The WSJ: «Інвестори зі сталевими нервами повертаються до України»

23 Жовтня 2023, 19:14

У другому кварталі 2023 року економічна активність в Україні зросла вперше після катастрофічного скорочення на 29% у 2022 році. Одна з причин — це те, що українські підприємства призвичаїлися до життя в умовах війни. Водночас, як пише американське видання The Wall Street Journal, попри все ще крихкі перспективи, до України також повертаються інвестори. «Перспективи української економіки залишаються крихкими. Республіканці у Вашингтоні, які контролюють Палату представників, стають все більш скептичними щодо підтримки України. Втрата довгострокової підтримки з боку найбільшого фінансового донора може звести нанівець економічний підйом, що зароджується в країні», — пише видання. Водночас, є ті, хто готовий інвестувати незважаючи на непевність. Один із таких — Джон Мазаракіс, який розбагатів на позиках компаніям, що виробляють продукцію з коноплі, та мережі піцерій. В Україні він хоче інвестувати в нерухомість та індустріальні парки.

«Мазаракіс і компанія Chicago Atlantic, співзасновником якої він є, і де керує активами на $2 млрд, готуються інвестувати в країну до $250 млн. Він не самотній. Інвестори зі сталевими нервами повертаються в Україну, приваблені можливістю допомогти країні в її боротьбі з Росією, — і задешево придбати активи», — пише видання. Його компанія планує укладати партнерства з українськими забудовниками або надавати їм кредити для будівництва доступних будинків і квартир. Крім того, Chicago Atlantic планує інвестувати в довгострокові промислові проєкти. Він прогнозує, що вони приноситимуть прибуток у розмірі близько 20%.

Читайте також: Індекс сприйняття корупції: Україна спустилась в рейтингу, проте це не свідчить про деградацію у антикорупційній сфері

Мазаракіс не єдиний зі «сталевими нервами». Так, німецька компанія Bayer нещодавно розпочала розширення свого насіннєвого заводу неподалік Києва проєктом вартістю понад  $60 млн, а Nestlé у травні розпочала будівництво фабрики на Волині. Американське видання відзначає, що наразі інвестування в Україну повʼязане із особливими викликами. «Бомбосховища є обов’язковими для нових будівельних проєктів. Винаймання охорони та спортивних автомобілів може коштувати $10 000 на день. Багато полісів страхування життя і здоров’я не поширюються на зони бойових дій. Додаткове страхове покриття коштує $1,500 на день або більше»,— зазначає The WSJ.

На разі для того, щоб зробити Україну більш привабливою для інвесторів, потрібне ефективне страхування воєнних ризиків. Цей крок полегшив би залучення інвесторів. «[Американська — Ред.] Компанія Marsh McLennan нещодавно запустила базу даних, розроблену спільно з українським урядом, яка відстежує збитки, завдані російськими атаками. За словами Кріспіна Еллісона, який очолював цю роботу в Marsh McLennan, 66% території країни не зазнали фізичної шкоди від війни. Мета полягає в тому, щоб полегшити приватним страховикам та інвесторам оцінку ризиків збитків, завданих війною», — пише The WSJ. Тож робота у цьому напрямку вже триває.

Автор:
Тиждень