Тімоті Ґартон Еш британський історик

Тімоті Ґартон Еш: Якщо Байден не відійде від влади, світ має готуватися до Трампа 2.0

Світ
4 Жовтня 2023, 14:31

Протягом двох місяців, проведених цього літа в Америці, я ставив кожному журналісту, науковцю й аналітику, яких зустрічав, одне просте запитання: хто стане наступним президентом Сполучених Штатів? Отримував переважно однакову відповідь. Спершу людина вагалася, а потім казала: «Ну, напевно, Джо Байден, але…».

Після «але» озвучувався довгий перелік побоювань: трохи про загальні тенденції, але здебільшого про те, яким старим і слабким видається 80-річний президент. Найчастіше розмова завершувалася на тому, що мій співрозмовник висловлював надію, що Байден відійде від влади й поступиться місцем молодшому кандидатові, який виграє молодістю в перегонах із 77-річним Дональдом Трампом.

Байден добре справляється з роллю президента Сполучених Штатів. Попри хаотичний вихід з Афганістану, непогано дав раду з пандемією коронавірусу й відносно добре реагує на війну в Україні. Він управляє надзвичайно динамічною економікою, оперуючи державними видатками в стилі Нового курсу, сприяючи зеленому переходу та створюючи робочі місця. Та якщо «спіткнеться» — фізично, психологічно або політично — під час виснажливого марафону президентських перегонів США й дозволить Трампові повернутися, то це буде єдине, чим запам’ятається Джо Байден.

Згідно з нещодавнім опитуванням, Трамп і Байден ідуть нарівні: у кожного по 46 %. Будь-який із численних факторів, не пов’язаних з особистими чеснотами й результатами кандидатів, може визначити підсумок виборів за таких обставин. У гіперполяризованому медіасередовищі чимало республіканських виборців навіть не бачать успіхів в економіці. ШІ розширить і без того широкі можливості для дезінформації, до того ж Владімір Путін, поза сумнівом, прагне схилити шальки терезів на користь Трампа. Ініціативи третіх кандидатів, як-от непогано замислена центристська «Без ярликів» (No Labels) і кампанія із захисту довкілля прогресивного активіста Корнела Веста, найімовірніше, наберуть більше голосів від демократів, аніж від республіканців.

Читайте також: Чи стане Америка great again? У США з острахом говорять про вибори-2024

Найбільш тривожною для демократів тенденцією є те, що темношкірі, латиноамериканські й інші не білі виборці змінюють уподобання від демократів до республіканців, а надто — від Байдена до Трампа. Напевно, є соціологічні й історичні пояснення цієї тенденції, а також не останню роль відіграє дивна привабливість самого Трампа, та, без сумніву, вік і слабкість Байдена теж справляють вплив.

Згідно з нещодавнім опитуванням, троє з чотирьох американців вважають Байдена застарим для другого терміну, під кінець якого йому буде 86. Лише половина респондентів висловила те саме занепокоєння про Трампа. Я поспілкувався з чотирма особами, які протягом останніх кількох місяців бачилися з Байденом. За їхніми словами, мислить він ясно, але у фізичному плані вік починає даватися взнаки. Один із моїх співрозмовників сказав, що подеколи в кінці речень голос президента сходить на шепіт.

Усе це з безжальною відвертістю випливе на поверхню, коли президентська передвиборча кампанія висвітлюватиметься в медіа 24/7. Один ляп кандидата від республіканців Боба Доула на сцені на передвиборчому заході зумовив його поразку на виборах 1996 року. А Доул тоді був «молодесеньким» 73-річним політиком, та й медіасередовище було спокійнішим.

Байден має ще одне слабке місце. З огляду на його вік незвично велика увага буде прикута до його кандидата на посаду віцепрезидента, який у разі чого може зайняти високу посаду. Тим часом віцепрезидентка Камала Гарріс — не найкращий актив на виборах і навряд переконлива як потенційна «лідерка вільного світу». Попри першочерговий ентузіазм навколо неї, вона видається маргінальною фігурою, її популярність в опитуваннях ще нижча за Байденову, а на світовій арені вона майже не має впливу.

