Він нагадав, що відповідний законопроект буде передано до парламенту у квітні.
«Я думаю, що квітні в тому чи іншому вигляді ми введемо індикативні зарплати. Тому що, вибачте пенсійний вік піднімати, тарифи піднімати і залишати 120 тисяч директорів підприємств на мінімальній зарплаті. Не буде такого», – запевнив чиновник.
Водночас на думку Тігіпка не слід відразу після ухвалення документу посилювати контроль за підприємцями.
«Я проти того, щоб відразу посилювати контролю. Для початку нам треба допомогти більш гнучко організувати ринок праці, внести зміни до трудового законодавства, щоб дати можливість швидше людині влаштовуватися на тимчасову роботу. Якщо треба швидко звільнити. Однак після цього контроль має бути жорстким. Всі повинні платити соціальні внески», – сказав Тігіпко.
Ще одним засобом боротьби з зарплатами у конвертах, на думку Тігіпка може стати соціальна реклама.
«Необхідно показати, до чого призводить зарплата у конвертах. Показати цих пенсіонерів, які у 70-75 років отримують 750 гривень, яких чекає уся родина», – підсумував віце-прем’єр.
Нагадаємо,у лютому Мінпромполітики повідомило, що у березні подасть законопроект, в якому запропонує, якими могли б бути мінімальні зарплати для керівників і рядових співробітників залежно від галузі та регіону. Прийняття закону вже в 2011 році, за підрахунками фахівців, відразу дасть до 25 млрд грн надходжень до Пенсійного фонду, що практично ліквідує його дефіцит і дозволить ввести з 2013 року особисті накопичувальні рахунки для майбутніх пенсіонерів.
Індикативна зарплата – визначається як мінімальна заробітна плата, збільшена на відповідний коефіцієнт, різний для керівників та працівників підприємства. У разі введення такої норми, підприємство має податки та відрахування обчислювати не з фактичної зарплатні (часто мінімальної), а з індикативної.