В Україні ринок електронних пристроїв представлений здебільшого двома корпораціями – Philip Morris, яка продає Iqos, та British American Tobacco, яка продає Glo. Головна їх відмінність від звичайних цигарок полягає в тому, що це пристрої, які не підпалюють, а нагрівають тютюн. Системи складаються із електронного тримача з живленням від акумулятора, зарядного пристрою та тютюнових виробів для електричного нагрівання – стіків (ТВЕНи).
Тютюнові компанії позиціонують стіки, як альтернативу класичним сигаретам. Корпорації ведуть активну рекламну кампанію, де запевняють, що таке куріння менш шкідливе, не містить диму та запаху. Та насправді ж, такі пристрої з’явилися досить нещодавно. Тому наразі немає чітких досліджень, які б доводили, що куріння стіків безпечніше та менш шкідливе, ніж звичайні сигарети. Окрім того, Всесвітня організація охорони здоров’я неодноразово заявляла про те, що споживання тютюну у будь-якій формі є токсичним для людини.
«Більш низька концентрація небезпечних для здоров'я речовин у виробах на основі нагрівання тютюну не робить їх нешкідливими. Також не можна говорити про нижчий рівень ризику для здоров'я, який пов'язаний з їх вживанням. Беручи до уваги шкоду для здоров'я, який можуть наносити додаткові токсичні речовини, що утворюються при використанні виробів для нагрівання, заяви про те, що використання ТВЕНів пов'язано з меншим рівнем впливу на організм шкідливих для здоров'я хімічних речовин в порівнянні з традиційними сигаретами, можуть вводити споживачів в оману», – йдеться в одній із заяв ВООЗ.
Оподаткування ТВЕНів
Через те, що ТВЕНи не є сигаретами у традиційному розумінні, певний час вони не оподатковувалися на рівні з тютюновими виробами. Так, у 2020 році акциз на ТВЕНи становив близько 34 копійок за один тютюновий стік, а сигарети – 1,21 гривень за штуку. З 2021 року в Україні почав діяти закон №466-IX в новій редакції, який зрівняв оподаткування сигарет та стіків, і підняв акциз для ТВЕНів на 320%. На сьогодні податок становить 1,45 гривень для обох видів тютюнових виробів за штуку.
«Гармонізація акцизу на ТВЕН до рівня сигарет є правильною політикою держави в інтересах суспільства. За опитуванням КМІС 2020 року, 67% українців підтримують підвищення податків на тютюнові вироби для нагрівання. Приклад України з підвищенням акцизу на сигарети демонструє однозначну ефективність такої політики. За 12 років (з 2008 до 2020 рр.) доходи Держбюджету від акцизів на сигарети зросли у 15 разів, разом з цим споживання сигарет скоротилося втричі», – зазначає Лілія Олефір, виконавча директорка антитютюнової громадської організації «Життя».
Читайте також: Тютюнова криза
Після такого вирівнювання акцизу, лише за січень-квітень 2021 року доходи від податку на тютюнові вироби для електричного нагрівання становили понад 1,7 млрд грн. Для порівняння, стільки ж податків, 1,7 млрд грн, зібрали від ТВЕНів, за весь 2020 рік.
За очікуваннями Міністерства фінансів, Держбюджет у 2021 році має отримати 5,1 млрд грн від усіх ввезених з-за кордону тютюнових виробів (куди входять ТВЕНи) та рідин до електронних сигарет. За звітом Державної казначейської служби, лише протягом січня-квітня 2021 року до бюджету України вже надійшло 3,5 млрд грн, тобто майже 70% від запланованого.
«Підвищення акцизів на тютюнові вироби є однією з найбільш вигідних політик скорочення споживання тютюнових виробів для держави. Завдяки зниженню цінової доступності на тютюнові вироби виграє громадське здоров’я, адже скорочується споживання вбивчої продукції та витрати коштів усіх платників податків на лікування хвороб спричинених вживанням тютюну, а разом з цим зростають надходження до держбюджету. На прикладі зі сигаретами світовий досвід демонструє, що підвищення реальної ціни на 10% за пачку скорочує споживання на 4-5%» – вважає Дмитро Купира з ГО «Життя».
Але проти таких нововведень виступила тютюнова корпорація «Philip Morris». У грудні 2020 року компанія звернулася із відкритим листом до президента України, де заявила, що різке підвищення акцизів на 320% матиме катастрофічні наслідки як для споживачів тютюну, так і для самої компанії. Зокрема, йшлося про втрату інвестицій, робочих місць та «повернення користувачів до звичайних сигарет, які є більш шкідливими». Серед іншого, у «Philip Morris» також заявили про ризики зростання рівня контрабанди.
«Різке підвищення ставки податку на ТВЕН на 320% призведе до значного підвищення ціни на таку продукцію. Вона стане відчутно дорожчою, ніж у сусідніх країнах. За нашими розрахунками, це призведе до створення тіньового ринку ТВЕН. В результаті держава не отримає запланованих надходжень до бюджету», – переконували в компанії.
