Толя-металіст. Мер Черкас між Зеленським та Коломойським

Політика
26 Вересня 2020, 12:01

Ще під час прес-конференції з нагоди першого року роботи на посаді президента Володимир Зеленський назвав мера Черкас «бандитом», а той у відповідь записав відеозвернення і оприлюднив його на своїй сторінці у мережі Facebook. То було аж у травні. Дивно, що президент надав стільки уваги, ще й нагородив досить образливим епітетом, міського голову далеко не найпотужнішого обласного центру України.

Якщо точно, то на знаковій прес-конференції Зеленський сказав так: «Міський голова має 19 кримінальних проваджень. Хто це? Я за один стіл із такими бандитами не сяду». Відтоді міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, який нещодавно вже зареєструвався кандидатом на цю ж посаду, практично не вибуває з інформаційного простору. Багато хто з його суперників-кандидатів лише розпочинають інформаційну кампанію.

Бондаренко поводить себе дуже впевнено, можливо, навіть самовпевнено. Серед місцевих журналістів переповідають, ніби мер навіть відмовився від рекламних послуг одного з місцевих телеканалів. Всі свої відео викладає у Telegram-канал та Facebook. Мовляв, там їх бачать більше людей, ніж побачили б на ТБ.

Окрім публічної суперечки з президентом, міський голова має ще одну «фішку» – він раптово змінив партію «Батьківщина», з якою був багато років, на партію «За майбутнє». Щоправда, до цього він ще з’явився на з’їзді партії «Пропозиція». Однак зупинився все ж на політсилі, за якою стоїть Ігор Коломойський. Так Бондаренко став упізнаваним обличчям партії «За майбутнє» на Черкащині.

Враховуючи, що цей бренд для Черкащини, як і для всієї України, новий, можна припустити, що саме на персоні Бондаренка тримається її рейтинг.

Новий «дах»

Результати опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» протягом 10-15 вересня серед мешканців Черкаської області, показали, що лідерами у рейтингу партій до обласної ради є саме «За майбутнє», яку готові підтримати 21,5% тих, хто буде голосувати та визначився з вибором, і партія «Слуга народу» з показником 20,5%. За «Батьківщину» мають намір проголосувати 12,1%, за «Євросолідарність» – 9,3%, за партію «Черкащани» – 8,7%, за Радикальну партію – 6,1%.

У рейтингу до міської ради Черкас «За майбутнє» лідирує з куди більшим відривом. Її підтримують 32,9% серед тих, хто буде голосувати та визначився з вибором. За «слуг», які йдуть другими, – 13,3%. Серед кандидатів у мери лідером є Бондаренко: 56,5% серед тих, хто голосуватиме та визначився із вибором. 12,3% готові підтримати Віталія Ільченка від партії «Слуга народу», 9,9% – Віктора Євпака від партії «Голос», 6,2% – Сергій Кудактіна від партії «Європейська солідарність», і 5,5% – Дмитра Кухарчука від партії «Національний корпус».

Вибір нової партії у команді Бондаренка (ті, з ким вдалося поспілкуватися) пояснюють бажанням мати надійний патронат. «Батьківщина» могла б не спромогтися захистити результат виборів. «Слуги» ж від початку не пропонували меру співпрацю. Коломойський – це саме та фігура, у якої можна шукати захисту, якщо опоненти піддаватимуть сумніву результати виборів. І такий сценарій у Черкасах добре відомий.

Читайте також: «За майбутнє». Спроба створення нової політичної франшизи

У 2012 році на виборах народних депутатів по округу №194 з центром у Черкасах переміг представник «Батьківщини» Микола Булатецький, у якого був розрив з найближчою суперницею Валентиною Жуковською (її пов’язували з Дмитром Фірташем) у 12373 голоси. Загалом Булатецького підтримали майже 41% виборців. Він уже не вперше балотувався до Верховної Ради, але по округу все одно призначили перевибори. Тому великий відсоток голосів в українських реаліях не завжди може бути аргументом для перемоги.

– Давайте будемо відверті: я вже 5 років не займався партією, а займався містом. Лише формально був у партії, – каже Бондаренко у відповідь на запитання про причини зміни партії. – Коли я став міським головою, то казав, що буду саме за місто думати, а не за партію. Зараз зрозуміло, що є політична кон’юнктура, і я веду свою команду в міськраду, яка побудована виключно на місцевих політичних принципах.

Враховуючи, що рейтинг показує проходження його політсили в міську раду, запитуємо, з ким він готовий об’єднуватися.

– За гарні справи ми готові об’єднатися з усіма, коли треба рятувати країну, працювати на благо міста. Але щодо певних справ, неправильних і неконституційних рішень, то готові з усіма сперечатися і виступати опозиційно.

