У прикарпатському виборчому округу №87 28 березня знову відбудуться вибори народного депутата. Чинний нардеп Зіновій Андрійович склав свої повноваження, перемігши на осінніх виборах на посаду голови Надвірнянської територіальної громади. До виборчого округу №87 входять Надвірнянський та частина Івано-Франківського і Коломийського районів. ЦВК зареєструвала 15 кандидатів. Ще двадцяти одному відмовили в реєстрації. Найпопулярніших кандидатів – п’ятеро: атлет, актор і шоумен Василь Вірастюк від «Слуги народу», Маруся Звіробій-Біленька від «Європейської Солідарності», Руслан Кошулинський від «Свободи», ексголова Укртрансбезпеки Михайло Ноняк (само висуванець) та засновник курорту «Буковель» Олександр Шевченко від партії «За майбутнє».
У лютому Соціологічна група «Рейтинг» провела опитування серед мешканців округу. Дослідження показало лідерство на той час Олександра Шевченка, якого підтримують 42,8% тих, хто визначився і взяв би участь у голосуванні. Руслана Кошулинського підтримали б 21,4%, Василя Вірастюка – 15,8%, Марусю Звіробій – 8,1%, Михайла Ноняка –1,5%. Тих, хто не визначився, за даними соціологів, близько 12%. Щодо обізнаності людей про факт проведення березневих виборів, то станом на лютий, про них знали 68% виборців. 32% почули про це від інтерв`юера.
Василя Вірастюка, уродженця Івано-Франківська, висунула партія «Слуга народу» наприкінці терміну, відведеного для реєстрації. Він обіймає посаду почесного президента Федерації стронгменів України. Є тренером української збірної у проєкті «Ігри нескорених». У своїй передвиборчій програмі чітко декларує, що йде в команді президента Володирира Зеленського, хоча його агітаційні білборди не мають жодних ознак звичних кольорів «Зе!Команди». За його словами, погодився йти у нардепи за умови, що матиме змогу втілювати в життя великі спортивні проєкти. «Як народний депутат України особисто внесу законопроєкти: щодо підтримки будівництва на Прикарпатті національного Центру реабілітації ветеранів АТО, створення гідної та сучасної інфраструктури для розвитку сільського спорту», – взявся за спортивну лінію Вірастюк. Щойно зареєструвавшись, з силою стронгмена кинувся наверстувати пізнє кандидатство експрес-поїздками до понад сотні населених пунктів свого округу. Невідомо, чи хтось пояснив кандидату, що він ніколи не вирішить доброї половини проблем громад, які беруть на олівець його помічники під прицілами відео- та фотокамер. Просто після децентралізації це вже не відповідальність нардепів.
8 березня Вірастюк у повній відповідності до календаря вручав квіти жінкам Надвірної. Спостерігачі мають всі підстави назвати це непрямим підкупом вибоців.
Маруся Звіробій-Біленька висунута партією «Європейська Солідарність». Ще минулого року в інтерв`ю каналу «Еspreso.TV» казала, що не піде з ЄС, бо це партія інтелігентів, а їй потрібна банда. У недалекому минулому Маруся Звіробій – волонтерка та інструкторка навчального центру Десантно-штурмових військ. Влітку 2014 року організувала полігон початкової військової підготовки для добровольців. Згодом очолила 11-ий батальйон ДУК «Правий сектор» на Київщині. У 2015 році налагодила співпрацю з 79-ю бригадою ЗСУ з тим, щоб готувати бійців для служби за контрактом. Наступного року Маруся Звіробій стала старшим солдатом і командиром мобільної інструкторської групи десанту Збройних сил України «Марусині ведмеді» 199-го навчального центру ДШВ на Житомирщині. У 2017 році почала працювати в бригаді швидкого реагування Національної гвардії. Наступного року повернулася до лав десантно-штурмових військ, а саме окремого розвідувального батальйону. Станом на сьогодні звільнена з ЗСУ за станом здоров’я.
У листопаді 2019 року правоохоронці порушили кримінальну справу щодо народної депутатки від «Європейської Солідарності» Софії Федини та Звіробій після їхнього скандального відеозвернення до президента України Володимира Зеленського, які розцінили як погрози. Після цього впізнаваність Звіробій різко зросла.
