Усім привіт!
Настав новий місяць… але є речі, що лишаються незмінними.
Та хай уже: перш ніж «повернутися» до чудового клубка проблем під назвою «Близький Схід», коротко пробіжимося найважливішими «пунктами» війни в Україні на сьогодні.
ПОВІТРЯНА/РАКЕТНА ВІЙНА
Приємним сюрпризом, знайденим сьогодні вранці в соціальних мережах, стала публікація в Твіттері людини, яка нарешті проявила любʼязність (а насправді милосердя) і перевірила запаси зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) ВСрф.
Висновки цікаві: основна маса систем, що залишилися в резерві, за своєю природою є системами малої дальності, дуже мало систем середньої дальності, і ще менше систем великої дальності (звісно, це все відносно: С-300В усе ж більше, ніж IRIS-T або SAMPs у всіх країнах НАТО разом узятих…). «Хороша новина» — основна маса снарядів базується на технологіях 1970-х років; модернізація систем вимагає висококваліфікованого персоналу, якого на росії тепер бракує; в той час як 75-й арсенал уже працює на повну потужність, а отже, не може «давати більше». При цьому не зрозуміло, які в росіян запаси ракет.
Я щиро вдячний за такі підрахунки: у мене на них не вистачило б ні часу, ні нервів. Кланяюсь і зізнаюся, що дуже чекаю на такий огляд про снаряди, якими користуються воєнно-косміческі сили.
Що ж до повітряних операцій… росіяни далі виснажують українські сили ППО безперервним потоком ударних «шахедів», це відбувається щоночі. Головна новина в цьому контексті: тепер деякі «шахеди» також оснащують системами StarLink.
Тим часом учора вранці українці завдали удару по складу зберігання ракет «кинджал» на авіабазі «єйськ». Стверджують, що загинув і генерал-лейтенант дворніков (колишній командувач російськими військами в Україні).
КУРСЬК
28 і 29 вересня війська ВДВ, що перебувають навколо меншого виступу із західного боку, в районі глушково, провели кілька контратак на Веселе, але втратили кілька БМД і відступили.
На схід від коренєво ЗСУ далі покращують позиції на пагорбах над крем’яновим, шептухівкою і каучуком. Звідси легше підривати все, що росіяни намагаються передати в залишкам 810-тої бригади морської піхоти, оточеної в районі крем’янова.
Зі східного боку… з’явилися відео, що підтверджують контроль ЗСУ над Камишівкою: «дуже дивно», враховуючи, що ЗСУ вже щонайменше чотири тижні контролює дорогу на льгов на захід від села і пагорби на схід від нього… З південного боку… ну вибачте, не можуть не викликати посмішку повідомлення про те, що росіяни «повернули уланок»: це сталося ще два тижні тому, а «відеопідтвердження» з’явилося тільки зараз. Інакше вони не змогли б штурмувати і відвоювати борки…
ХАРКІВ
Судячи з повідомлень українців, комусь зі страхітливо «мудрих» людей — чи то вишестоящим органам у москві, чи то штабу ОК «юг» — спало на думку відправити механізовану штурмову групу 82-го мотострілецького полку в складі 17 МТ-ЛБ, 3 ББМ і понад 100 чоловік особового складу в атаку на (руїни) агрегатного заводу у Вовчанську. Як же всі здивувалися, коли ЗСУ розгромили цю комедію, та ще й зачистили недобитки. Відео та стоп-кадри звідти рясніють частинами тіл, тому, можливо, вам краще не дуже розглядати через наступні «ілюстрації»…
[Тут Купер наводить три зображення, на яких повно розпанаханих трупів окупантів – ми їх не публікуємо через можливу агресивну поведінку фільтрів мереж. Можна перейти до оригіналу за посиланням вгорі й усе проглянути – ред.]
«Приємно» бачити, що ВСрф «зробили висновки» з минулих 2,5 років, чи то 10 років, а ще і з Грозного: одна лише ідея цієї операції гідна хіба що такої величної уяви, як у пудінга.
КУП’ЯНСЬК-СВАТОВЕ
…росіяни далі штурмують Кругляківку: 115-та мехбригада ще тримається. Ми з Дональдом [співавтор Купера – ред.] не розуміємо одного: чому ЗСУ тут і в кількох інших секторах не контратакують у фланг росіян? Звичайно, проникнувши в Піщане, росіяни забезпечили собі висоти на північ від цього села. Але це не означає, що по них неможливо вдарити з підконтрольних ЗСУ висот із південного боку. І все ж ЗСУ просто сюди не йдуть: лише утримують позиції. Так само, як і в багатьох інших випадках. Принаймні, складається враження, що тільки дві бригади ЗСУ які проводять регулярні тактичні контратаки, — це 3-тя штурмова і 47-ма мехбригада. Якщо це намагаються робити інші підрозділи, то результати сумні, лобові контратаки не приносять результатів, а лише втрати, а генерали так позбуваються «неприємних» підлеглих…
ТОРЕЦЬК І ПОКРОВСЬК
Бої тут тривають безперервно, а ЗСУ перебувають під масованим тиском. А проте росіяни насправді не наступають. Навпаки: у Торецьку вони досі намагаються прорватися по вулиці Центральній; а на схід від Покровська, після захоплення більшої частини Гродівки, Красного Яру та Новогродівки, теж далі не рухаються.