Близький соратник міського голови Черкас, який зараз долучився до партії «За майбутнє», зауважує, що зсередини непомітно, щоб ця партія якимсь чином була пов’язана зі «слугами» (у Києві вже точаться розмови про майбутню коаліцію «слуг» і групи «За майбутнє» в парламенті. Обидві сторони в особистих розмовах такий варіант, принаймні, не заперечують різко – Ред.). Окрім того, на його переконання, співпрацювати зі «слугами» взагалі неможливо через відсутність у них будь-якої стратегії роботи.

– У партії «За майбутнє» Бондаренко презентував людей, які вже створили себе самі: чиновники, власники бізнесу, директори заводів. Там немає фотографів, водіїв, випадкових людей, як це формувалося в «слуг». Якщо молода людина, то це студентський лідер, а не просто гарна дівчина. Тому не скажу, що це друга колона «слуг». «За майбутнє» – це заявка на абсолютно самостійну політичну силу під майбутні парламентські вибори, – каже джерело.

Зміна риторики

Водночас Сергій Одарич, який два терміни відбув міським головою Черкас, зауважує, що словесний весняний пінг-понг між президентом Зеленським і міським головою Бондаренком був всього лиш «політичною комбінацією», розіграною Офісом президента і «Слугами народу».

– Думаю, то була чітка домовленість, що Зеленський зі своєю політсилою підтримуватиме Бондаренка. Саме тому з’явилася різка реакція Зеленського і Авакова на карантинні заходи в місті, тоді була поява Бондаренка на з’їзді «Пропозиції» (яка дійсно є опозиційною партією мерів до президента), а за кілька днів приєднання Анатолія Бондаренка до партії «За майбутнє». А це ж проект, який повністю узгоджений з Зеленським. Політсили йтимуть паралельними колонами, щоб у радах формувати більшість. Бо все одно у всіх місцевих радах створюватимуть коаліції, тому треба заводити кілька колон. У Черкасах будуть заходити такі колони як «слуги», «За майбутнє» і колона «Батьківщини». І на базі цих сил буде робитися коаліція, – каже Сергій Одарич. – Щодо думки, нібито Бондаренко шукає захисту в Коломойського, то пригадаю свої вибори. Ми делегували представників у всі виборчі комісії і ставили спостерігачів на кожну дільницю, не даючи нікому фальсифікувати. Нічого складного в цьому немає. Якщо ти претендуєш на роль політика національного рівня, то повинен мати команду, яка б захищала голоси.

У штабах деяких партій конкурентів міського голови визнають, що відрив у нього на нинішніх виборах великий. Однією з причин називають злив «слугами» з Києва черкаського округу. Мовляв, якщо від «слуг» і бореться кандидат у мери Віталій Ільченко, то робить це самотужки та без підтримки з Києва. Адже насправді на його перемогу команда президента не розраховує.

Віднедавна помітно й зміну риторики Бондаренка як кандидата в міські голови. Уже немає публічного протистояння з президентом Зеленським. Та й до кандидата від «слуг» Ільченка у Бондаренка претензій небагато: хіба що покритикував за можливе будівництво на Черкащині заводу, який може завдати шкоди екології.

Читайте також: Місцеві вибори. Волинь: влада «Директорії»

Так чи інакше, але враховуючи нинішню партійність Бондаренка, рівень його опозиційності до центральної влади, звісно ж, буде узгоджуватися з Коломойським. Тому в нинішній ситуації Бондаренко може стати просто розмінною монетою у ще більшій політичній грі на вже національному рівні. Зможе він гнути свою політичну лінію, чи ні, вже залежатиме від самого Бондаренка, який відомий своїм висловлюванням: «Я – Толя-металіст завдяки своєму залізному характеру. Да, я – залізяка». У 2015 році після дебатів між тодішніми ще кандидатами на посаду міського голови Сергієм Одаричем та Анатолієм Бондаренком ці слова ще довго цитували і ЗМІ, і користувачі соціальних мереж.

П’ять років каденції мера показали, що залізного характеру мало. Потрібно також мати на кого опертися, щоб тиснути на ті чи інші важелі. Це буває ризиковано. Зокрема й у Черкасах, де за останні п’ять років розстріляли депутата міськради, в.о. очільника Департаменту ЖКГ Михайла Бінусова, вбили депутата обласної ради Сергія Гуру, побили й пограбували депутата міськради Павла Карася, спалили машину секретаря міськради Ярослава Нищика, а також відбувся замах на вбивство заступника мера Черкас Юрія Ботнара. Можливо, що Анатолію Бондаренку дійсно краще мати потужне заступництво у вигляді Коломойського. Іноді в українській політиці краще трохи поступитися власними повноваженнями, але забезпечити надійний тил.