«На підтримку кандидатки округ відвідали з візитами народні депутати Софія Федина, Ахтем Чийгоз, Микола Княжицький, Михайло Забродський, Петро Порошенко та Володимир В'ятрович. 26 лютого народний депутат Петро Порошенко у присутності Марусі Звіробій-Біленької передав кисневі концентратори Надвірнянській і Яремчанській лікарням» – розповідають про хід виборчої кампанії Марусі Звіробій-Біленької у мережі ОПОРА. Там додають, що обставини передачі концентраторів мають ознаки непрямого підкупу виборців.
Ще з січня агітаційні борди на вулицях округу натякають виборцям, хто «наша безстрашна» і «наша незламна». Попри це нечувано рано з'явилися й листівки з «чорним піаром» – «наша парашутістка».
Цим підкреслюють образ кандидатки як чужинки, якій нібито далекі проблеми округу та незнайомі тутешні люди. Серед місцевих також побутує думка, що радикальні погляди Звіробій сьогодні відштовхують, люди не хочуть слухати про війну. Їх більше цікавлять дороги, ціни та робочі місця. Попри це Марусю на окрузі можна побачити часто, в тому числі у колі опонентів, зокрема ветеранів та активістів ВО «Свобода». Прикметно, що кандидатка на зустрічах з виборцями не зраджує власному іміджу гострої на язик та радикально налаштованої.
Самовисуванець Михайло Ноняк у 2014 -му обійняв посаду заступника міністра доходів і зборів. Того ж року балотувався на парламентських виборах у 83-му виборчому округу від партії «Народний фронт», але не пройшов.У квітні 2016 року став головою Укртрансбезпеки. Тогочасний міністр інфраструктури Володимир Омелян відсторонив його у 2018 році. Слова міністра з цього приводу: «За тотальну корупцію і зловживання в очолюваному ним відомстві – Державній службі безпеки на транспорті». Того ж року його було відновлено на посаді через недоведеність таких заяв. У 2019 році вже президент Володимир Зеленський відсторонив Ноняка. Той двічі намагався оскаржити рішення через суд.
Михайло Ноняк першим зареєструвався кандидатом на довиборах, агітацію почав проводити ще раніше, зокрема, у соцмережах та на білбордах. У лютому захворів на COVID -19, але продовжував активно звертатися до виборців онлайн з лікарняної палати.
7 березня Ноняк з прихильниками провели акцію на курорті «Буковель». Вони щонайменше на годину перекрили дорогу на пішохідному переході, тримаючи в руках плакати «Буковель заробляє, люди помирають», «Карантин один для всіх». Через Facebook Ноняк звернувся до влади з вимогою вжити заходів, враховуючи її попередні висновки, що цей туристичний комплекс є епіцентром коронавірусу на Прикарпатті та в усій Україні. Він назвав акцію попереджувальною та обіцяв перейти з активістами до більш конкретних дій, якщо влада не реагуватиме.
Голова Секретаріату ВО «Свобода», колишній віцеспікер Верховної Ради 7-го скликання Руслан Кошулинський у 2015-му році був мобілізований на російсько-українську війну. Однак того ж року Кошулинський взяв участь у виборах міського голови Львова, але й того разу, і наступного, у 2020 році, поступився Андрію Садовому. Також балотувався на президентських виборах 2019 року. Є чинним депутатом Львівської міської ради – голова фракції ВО «Свобода».
Рішення про балотування Кошулинського на дочасних виборах до парламенту ухвалили на зустрічі голів територіальних громад Івано-Франківська, Долини, Калуша, Ланчина, Косова і Солотвина. Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків особисто підтримує кандидата, чия громада завдяки реформі децентралізації відтепер прилягає впритул до округу №87. Його також підтримала партія «Громадянська позиція». Головне гасло Кошулинського – «кандидат від людей» (так, ніби у виборах беруть участь інші біологічні види).
Читайте також: Запас міцності. Реакція Маріуполя на нові мовні норми
Кампанія Кошулинського поки що проходить нетипово спокійно та розмірено для «Свободи», якщо не враховувати гнівне звернення його однопартійця, голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича на адресу Петра Порошенка, що через вибори теж буває на Прикарпатті та виступає на місцевих каналах. Пан Сич закинув Порошенкові, що той вводить в оману жителів Прикарпаття, критикуючи голову облради за буцімто відмову провести сесію ради з питань роботи курорту «Буковель» в умовах «червоної» зони. Натомість очільник обласної ради звинувачує Петра Порошенка у політичному піарі та прагненні організувати сесію силами місцевої фракції ЄС під власний приїзд на виборчий округ №87.