За тодішніми прогнозами «Philip Morris», через одноразове збільшення акцизу, одна упаковка стіків Iqos буде коштувати 80-90 гривень, замість 58 гривень. Та попри заяви тютюнового гіганта, станом на сьогодні, коли закон діє вже шостий місяць, різкого подорожчання тютюнових виробів так і не відбулось – наразі пачка стіків коштує 63 гривні.
Зниження податку
Наразі корпорація «Philip Morris» лобіює зниження податку на ТВЕНи і знайшла в цьому питанні підтримку деяких депутатів у Верховній Раді.
Зокрема, за зверненням нардепа Давида Арахамії, у лютому 2021 року Комітет з питань фінансів податкової та митної політики вніс поправку у законопроєкт №4278 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях)». Поправка передбачає зниження акцизу на стіки ТВЕН на 30% з другого кварталу цього року.
Нардеп пояснює, що таким чином податок для тютюновиків знизиться з 320% до 200%. Ще 120%, які залишаються, розподілять на наступні три роки. Також Арахамія заявив, що зниження акцизу на ТВЕН він ініціював за зверненням тютюнової корпорації «Philip Morris International».
Читайте також: Цигаркова імперія
«Сума в 320% була продиктована тим, що ми вирівнювали всі акцизи під одну шкалу з сигаретами. Потім виробники звернулися до нас, показали всі ризики. Розповіли про те, що сусідні країни мають менший акциз, тому є ризик контрабанди. Ми вели довгу дискусію, із залученням в тому числі і Мінфіну, про те, як все таки знайти якийсь компроміс. І дійшли до того, що ми поступово дійдемо до 320% протягом трьох років», – розповів Арахамія.
Також за словами народного депутата, тютюнова компанія направила до Міністерства фінансів України «гарантійний лист» із проханням знизити акцизи на ТВЕН – нібито в обмін на покриття потенційних втрат, які понесе Державний бюджет внаслідок зниження акцизних зборів за сигарети для IQOS, Glo.
Законопроєкт із правкою декілька разів вносили у порядок денний, але досі у сесійній залі його не розглянули.
Реклама та викладка ТВЕНів
Окрім оподаткування електронних пристроїв, гостро постало питання й їх використання, промоції та продажу. Якщо ринок цигарок в Україні регулюється, зокрема діє заборона на їх рекламу, заборона продажу неповнолітнім, обов’язкове розміщення медичного попередження на пачках та інше. То на електронні пристрої ці правила досі не розповсюджуються. Наприклад, ТВЕНи, які безпосередньо містять тютюн, абсолютно легально продаються особам до 18 років.
Лише 1 червня 2021 року Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт №4358 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від негативного впливу тютюну». Документ передбачає регулювання, електронних сигарет, пристроїв для нагрівання тютюну та ТВЕНи, включно із забороною реклами та спонсорства таких виробів, як це зараз діє до тютюнових виробів, а також впроваджує європейські вимоги до звичайних цигарок передбачених Угодою про асоціацію з ЄС.
«Вперше за 10 років Верховна Рада зробила крок до комплексного посилення антитютюнового законодавства, ухваливши законопроєкт №4358. Два попередні скликання парламенту не ухвалили жодної нецінової норми на захист українців від шкоди тютюну. Внаслідок відсутності законодавчого захисту зі сторони держави, 20% українських дітей у віці 13-15 років за ці роки стали курцями електронних пристроїв для куріння. Аби захистити здоров’я дітей та продовжити тенденцію зменшення куріння важливо посилити антитютюнове законодавство», – зазначила народна депутатка України Лада Булах, авторка законопроєкту №4358.
Згідно з проєктом закону, електронні сигарети і пристрої для нагріванняу тютюну не можна буде використовувати в громадських місцях і на роботі. Крім цього, пропонується заборонити рекламу пристроїв для нагрівання, а також електронних сигарет у ЗМІ та інтернеті. Відповідно до документу, 30% площі на пачках бездимних сигарет повинні займати попередження про шкоду для здоров'я.
Серед основних нововведень, які пропонує законопроєкт № 4358, можна й виділити, зокрема:
– збільшення до 65% медичних попереджень на упаковках тютюнових виробів для куріння;
– заборона реклами, стимулювання продажу та спонсорства електронних сигарет, пристроїв для нагрівання тютюну та тютюнових виробів електричного нагрівання;
– заборона продажу тютюнових виробів для електричного нагрівання неповнолітнім;
– запровадження вимог до вмісту та технічних характеристик електронних сигарет та рідин;
– заборона сигарет та рідин до е-сигарет із ароматизаторами;
– розширення переліку громадських місць, вільних від куріння, включно із забороною куріння пристроїв для нагрівання тютюну у цих місцях.
За такі нововведення проголосували 339 депутів. Наразі проєкт закону очікує другого читання. Проте вже зараз його намагаються послабити. Наприклад, 9 липня на Комітеті з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування народні депутати прибрали норму про заборону ароматизованих та смакових рідин для е-сигарет.