Наміри росіян щодо Селидового, втім, зрозумілі: усвідомивши, що не зможуть взяти місто фронтальною атакою, зараз атакують на північ і південь від нього — але в західному напрямку. Очевидно, намагаючись захопити 15-ту бригаду Національної гвардії «Кара-Даг».
Атаки росіян на Гірник, Острівське та Курахове за останні кілька днів завершуються ще більшими втратами в живій силі та бронетехніці.
ВУГЛЕДАР
Місцями це дуже нагадує завершення битви при Алеппо восени 2017 року. Тільки погода трохи краща, нема морозів…
Власне, зараз навіть лінії 72-гої окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців виходять звідти.
По суті, росіяни наступають з трьох боків (з напрямків Водяного, Пречистівки та Павлівки). Що ще гірше – і як пояснюється ось тут , – відхід перебуває під постійним артилерійським та мінометним вогнем. Значить, ті частини 72-гої бригади, які залишаються всередині Вугледара, мають величезні проблеми при спробі відійти. Як правило, евакуація проводиться невеликими групами, але у кожній групі (у середньому) з 10 осіб відійти вдається лише трьом-чотирьом…
Не дивно, що росіяни підтвердили свою присутність у східній частині міста, а 5-та танкова і 37-та мотострілецька бригади, схоже, заходять в його західний бік.
Щоб ви не сумнівалися: з українського боку нікому не спало на думку ввести туди хоча б один свіжий батальйон, провести якусь контратаку (наприклад, у північний фланг російського наступу на Вугледар з боку Пречистівки) або допомогти витягти 72-ту бригаду. Навіщо ж це робити, коли у них закінчуються харчі, медичні засоби та пальне, і, здається, вони змушені залишити велику кількість поранених, які потребують евакуації?
Але що робить український Генштаб у всьому цьому хаосі? Замінює командира бригади на полковника Олександра Охріменка (зараз – командир одного з її механізованих батальйонів). Мабуть – у кращих традиціях ЗСУ – в розпалі типові українські чвари.
Наприклад, «офіцери 72-бригади» можуть скаржитися, що це Мар’яна Безугла «неправильно повідомила про ротацію цієї бригади як про виведення», зробила це публічно й таким чином дала росіянам зрозуміти, що ось він вдалий момент. Тоді ВСрф розгорнули підкріплення та атакували, і тому (зруйноване) місто зараз за крок до падіння…
Панове, на якій планеті ви жили тиждень тому?
Даю орієнтир: можна подумати, що ніхто типу мене не знав про намічену ротацію (щонайменше) із 20-22 серпня (вибачте, точно не пригадую). Так, я не казав про це публічно, але: якби я про це знав, то як ви думаєте, я б «уберіг» той план від російського гру?
І який ідіот досі думає, що це перша російська атака під час запланованої ротації підрозділів ЗСУ?
Вибачте, але ця маячня мені вже набридла. Це як кричати глухій людині, що у неї за спиною небезпека, а потім дивуватися, чому вона своєчасно не реагує.
Загалом, мені цікаво було б почути, наскільки хтось прагне звалити всю провину на… і таким чином позбутися одного з найгучніших критиків системної некомпетентності українського Генштабу? Бо я просто відмовляюся вірити, що якийсь професійний військовий серйозно намагається пояснити, що це Безугла нині несе відповідальність за системну некомпетентність і слабку внутрішню безпеку у вищих ланках ЗСУ.
А як щодо того, що цієї катастрофи легко можна було б уникнути, якби Генштаб України лише дійсно виконував свою роботу? Наприклад, подбав про те, щоб вчасно вивести повністю виснажену 72-гу бригаду? Або написав цю кляту нову доктрину, щоб усіх офіцерів ЗСУ готували відповідно до досвіду цієї війни – замість того, щоб базуватись на радянському досвіді Другої світової війни, якому більш ніж 70 років! Тоді не було б проблем щоразу, коли відбувається ротація підрозділів.
І нарешті: невже «ми» маємо все це «обговорювати» публічно, місяцями, знову і знову – бо інакше ніхто й ніколи не візьметься за реформування цього бардака, відомого як Генштаб України та ЗСУ? Чи як?
…а потім люди дивуються, чому більшість бригад ЗСУ не можуть залучити достатньо добровольців…
Опубліковано 1 жовтня близько 12:30 за Києвом
Переклад Катерина Соболева, Антоніна Ящук
Редакція Ростислав Семків
Оригінал