Тітушкам тюрми

30 Березня 2018, 17:19

 

Людина, якій закидають тітушководство. Людина, яка дістала умовний термін покарання за «хуліганські дії» щодо журналіста В’ячеслава Веремія (останній унаслідок «хуліганства», між іншим, помер). Людина, яка дістала умовний термін покарання за знайдену в автомобілі гранату (хоча затримували Крисіна нібито під час «розборок» із автоперевізниками на житомирському напрямку). Врешті, людина, за якою, як переконують поінформовані джерела, можуть стояти силовики. І ось ця людина опиняється в слідчому ізоляторі за рішенням суду. Здається, у такий розвиток подій міг вірити хіба що останній оптиміст. Однак Дарницький районний суд вирішив саме так. Тож тепер пан Крисін мусить сидіти за ґратами два місяці, до 29 травня нинішнього року.

 

Тут, певно, варто пояснити. Справа, у межах якої Крисіна заарештували, вбивства Веремія стосується доволі опосередковано. А епізодів і злочинів, які інкримінують відомому тітушководу, дещо більше. Зупинимося на них детальніше. У січні 2014-го, коли протистояння силовиків та активістів Євромайдану в Києві виходить на нове коло, коли починаються сутички на Грушевського, активісти заговорили про викрадення людей. Частина цих історій цілком реальна, частину прокуратура ще намагається довести, шукаючи викрадених. Так, у ніч на 22 грудня неподалік станції метро «Петрівка» (нині «Почайна») тітушки викрадають людину, прийнявши її за активіста Майдану, вивозять у район станції метро «Бориспільська», де піддають катуванням. Щоправда, Крисіна в групі викрадачів не було. Він у цей час відпочивав на Мальдівах. Може виникнути питання: «А до чого тут Крисін? Він же був за бозна скільки кілометрів від місця злочину?». Але не все так просто. Як стверджує прокуратура, групу своїх тітушків пан Крисін віддав, якщо можна так висловитися, в оренду іншій людині. І наказав виконувати її розпорядження без зайвих запитань, оскільки за це буде нічогенька оплата.

 

Читайте також: Суд обрав запобіжний захід Крисіну

 

За даними прокуратури, контроль над лояльністю своїх підопічних Крисін частково здійснював у телефонному режимі з островів в Індійському океані. Такі дії правоохоронці кваліфікують як підбурення та пособництво у викраденні й катуванні людини. Вже 18 лютого того ж таки 2014-го Крисін із групою «спортсменів» закидав барикаду на вулиці Прорізній у Києві «вибуховими предметами». Ці події сталися за кілька годин до смерті В’ячеслава Веремія. Також Крисіна звинувачують у перешкоджанні акціям протесту із застосуванням невибіркового насильства до людей. Є ще й четверте звинувачення, однак воно більше стосується іншого підозрюваного, який також проходить у цій справі, а саме Сергія Чемеса. Прокуратура встановила, що він належав до групи тітушків, які фактично вбивали Веремія неподалік київського главку міліції. У прокуратурі кажуть: роль Чемеса в цих подіях хоч і епізодична, але важлива: саме він, виконуючи вказівки Крисіна, зупинив журналіста, який намагався втекти від агресивних «спортсменів». Результат усі прекрасно знаємо: В’ячеслав загинув, Крисін, якого спочатку підозрювали в убивстві, був звинувачений у «хуліганстві», а згодом дістав два роки умовного терміну покарання.

 

Читайте також: Нові звинувачення Юрія Крисіна

 

Чому арешт Крисіна такий важливий? Певно, тому, що, коли він перебував під цілодобовим домашнім арештом, невідомі приїжджали до нього й переховували зброю. Певно, тому, що, коли він перебував під особистим зобов’язанням, його затримали під час «розборок» між автоперевізниками й судили за гранату в багажнику. Певно, тому, що, коли він перебував під особистим зобов’язанням і вже мав умовне покарання за гранату в багажнику, з групою інших людей напав на автомобільну заправку (яку, до речі, вочевидь, охороняли такі самі тітушки). Певно, тому, що, коли перебував під особистим зобов’язанням і мав отримати вирок у справі про загибель Веремія, один із залегендованих свідків у справі про автозаправку зник. Не поспішайте, вчитайтеся в цю фразу: свідок, якому прокуратура створює реальне прикриття, інше ім’я і всі супутні речі, зникає в невідомому напрямку. А щоб ви відчули всю глибину ситуації, варто додати: згодом того свідка до суду привели… адвокати Крисіна. І він «неочікувано» змінив свої показання. Тож арешт цієї людини є не лише усуненням ризиків для кримінального провадження, як каже нам Кримінальний процесуальний кодекс, не лише гарантією того, що Крисін не спілкуватиметься зі своїми спільниками, не зможе впливати на слідство чи свідків. Це гарантія того, що він не скоюватиме нових злочинів. А на вулицях бодай трохи, але таки стане безпечніше.

 

Читайте також: Убивство журналіста Веремія. Крисіну загрожує шість років позбавлення волі

 

Однак завершити на позитиві поки що не виходить. Крисін просто-таки непотоплюваний. Він уже тричі потрапляв до СІЗО. І тричі звідти виходив. Наприклад, його арештували під час розслідування вбивства Веремія. Але через нібито напад на тітушковода в СІЗО суд відпустив його під цілодобовий домашній арешт, а згодом і взагалі під особисте зобов’язання. Так само Крисіна арештували під час розслідування історії з гранатою, а потім автозаправкою. Але обидва рази він виходив сухим із води. І не лише із СІЗО, а й із суду. Адже умовні терміни важко назвати об’єктивним і, що важливо, справедливим покаранням за неодноразові тяжкі злочини. Вперто ходять чутки, що Крисін вигідний деяким силовикам і не тільки. Що в разі чого він може надавати послуги «спортсменів». Виходячи з цих чуток, що вже по-журналістському неправильно, можна припустити, що хтось спробує тиснути на незалежний суд, вимагаючи відпустити Крисіна, скажімо, під нічний домашній арешт, який насправді й запобіжним заходом важко назвати. Такий розвиток подій не виключений. Але найбільше шансів він має за умови, якщо суспільство втратить інтерес і перестане ходити на суди. Якщо в судовій залі буде одна телекамера. Якщо ці суди стануть важливими лише для дружини й матері загиблого Веремія. Тоді Крисін вкотре зможе вийти на свободу. Уже вчетверте. І, що лише можливо, далі скоюватиме злочини. Хочеться вірити, що прискіплива увага суспільства допоможе цього уникнути.