи, що «навіть» соціальні мережі (поміж іншим і я) завжди «запізнюємось із новинами» на 12–24 години, цілком можливо, що тим часом вони просуваються на Сіверськ або діють у тилу зосередження українських військ у Сєвєродонецьку-Лисичанську.

…і тепер ми повинні очікувати, що росіяни на сході спробують пробитися їм назустріч. Чи то з Попасної, чи то з Авдіївки, для цього вони поки зосередили десь 5–6 (якщо не більше) «додаткових» БТГр, привезених з Маріуполя.
Якби мене спитали, я би відповів – це вирішальна битва другого етапу цієї війни (або, якщо хочете, російського «Плану Ґ»).

[Майже водночас із постом Тома Купера з’явилося повідомлення про знищення всіх наведених росіянами понтонних переправ. Кількадесят солдатів рф залишилися на контрольованому українцями березі – зараз там зачищають територію від окупантів – ред.].

Переклад: Ростислав Семків, Тетяна Саніна  

Редактура: Ростислав Семків  

Оригінал

Позначки: