Фейсбук забороняє продаж зброї у соцмережі, але покупці та продавці можуть порушити заборону 10 разів, перш ніж їх заблокують із соціальної мережі, згідно з внутрішніми документами, пише The Washington Post. Згідно з документами, є окрема політика п’яти страйків, яка поширюється навіть на продавців і покупців зброї, які активно закликають до насильства або пропагують певну небезпечну чи екстремістську організацію.
Фейсбук заборонив продаж зброї у 2016 році через тиск з боку активістів та державних установ, які намагалися посилити контроль над зброєю після стрілянини у школі американського села Сенді Хук. Інші компанії в соціальних мережах, такі як Твіттер, Ютуб і Тікток також послідували цьому прикладу.
Фейсбук стверджує, що він належним чином контролює продаж зброї і запевнює, що такі випадки становлять незначну частину вмісту в соцмережах і що багато хто порушує політику не усвідомлено. Тобто коли користувач може не розуміти, що порушує правила, оскільки продаж зброї в Сполучених Штатах є законним. Втім, компанія розкриває мало інформації про те, як дотримується заборони і впроваджує систему «страйків», тобто попереджень, яка дає користувачам певну кількість шансів і передбачає багаторівневу систему покарань.
Читайте також: У техаській церкві сталася стрілянина, загинуло 27 осіб. Усе, що відомо про напад
Внутрішні документи та інтерв’ю з шістьма нинішніми та колишніми співробітниками, які говорили на умовах анонімності показують, що політика Фейсбук щодо зброї тривалий час була джерелом суперечок серед вищого керівництва компанії – вони перебувають між двох вогнів через підтримку платформою свободи слова та тиску громадськості щодо скорочення продажу зброї, пише WP.
Дослідження показують, що інтернет став притулком для неліцензованих продавців зброї з тих штатів, які не вимагають юридичної перевірки магазинів, адже у США кожен штат самостійно встановлює деякі юридичні нюанси.
«Прогалини в законах зробили приватні продажі без перевірок не тільки легальними, але й дуже легкими за допомогою онлайн-покупок», — сказав у коментарі виданню Деніел Вебстер, співдиректор Центру Джона Хопкінса з вирішення проблем з використанням зброї.
Експерти та прихильники безпеки зброї, які дізналися про правило 10 шансів, описали це у коментарях The Washington Post як надмірно шанобливе ставлення до продавців вогнепальної зброї.
«Правило 10 страйків у Facebook щодо продажу зброї не шокує — це неймовірно небезпечно», — сказала Шеннон Уоттс, засновниця Moms Demand Action, рух, який бореться за заходи громадської безпеки для захисту від збройного насильства.
«Збройне насильство розриває наші спільноти, але Фейсбук більше турбується про те, щоб дати продавцям зброї не просто другий, а 10 шансів? Це не підзвітність, це співучасть».
Втім, речник Фейсбуку Енді Стоун повідомив, що компанія швидко реагує на публікації, що порушують політику соцмережі і накладає дедалі суворіші покарання за повторних порушників правил: «Реальність така, що майже 90% людей, які отримують страйк за порушення нашої політики щодо вогнепальної зброї, отримують менше двох попереджень, тому що їх порушення є ненавмисними, і як тільки ми повідомляємо їм про нашу політику, вони більше не порушують її», – заявив Стоун.
Інші компанії в соціальних мережах по-різному застосовують свої правила щодо продажу зброї та контенту, пов’язаного з зброєю. За словами речника компанії Ютуб Джека Мелона, платформа забороняє будь-який продаж вогнепальної зброї на каналах, включно із посиланнямі на веб-сайти, які продають зброю. Контент-творці Ютубу, які вчинили три порушення протягом 90 днів, будуть видалені з платформи.
Так само жорстка політика з цього питання і в компанії Тікток.
Читайте також: Скулшутінг. У Росії набирає популярності стрілянина в закладах освіти
У 2014 році тодішній генеральний прокурор штату Нью-Йорк Ерік Шнайдерман провів розслідування платформи Фейсбук, яка, за його словами, дозволяла людям ухилятися від законів з перевірки даних у багатьох штатах.
У відповідь на розслідування Фейсбук та Інстаграм оголосили, що заборонять розміщувати публікації з продажу вогнепальної зброї, де продавці мають намір обійти закон, і надіслали продавцям зброї нагадування щодо дотримання правил. Компанія заблокувала користувачам віком до 18 років доступ до повідомлень про продаж зброї.
Новина про 10 страйків перед повним блокуванням продавців зброї може підняти суспільний резонанс у США на тлі нещодавньої стрілянини у початковій школі штату Техас, коли 18-річний хлопець вбив 19 дітей та двох дорослих. Перед злочином стрілець Сальвадор Рамос написав про свої плани влаштувати стрілянину у Фейсбук. Крім того, у Штатах масові розстріли у школах та публічних місцях набрали вже стихійних масштабів, тож обговорення обмежень та модерації пов’язаного зі зброєю контенту виходять на державний рівень.