Читайте також: Джо Байден робить спробу найбільшої реформи економіки США за останні десятиліття – The Economist

Звісно, Трамп теж має багато слабких місць: передусім — численні судові справи, що поглинають його час і гроші на передвиборчу кампанію. Якщо Джек Сміт — прокурор, який веде головну його справу за підозрою в шахрайстві на президентських виборах 2020 року, — такий ефективний, як дехто вважає, Трамп може навіть сидіти за ґратами тоді, коли американці вибиратимуть президента в листопаді наступного року. Однак (і з боку це видається дивним) наразі мало що свідчить, що судові справи серйозно шкодять перспективам Трампа на переобрання.

Звісно, є також ризик, що Байден відступить на цьому пізньому етапі. Деякі спостерігачі висловили занепокоєння, що хитка «веселкова» коаліція Демократичної партії розвалиться в пошуках нового кандидата. Колишній конгресмен не погодився із цією думкою, наголосивши на дисциплінарному ефекті Трампової ситуації. Безперечно, є кандидати молодшого покоління, як-от губернатор Пенсильванії Джош Шапіро (він міг би стати першим президентом єврейського походження), губернаторка Мічигану Ґретхен Вітмер (вона могла б стати першою жінкою на посаді президента) або губернатор Каліфорнії Ґевін Ньюсом.

Вони зможуть не тільки розіграти карту молодості проти Трампа, а й освіжити імідж Сполучених Штатів у світі. Нині ми, європейці, з подивом спостерігаємо за тим, що видається брежнєвською геронтократією у Вашингтоні. Байдену скоро виповниться 81. Трампу — 77. Лідеру республіканців у Сенаті Мітчу Макконнеллу — 81, і він періодично зависає на пів хвилини, як старий ноут із поганим вайфаєм. Колишня спікерка Палати представників Ненсі Пелосі знову висуває свою кандидатуру у віці 83 років. Сенаторка-демократка від штату Каліфорнії Даєн Файнстайн відмовляється йти на пенсію в 90 років. Серйозно? Вибачте, але це якось занадто!

Одне можна сказати напевно: єдина людина, яка може ухвалити це рішення, — це Джо Байден, спільно з дружиною Джилл. Якщо це станеться, то краще б якнайшвидше, щоб молодші кандидати мали час заявити про себе, зібрати кошти, організувати загальнонаціональну кампанію, а коли когось із них виберуть — обрати собі кандидата у віцепрезиденти. «Бажано до Дня подяки!» — наголосив один із досвідчених спостерігачів політики США. Тобто вже за два місяці.

Дочитавши до цього місця, деякі американські читачі, мабуть, обурились би: «Хто він такий, цей британець, щоб вказувати нам, що робити!». То у відповідь я сказав би одне: «Даруйте, та від ваших перегонів залежить не тільки ваше майбутнє».

Читайте також: Вибори-2024 у США: гра з високими ставками

З нашого боку Атлантичного океану очікується кілька цікавих виборів: важливі польські вибори в жовтні, що визначать майбутнє хиткої демократії; вибори в Європейський парламент у червні наступного року, що можуть призвести до різкого зміщення в бік популізму правих сил; британські вибори, завдяки яким Сполучене Королівство може повернутися після Brexit до чогось бодай трохи схожого на нормальність; можливо, навіть вибори президента України. Жодні із цих виборів у Європі не справлять на нашу частину світу такий вплив, як американські.

Другий термін Трампа стане катастрофою для Сполучених Штатів. Катастрофою для України, надзвичайною ситуацією для Європи й кризою для Заходу. Якщо Байден сьогодні відійде від влади, демократи всіх країн його шануватимуть, а американські оберуть молодшого кандидата й посприяють прощанню з Трампом — може, навіть знову надихнуть світ американським динамізмом.