Державні секретарі повинні вміти вирішувати складні дипломатичні головоломки, однак екс-очільник США Рекс Тіллерсон не спромігся навіть "прочитати" власного боса (президента Дональда Трампа, – Ред.). Про це написала головний оглядач з міжнародних відносин американського видання Politico Сьюзан Глассер (Susan Glasser).
У статті відзначається, що "Тіллерсон вже давно був у біді", ще коли влітку 2017 року назвав Трампа "ідіотом". Про це телеканал NBC повідомив після наради у Пентагоні, під час якої господар Білого дому вимагав збільшити ядерний арсенал країни.
Наголошується, що нафтовик-мільярдер з Техасу, прибув до Державного департаменту "зі значним зарубіжним діловим досвідом, але був новачком у міжнародній дипломатії".
Читайте також: Зміна держсекретаря США: Помпео замість Тіллерсона
"Заперечуючи закони політичної сили тяжіння на кожному кроці, Тіллерсон ворогував з колегами членів кабінету, зіткнувся з працівниками Білого дому, та відчужувався від багатьох тисяч посадових осіб у Державному департаменті", – йдеться у матеріалі.
У виданні підкреслили, що екс-держсекретар ледь розмовляв з радником з питань національної безпеки Гербертом Макмастером, воював з зятем Трампа Джаредом Кушнером, знехтував ключовими членами Конгресу, які колись "подбали про нього", та практично вийшов з циклу ключових політичних рішень.
"Коли вищі посадові особи ключових союзників прибували у місто, вони часто навіть не бентежились планувати зустрічі в маргінальному Державному департаменті Тіллерсона,і кілька його власних послів були абсолютно непоміченими до кінця, усвідомлюючи, що вплив зосереджений у Білому домі", – підкреслила автор.
Водночас даний перелік, як і раніше, не повною мірою пояснює, чому Трамп розпочав Rexit проти Тіллерсона.
"Проблема полягає у тому, що він втратив довіру президента", – сказав колишній радник з питань національної безпеки при адміністрації Буша Стівен Гедлі , чий партнер, колишній держсекретар Кондоліза Райс, рекомендувала Тіллерсона на дану посаду.
Так, розбіжності Тіллерсона і Трампа були насамперед щодо нестабільної зовнішньою політики нового президента з питань, починаючи від ядерної угоди Ірану (Трамп назвав цю угоду помилковою і "найгіршою" в історії США) до Росії, та до близькосхідної політики.
"Незмінно колишній генеральний директор компанії ExxonMobil намагався керувати Трампом з метою зменшення його запальної політики", – йдеться у матеріалі.
"Тіллерсон ніколи не думав про це. І зрештою, це була його велика помилка: він не сприйняв світ неправильно;він помилився президентом,і його власний персонал теж. Він вважав, що Держдепартамент був його ворогом, але це не так. Білий дім був", – підсумувала журналіст.
Також у статті додається, що Тіллерсон уникав професійних співробітників Департаменту з самого початку, розпочав велику, але погано продуману реконструкцію, яка, здавалося, була "натхненна найгіршою корпоративною реструктуризацією", підтримав запропоноване широкомасштабне зменшення бюджету Трампа.