Олександр Шевченко відомий як засновник туристичного комплексу «Буковель», а нині є директором зі стратегічного розвитку та інвестицій ТОВ «Дорожнє підприємство ПБС». Ремонт доріг за бюджетні кошти на Прикарпатті став справжнім локомотивом агітпотягу Шевченка і партії «За майбутнє» упродовж кількох виборчих кампаній. Обирався народним депутатом попередніх 7-го та 8-го скликань, балотувався на мера Івано-Франківська у 2015, на президентських виборах 2019 року, є чинним депутатом Івано-Франківської обласної ради – членом фракції партії «За майбутнє».
Стрічка Шевченка у соцмережах вказує на два головні пріоритети кандидата: ремонт доріг і підтримка церков. За час від осінніх місцевих виборів асфальт з`явився у найвіддаленіших від центральних доріг селах. Але навіть асфальтоукладання блякне цього разу перед релігійною діяльністю кандидата. Його завзяття і прихильність до храмів сягнули апогею: Шевченко почав… проповідувати. Десятки відео, десятки храмів, десятки проповідей. Популярність кандидата у релігійних колах набрала такого розмаху, що священник Української греко-католицької церкви Юстин Бойко у відкритому листі звернувся до кандидата із закликом не використовувати церкву в передвиборчих цілях.
Читайте також: Херсон початку епохи Колихаєва. «Лакшері-скандал» і радник з окупованого Криму
«Коли я слухаю Ваші виступи по храмах Івано-Франківщини, а також панегірики на Вашу честь з уст священників, то мені стає соромно як за священників, так і за Вас, що дозволяєте возвеличувати Вашу особу у храмі Божому! Храм Божий – це місце, де повинен бути возвеличуваний тільки і виключно наш Спаситель Ісус Христос!», – пише доктор богослов’я Бойко у Facebook.
Після цього звернення Шевченко помітно охолов до виступів у храмах. Зустрічі почали записувати на церковних подвір`ях. Відколи Прикарпаття стало «червоною» карантинною зоною, лікарні переповнені, а смертність від COVID-19 зростає в рази, усі прокльони сипляться на голову кандидата Шевченка і «Буковель». Попри це він з посмішкою самарянина забезпечує ці лікарні кисневими концентраторами. Щоправда, тепер уже не стверджує, що «вірус у Карпатах не живе».
Лютневе соцопитування «Рейтингу», здавалося би, мало запевнити команду Шевченка у перемозі. Але є одне «але», тобто їх два: два Олександри Шевченки, один з яких ще й Леонідович, потраплять до виборчих бюлетенів, чим можуть збити з пантелику не один відсоток з числа нашого не надто розбірливих виборців. Опоненти знайшли цих Шевченків аж у Києві та Київській області. Один з них електрозварювальник, інший безробітний. Оприлюднення доходів кандидатів аж ніяк не вказує на їхню здатність оплатити заставу самостійно.
Читайте також: Фасади, тролейбус, залізниця. Як голова Луганщини хоче сподобатися мешканцям області
Свіжі рейтинги
Тим часом у березні з'явився новий рейтинг кандидатів по округу від «Рейтингу». Першим і далі залишається Олександр Шевченко, однак його симпатиків поменшало на понад 12%. Руслан Кошулинський помітно підтягнувся: більше як на 6% і має показник 27,6%. Разюче піднявся у переліку Василь Вірастюк – більш як на 10%. Він тепер на третьому місці. Можна припускати, що такі зміни пов'язані з суспільним тиском на «Буковель» з приводу закриття курорту через великий спалах COVID-19 у лютому і формування образу Шевченка як найбільшого зла у нехтуванні карантинними обмеженнями. Соцопитування тривало саме у дні найбільших протестів, зорганізованих в тому числі і опонентами топ-менеджера «Буковелю», на під'їздах до гірськолижного курорту. Щодо росту симпатиків стронгмена Вірастюка, то це припало саме на активну фазу виборчої кампанії кандидата, яка стартувала лише у березні. Його медійність та образ доброго велетня уже прийшли чи не до кожного села і селища округу.
Маруся Звіробій тепер має трохи більше 9%, що лише на один відсоток більше лютневих результатів. Рейтинг Михайла Ноняка піднявся на неповний процент. Йому суттєво не допомогла антибуковельська позиція та організація перекриттів доріг.