Видання The Washington Post пише із посиланням на речника Пентагону, що Сполучені Штати надали Києву зброю на мільйони доларів, а також повідомляють нові подробиці про військові сили США, які можуть розгорнутись у Східній Європі для зміцнення безпеки.
Прес-секретар Пентагону Джон Кірбі заявив, що США місяцями спостерігали за нарощуванням військових сил президента Росії Владіміра Путіна вздовж українського кордону. Кірбі вперше заявив, що американські військові приготувалися потенційно відправити тисячі військових зі Сполучених Штатів до Європи.
Зокрема, елементи 82-ї повітряно-десантної дивізії та XVIII повітряно-десантного корпусу з Форт-Брегга, Північна Кароліна, 101-ї повітряно-десантної дивізії з Форт-Кембелла, штат Кентуккі, та 4-ї піхотної дивізії з Форт-Карсон, Колорадо, можуть бути одними з перших. 8500 військовослужбовців, які були приведені в стан підвищеної бойової готовності цього тижня, можуть бути одними з перших, хто вирушить до Європи.
Читайте також: Проект бюджету Пентагону: що планують купити американські військові
Інші підрозділи також переведені в стан підвищеної готовності, сказав Кірбі. Він відмовився назвати їх, але сказав, що війська розташовані на базах Форт-Худ, штат Техас, також це об'єднана база Льюїс-МакКорд у штаті Вашингтон, Форт-Полк, Луїзіана, і база ВПС Девіс-Монтан в Арізоні. За його словами, війська цих підрозділів могли б надавати медичну, авіаційну та матеріально-технічну підтримку.
Підкреслюючи чутливість ситуації, Кірбі відмовився сказати, які підрозділи з цих баз США могли б розгорнути. Але, за його словами, вони можуть значно посилити можливості НАТО в регіоні. База Девіс-Монтан, наприклад, вміщує п’ять ескадрилій штурмовиків А-10 ВПС США, які можуть знищувати танки.
Представник оборони, на умовах анонімності через делікатність цього питання, сказав, що Пентагон став дедалі обережнішим щодо інформації, яку він оприлюднює про американські сили в Європі, оскільки адміністрація прагне підкреслити, що дипломатія все ще залишається варіантом у цій кризі.
Роберт Браун, генерал армії у відставці з досвідом роботи в Європі сказав, що не чув "нікого при здоровому розумі, хто думав би, що ми підемо [в] Україну". Але є бажання, за його словами, шукати шляхи зміцнення військового альянсу в Європі у світлі останніх рішень і непередбачуваності президента Путіна.
Браун сказав, що занепокоєння через Росію вже були присутні у Штатах, до того ж зараз говорять про те, що після вторгенння в Україну ніхто не може сказати напевне, що РФ не просунеться далі.
Президент США Джо Байден пообіцяв союзникам, що США вважають свої зобов'язання перед іншими країнами НАТО "святими". Згідно з умовами договору, який був підписаний першими членами після Другої світової війни, напад на одного члена має вважатися нападом на всіх.
НАТО має сили реагування до 40 000 військовослужбовців з країн-членів, включаючи й Сполучені Штати. Якщо всі члени НАТО погодяться розгорнути сили, сказав Джим Таунсенд, високопоставлений чиновник Пентагону в адміністрації Обами, це було б "великою справою" для альянсу, який міг би зміцнити оборону в країнах Балтії. "Це був би реальний сигнал, що самі союзники посилили тиск у військовий бік", – сказав Таунсенд.
Однак для початку такого розгортання НАТО знадобиться згода всіх членів, але є підстави вважати, що забезпечити це буде важко. Німеччина, давній союзник США, який отримує природний газ з Росії, розглядається як потенційний захисник РФ після того, як Берлін відмовився надіслати летальну зброю на допомогу українським військовим.
Якщо Німеччина не погодиться, Вашингтон може самостійно розгорнути війська в країнах на східному фланзі Європи, які вимагають додаткової безпеки, додав Таунсенд.
Джон Кірбі, виступаючи в Пентагоні, зазначив, що Сполучені Штати також можуть перемістити частину з понад 60 000 американських військових, які постійно дислокуються в Європі. Близько 200 військовослужбовців Національної гвардії Флориди також розміщені в Україні для консультації військових. Проте наразі вони знаходяться далеко від кордону з Росією.
Військово-морський флот також приєднався цього місяця разом із союзниками до масштабних, запланованих раніше навчань НАТО в Середземному морі, які включають авіаносець "Гаррі Трумен" та кораблі супроводу, які разом перевозять майже 6000 американських військовослужбовців і десятки ударних літаків.
ВМФ США також має інші судна в Середземному та Адріатичному морях. У грудні Європейське командування США заявило, що есмінець "Арлі Берк" вийшов з Чорного моря і зробив зупинку в порту Туреччини.
Читайте також: "Викликає велике занепокоєння". США зафіксували достатньо ознак військової активності РФ поблизу України – американський генерал
Морські піхотинці, хоча й не серед підрозділів, які Кірбі назвав у четвер, проте за потреби можуть теж залучитися, сказав високопоставлений чиновник морської піхоти. Морські піхотинці готуються до кількох розгортань у регіоні цього року, у тому числі й сотні тих, які повинні прибути до Норвегії для навчань у березні, сказав неназваний чиновник.
В той же час за останньою інформацією, озвученою міністром оборони України Олексієм Резніковим сьогодні під час години запитань до уряду, на початку грудня спостерігались 41 батальйонна тактична група та інші батальйони російської армії, які нараховували з авіаційною та морською компонентою близько 110 тисяч осіб.
"Зараз ми спостерігаємо за частинами, які нараховують з авіаційною та морською компонентою – близько 130 тисяч осіб. У квітні бойовий компонент, який стягувала Росія, становив 126 тисяч. Отже кількість тоді і зараз співмірна, але неспівмірна реакція. Також зараз Росія стягнула на 300 танків більше, ніж навесні", – сказав очільник міноборони.
"Ми спостерігаємо за переходом шести великих десантних кораблів з північного та балтійського флотів РФ, які ввійшли до Середземного і можуть увійти до Чорного моря", – додав Олексій Резніков.