КПЧМ було створено в 1990 році, вона належить до лівих політсил, ідеологія яких ґрунтується на марксизмі і які проголошують своєю метою побудову соціалізму. Причиною всіх бід чеські комуністи вважають капіталізм. Якщо почитати їхню партійну газету, то часом здається, ніби опиняєшся в юрському періоді. Статті, мов колись наша планета бронтозаврами й тиранозаврами, аж кишать сталіністською термінологією, демагогією та фальсифікаціями історичних подій згідно із «класовим принципом».
Підтверджують це й слова голови КПЧМ, юриста Войтеха Філіпа, який очолює партію від 2005 року: «Мені доведеться повернути пам’ять про спалені чеські села на Волині, не забуваючи про роль бандерівців у цих звірствах». Комуністи приготувалися в чеському парламенті аргументувати свою позицію проти Угоди про асоціацію України з ЄС, використовуючи брехні радянської пропаганди. На жаль, більшості населення країни бракує об’єктивних і правдивих знань про «Волинську трагедію 1942–1943 років», громадянам бракує доступу до результатів спільної роботи українських та польських науковців останніх років. Продумана комуністична атака, спрямована проти інтеграції України з ЄС, може виявитися успішною саме тому, що ні громадськість, ні політична еліта Чехії не володіють достатніми об’єктивними знаннями, щоб перешкодити прислужникам Кремля підривати європейське співробітництво.
Чеські комуністи критикують нібито переслідування своїх товаришів із Комуністичної партії України й у проекті супровідної ухвали вказують на прояви екстремального націоналізму, ксенофобію та симпатію до фашизму серед українців. Цей проект не був підтриманий Комітетом з міжнародних відносин чеського парламенту, а до того ж активізував політиків із інших політсил. Прем’єр-міністр країни Владімір Соботка (Чеська соціал-демократична партія) безкомпромісно заявив: «Уряд наполягає на доведенні до кінця процесу ратифікації Угоди про асоціацію. Україні потрібно дати європейську перспективу. Комуністи копіюють позиції Росії, що суперечить нашим національним і загалом європейським пріоритетам».
Депутат Іван Ґабал із Чеської народної партії нагадав, що ЧР – одна з останніх країн ЄС, які ще не ратифікували цього договору й що він допоможе Україні розвиватися. Складнощі навколо Угоди про асоціацію України з ЄС, які в чеському парламенті не полінувалися створити комуністи, виникли через тривалу відсутність інформації про українську історію та соціально-економічну ситуацію. Головним джерелом інформації про Україну в Чехії десятки років була тільки радянська, а згодом російська пропаганда. І дотепер не вдалося подолати цю «тінь минулого», навіть у наш час іще багато людей зазнають впливів ідеологічної машини путінської Росії.
Читайте також: Петр Друлак: «Євроскептицизм у Чехії зараз іде на спад»
Не можна допустити, щоб відомості про одну з найбільших за площею і населенням держав Європи залишалися в Чехії на теперішньому абсолютно неприйнятному рівні. Вирішити цю проблему реально лише в тісній співпраці українських та чеських ЗМІ, університетів, громадських організацій і політичних партій.
Європейському Союзу потрібен погляд ізсередини України на її історію та сучасність, а їй, своєю чергою, об’єктивна інформація про життя в країнах ЄС. І те, і те має бути подано без пропаганди й прикрас. Можливо, нам допомогла б комплексна програма інформування, яка називалася б, скажімо, «Геть тіні минулого» й охоплювала б сферу медіа, зокрема електронних, освітні акції університетів та суспільно-політичних організацій.
Необхідно «підсвітити» всі сторони суспільного й політичного життя. Лише так ми позбудемося цих тіней і нівелюємо їхню загрозу.