Доброго ранку всім! [Опубліковано 23.4.2022 о 9.45 за Києвом].
Ось мій огляд найважливіших подій в Україні за 21 та 22 квітня 2022 р.
СТРАТЕГІЯ
Прокремлівське медіа Readovka опублікувало – а потім швидко видалило – звіт, у відповідності до якого «вишестоящі органи» в москві заявили про втрати убитими 13.414 та «пропалими безвісти» 7.000 російських солдатів. У тому ж звіті йшлося про 116 загиблих та 100 пропалих безвісти моряків із крейсера «москва». Звіт негайно видалили, але дехто зберіг його для публіки (див. скріншот). І зверніть увагу: сумарна цифра втрачених бійців близька до 20.000, а це якраз дані, про які заявляє українське командування.
Після цього ТАСС опублікувало заяву заступника командуючого центральним воєнним округом рф генерал-майора рустама міннекаєва, в якій цього разу вже «офіційно» визнано територіальні претензії росії. Наголосивши перевагу армії рф на землі, морі та в повітрі, міннекаєв пояснив, що битва на півдні України має на меті встановлення сухопутного коридору до придністров’я. Уявіть, далі він заявив – цитую – «росія тепер перебуває в стані війни з усією Європою, весь світ проти нас… вони ніколи не любили росію». Отже, російські окупаційні війська намагатимуться пробити сухопутний коридор через південну Україну до придністров’я. Звісно, підставою для цього міннекаєв назвав «утиски російськомовного населення придністров’я». Тим часом «правда» пояснила «в додаткових деталях», що саме що саме росія хоче забрати від України.
Ці заяви мають викликати багато галасу, але я вважаю їх сумішшю провокації та дезінформації. Хоча міннекаєв добре поінформований (чи принаймні мав би бути), яких втрат насправді зазнає армія рф в Україні, він продовжує наголошувати, що втрат немає зовсім : міркую, що таким чином російські «вишестоящі органи» хотіли б тримати український Генштаб у напрузі й не дати йому перекинути додаткові підрозділи на донецький фронт.
Якби такий хід перешкодив українцям зібрати більше сил на Донбасі – це росіянам плюс, адже попри оголошене кілька днів тому поповнення своїх сил новими підрозділами, армія рф продовжує мати величезні проблеми з живою силою. Згідно заяв Людей-яким-треба-на-свіже-повітря [так автор постійно називає Пентагон – перекл.], загальна кількість військ рф в Україні станом на вчора [22.4.22] сягнула 78 батальйонних груп [давніше у звітах йшлося, що угрупування рф має збільшитися до 90 БТГр – перекл.]. Це щодо регулярних сил росармії.
Кажуть, що в Україні зараз перебуває ще від 10 до 20 тис. іноземних найманців. [у цій статті, на яку посилається автор: цифру 20.000 озвучив якийсь «анонімний європейський посадовець»; найманці прибувають із Сирії та Лівії, їх вербує «вагнер»; вони прибувають неозброєні й непідготовані – перекл.].
Упродовж 21 та 22 квітня в росії трапилося кілька значних пожеж:
– на воєнному заводі в твері (виготовлення ракет);
– дмитрієвському хімзаводі (один з ключових постачальників палива для бронетехніки);
– ще одна пожежа завдала шкоди ЦНИИмаш (чільний науково-дослідний інститут «роскосмосу» в м. Корольов;
– а, ну й ще місцевий коледж там згорів;
Будь ласка, не питайте мене, чому так трапилося: поняття не маю. Мене також дивує, як то так, що чотири значні пожежі пошкодили чотири важливі центри російської оборонки в один і той самий день. [Всі горять дуже красиво — подивіться відео — перекл.]
ПОВІТРЯ
День 21 квітня став ще одним підтвердженням дальшого посилення української протиповітряної оборони. Фактично, портативні зенітні комплекси різних типів є просто «повсюдно» на всій протяжності фронту на Донбасі – і їх значна кількість, а бійці, що керують ними регулярно застають російських льотчиків зненацька.
Українці заявили, що 21 квітня збито два надзвукових літаки ВКС. Один із них був Су-34, котрий збила 93-тя бригада під Ізюмом, скоріш за все, за допомогою ПЗРК «Стріла». Літак упав на російському боці, проте є відео, на якому гарненько видно два парашути. Той самий український підрозділ пізніше заявив про збиття Су-25, а український Генштаб потім додав до списку ще один Су-35, хоча про ці два я підтвердження не маю (принаймні поки що). В районі Запоріжжя 81-ша аеромобільна бригада збила Мі-8, а потім ще один, який прилетів підбирати екіпаж попереднього; плюс знищили Ка-52, який прикривав усю цю операцію. Наскільки можна судити з відео, всі були поцілені з ПЗРК «Стріла». Тобто загалом 21 квітня, згідно заяв із українського боку, збито три надзвукових літаки (Су-34, Су-35 та Су-25), три гелікоптери (два Мі-8 та один Ка-52) і 9 російських безпілотників. Щодо останніх маємо принаймні одне підтвердження: «Орлан-10» збили із ПЗРК Starstreak у Троїцькому.
