Напередодні Різдвяних свят у Польщі почалося, як сказав один з провідних політиків урядової коаліції, що перемогла на виборах, депутат «Громадянської платформи» Борис Будка, «цунамі змін».
Політики коаліції влади («Громадянська коаліція», «Третій шлях» і «Лівиця») готуються до кадрових змін в установах держказначейства. «В установах, які фінансуються з держказначейства, ми звільнимо всіх членів рад і правлінь. Наберемо під час прозорих конкурсів нових, у відборі яких вирішальними будуть компетенції, а не родинні чи партійні знайомства», — писала «Громадянська коаліція» у своїй програмі. А 16 жовтня в розмові з «Віртуальною Польщею» це підтвердив Борис Будка. «Цунамі чекає й на суспільне телебачення, бо те, що відбувалося останні вісім років, а особливо під час цієї виборчої кампанії, — це методи Путіна й Лукашенка», — інформував депутат «Громадянської коаліції».
Нагадаю, що «Право і справедливість» хоч і програла парламентські вибори, загалом здобула 35,38 % голосів і досі є найбільшою партією в Сеймі. Три партії, які утворили нову урядову коаліцію, — «Громадянська коаліція» (30,7 %), «Третій шлях» (14,4 %), «Лівиця» (8,61%) — разом здобули 53,71 %.
20 грудня міністр культури й національної спадщини Бартоломей Сенкевич відкликав голів і ради польських телебачення, радіо, пресагентства. Міністр призначив нові наглядові ради цих установ, а вони, відповідно, призначили нові правління.
Ув пресрелізі міністерства зазначено, що його очільник зробив це на підставі кодексу торговельних компаній. Міністерство написало, що потреба такого рішення була зумовлена законом Сейму «Про повернення правопорядку, безсторонності й сумлінності суспільних ЗМІ й польського пресагентства».
За словами міністерства, протекція, надана Конституційним судом 14 грудня щодо суспільних ЗМІ, з правового погляду не ефективна і жодним чином не зобов’язує ні до чого міністра, ні нові керівні органи чи наглядові рад медіакомпаній.
Сигнал каналу TVP Info перейшов до TVP1, не доступна онлайн-трансляція телебачення, не працює портал tvp.info. Водночас замість регіональних каналів і TVP World доступний сигнал TVP 2.
Іще через день, 21 грудня 2023 року, той самий міністр звільнив Януша Станіслава Яновського з посади директора «Захенти» — Національної галереї мистецтв.
Середовища, які досі бойкотували звільненого ставленика «ПіС» і директора, а раніше були бенефіціарами політики попередньої влади («Громадянської платформи»), розпиналися в соціальних мережах, що Національна галерея мистецтв «Захента» знову «наша».
Як прокоментував останні події відомий журналіст: «Традиційно в Польщі, суспільне означає державне, що означає — політичне, що означає — партійне. Можливо, є й винятки, але радше не там, де є гроші. Така у нас культура (чи то політична, чи то суспільна, чи то просто національна)».
Тим часом міністр Сенкевич — дуже цікава особистість. Нащадок шляхетського роду, що мав на своїй печатці герб Ошик. Правнук письменника і нобелівського лауреата («Quo Vadis», «Вогнем і мечем») Генрика Сенкевича. Депутат Сейму IX i X скликання. У 1990–2002 роках — працівник Управління охорони держави, офіцер цієї служби у званні підполковника. У 2013–2014 роках — міністр внутрішніх справ і координатор спецслужб. Досвід сильної руки, здобутий у часи правління «Громадянської платформи», виявляється дуже корисним у санаційних діях нової політичної системи.
Для кращого розуміння того, що відбувається в Польщі, варто розшифрувати два поняття. Одне з них має давню історію й добре вписується в плани нової коаліції, яка після восьми років правління «Права і справедливості» здобула владу й здійснює швидку деПіСизацію держави.
Перше поняття — «санація». Санація (лат. sanatio — «оздоровлення») — неформальна назва керівного табору в Другій Речі Посполитій у 1926–1939 роках, який постав і функціонував спочатку під проводом Юзефа Пілсудського; назва ж виникла у зв’язку з гаслом «моральної санації» громадського життя (держави й суспільства), яке проголошував цей табір (Wikipedia.pl).
Друге поняття, яке знову здобуло прихильність, це ТКМ. Це зрозумілий для всіх акронім популярного девізу «Тепер, курва, ми» —образне визначення стосунків, що панують у польській політиці, яке використовують деякі політики й журналісти. Цей вислів скеровує до позиції лідера партії-переможниці, коли ця партія розподіляє посади, керуючись поділом на «ми» й «вони». Ця абревіатура ввійшла до класики політичних цитат у Польщі, і її неодноразово використовували (часто щодо роботи чергових польських урядів).
Ця коротка нотатка, написана по гарячих слідах процесу перебирання влади новим політичним табором, ілюструє зовсім ненову політичну традицію в Польщі. Ми маємо чергову «санацію a la polaca, тобто TKM», інакше кажучи: «Тепер, курва, ми».