The Washington Post: У китайських соцмережах закликають запровадити санкції проти SpaceX. Чому Ілон Маск раптово перестав бути улюбленцем Пекіну

Світ
29 Грудня 2021, 18:43

Критика Пекіна цього місяця щодо супутників SpaceX розпалює гнів проти Маска, який довгий час був одним із найпопулярніших західних фахівців у Китаї, пише видання "The Washington Post". Під критикою мають на увазі реакцію в інтернеті на санкції проти SpaceX і пропозиції бойкотувати виробника електромобілів Tesla Ілона Маска.

Звинувачення у тому, що супутники загрожують безпеці китайської космічної станції з’явилися на фоні тиску Пекіна на відомих бізнесменів, зокрема й тих, хто раніше був національним улюбленцем в Китаї. Цей підхід відображає нову космічну гонку в стилі холодної війни, яка формується між Китаєм і Сполученими Штатами. Обидва змагаються за те, щоб відправити першу людину на Марс і зайняти стратегічні позиції в космосі.

Читайте також: "Найгірший вибір в історії". Time оголосив Людиною року-2021 Ілона Маска і це викликало різку критику

Ілона Маска обожнюють у Китаї протягом багатьох років. Tesla отримала рідкісне офіційне схвалення для роботи заводу в Шанхаї, незважаючи на стандартну вимогу від китайського уряду до іноземних автовиробників об’єднуватись з китайськими партнерами. Лише минулого місяця Маск став вірусним хітом на китайській платформі мікроблогів "Weibo" після того, як опублікував китайський вірш у Твітері.

Проте негативна реакція на SpaceX свідчить про те, що Маска чекають проблеми, оскільки бізнес все частіше розглядається через призму національної безпеки як у Пекіні, так і у Вашингтоні.

Прессекретар міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь заявив на прес-конференції у вівторок, що 3 грудня Китай повідомив ООН про дві "близькі зустрічі" цього року між супутниками SpaceX Starlink і китайською космічною станцією. Космічна станція Tiangong здійснила маневри ухилення 1 липня і 21 жовтня, щоб уникнути зіткнення з супутниками, йдеться у документах, представлених Пекіном для ООН.

"США стверджують, що є сильним прихильником концепції "відповідальної поведінки в космічному просторі", але вони проігнорували свій договір і становили серйозну загрозу безпеці астронавтів", — сказав Чжао Лінцзянь, маючи на увазі Договір про космос 1967 року (йдеться про Договір про принципи діяльності держав по дослідженню і використанню космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла, – Ред.).

Про скаргу Пекіна широко повідомляли державні китайські ЗМІ, що викликало обурення громадськості щодо діяльності Маска та його компаній. У вівторок національна телекомпанія Китаю CCTV опублікувала в Інтернеті відео про вибухи SpaceX з хештегом "Сполучені Штати вносять свої подвійні стандарти в космос". Відео та інші дописи з таким тегом набрали понад 30 мільйонів переглядів.

Ряд китайських коментаторів соціальних мереж у середу підняли питання про санкції або бойкот SpaceX і Tesla. "Ми не можемо дозволити Маску їсти китайську їжу, нищачи китайську каструлю", — заявив один із користувачів "Weibo". Tesla і SpaceX не відразу прокоментували ситуацію.

Близькі зустрічі між технологічними об’єктами на орбіті зростають, оскільки космос стає все більш захаращеним, при цьому Starlink зі SpaceX звинувачуються в цьому найбільше. За оцінкою Х'ю Льюїса, керівника дослідницької групи з астронавтики Університету Саутгемптона в Британії, на Starlink вже припадає більше половини близьких зіткнень між космічними кораблями на орбіті, причому частка за прогнозами зросте до 90%.

Читайте також: Хмара уламків від Росії – що відомо про збитий супутник "Космос-1408"

Космічне сміття Китаю також створило неприємність для США та інших країн. Минулого місяця Міжнародна космічна станція здійснила маневр, щоб уникнути зіткнення з уламками супутника, знищеного Китаєм 14 років тому (йдеться про уламок метеосупутника Фен'юнь-1C, – Ред.). 

Останніми роками Китай став серйозним суперником Сполучених Штатів у освоєнні космосу. У травні Китай став другою країною, яка розмістила рухомий пристрій на Марсі. Влітку Пекін оголосив про свою мету відправити місію з екіпажем на Марс до 2033 року, що може випередити плани NASA.

Деякі китайські коментатори припускають, що Китай міг би прискорити розгортання власних супутників для того щоб конкурувати з Маском.