Близько 19.55 того ж 21 квітня три російські крилаті ракети вдарили по залізничній інфраструктурі в Новомосковському районі Дніпровської області: наскільки знаю, полотно розбите й потребує ремонту. Дві інші ракети мітили в Преображенський міст у Запоріжжі. Але промазали : одна вибухнула близько до поїзда, що саме проходив у тому районі, й розбила кілька вікон у вагонах, а інша розгромила санаторій на Хортиці.
Наступного 22 квітня дві російські ракети вразили невідомі об’єкти в Дружківці та Добропіллі на північ від Родинського [Донецька обл.], а ще одна вцілила в гараж сільськогосподарської техніки в районі Синельникового Дніпровської області. Середнього розміру український транспортний літак АН-26 розбився в районі Михайлівки Запорізької області близько 9.00 у п’ятницю 22 квітня. Йдучи на низькій висоті, він зачепив електроопору; загинув один член екіпажу, двоє поранені.
БИТВА ЗА ДОНБАС
На північ від Ізюма 92-а механізована, схоже, відійшла від Шевченкового назад до Базаліївки та Леб’яжого. На південь від Ізюма, після важких артилерійських обстрілів росіяни намагалися продовжити наступ на Грушуваху та Барвінкове, але були зупинені поблизу Заводів та Дібровного — в першу чергу артилерією 93-ої механізованої, яка знищила більшу частину обох колон, що намагалися наступати. 21 квітня на схід від річки Оскіл росіяни захопили Лозове та Зелену Долину, а потім досягли Рубців та Яцьківки.
Відомо про важкі бої — правда без деталей — за Зарічне та Торське (де росіяни захопили щонайменше один український Т-64 та значну кількість протитанкової зброї). Єдина «подробиця» з цього району, яку я зміг отримати – що підрозділи рф, схоже, намагалися перетнути річку Сіверський Донець у цьому секторі, але були відбиті 21 квітня.
21 квітня українці контратакували в Рубіжному: їхня артилерія завдала кількох дуже точних влучань і деякий час виглядало так, ніби їм вдалося витіснити росіян, але станом на сьогодні вранці місто, здається, все ще перебуває під контролем сил рф. При цьому значний шматок Рубіжного також має бути під контролем України, інакше росіяни не обстріляли б його так сильно, як вчора, та сьогодні вранці.
Звісно, протягом останніх двох днів росіяни обстрілювали Сєвєродонецьк і Гірське, та неодноразово намагалися штурмувати українські позиції. Слов’янськ декілька разів зазнавав ударів російської авіації, що застосувала там десятки касетних бомб. Ситуація в Попасній залишається «гарячою». 21 квітня, українці влаштували там засідку та знищили цілий загін, що складався з близько 20–25 лівійських та/або сирійських бойовиків, розгорнутий для посилення побитої батальйонно-тактичної групи 102-го мотострілецького полку (з 150-ої мотострілецької дивізії). Судячи з відео, опублікованих кадировськими чеченцями, тепер їхні сили також присутні в районі Попасної. Українські джерела повідомляють про «складну» ситуацію, але не надають жодних подробиць.
МАРІУПОЛЬ
Після доповіді Шойгу про «звільнення» Маріуполя та «наказу Путіна» «просто» блокувати захисників, що залишилися всередині «Азвосталі», «вищестоящі органи» демонстративно виводять свої війська з міста (насправді, такі персонажі, як «WarGonzo» [проросійський, пропутінський військовий блогер — перекл.] несуть якусь дику маячню, повідомляючи про це).
Власне, бої за «Азовсталь» продовжились: останні два дні росіяни безперервно бомбардували та обстрілювали територію, і, звісно, гучно анонсований «гуманітарний коридор» та «евакуація» взагалі не спрацювали. 21 квітня з міста до Запоріжжя вдалося втекти лише 80 українцям.
ПІВДЕНЬ
21 квітня на півдні 58-а армія росіян обстрілювала всю лінію фронту від Запоріжжя до Вугледара, а потім наступала на кількох напрямках: на Гуляйполе, на Велику Новосілку (де мали захопити 3-5 сіл) та Зелене Поле, на захід від Мар’їнки. Наразі вже зрозуміло, що вони захопили Темирівку і увійшли в Малинівку.
Ще далі на захід останні кілька днів на передовій 49-ї армії було майже спокійно. За винятком того, що росіяни взяли "під офіційний контроль" декілька сіл за лінією фронту, витіснили українців із Станіслава та розпочали незначний наступ на Трудолюбівку (на північ від Херсона) — щоправда, останню українські сили швидко відвоювали.
21 квітня по Миколаєву було випущено залп РСЗО БМ-21 «Град», тоді як Олександрівка (або те, що від неї залишилося) тепер, здається, під контролем України.
Переклад: Ростислав Семків, Тетяна Саніна
Редактура: Ростислав Семків