Оглядач Ендрю Крамер вказує, що Віктор Янукович також звільнив кількох менш помітних фігур, у тому числі колишнього міністра екології Георгія Філіпчука, «але близько дюжини інших діячів опозиції залишаються у в'язниці».
Він відзначив, що в указі про помилування вказано низку факторів, які сприяли рішенню, зокрема, поведінка у в’язниці. «Не згадувалась розгорнута Європейським Союзом кампанія , яка мала на меті домогтися звільнення ув'язнених в обмін на угоду про розширені торговельні відносини, що включала в себе положення про права людини і верховенство закону», – пише Крамер.
Оглядач відзначає, що угода про зону вільної торгівлі має відкрити вкрай потрібний для української економіки доступ до ринків ЄС. «Положення про права людини перетворило політичних ув'язнених на розмінну монету», – додає він.
Він також нагадує, арешт Юлії Тимошенко в серпні 2011 року зірвав попередню можливіть для прийняття угоди. Дипломати часто наводять звільнення Тимошенко та Луценка як умов перед продовженням переговорів, а західні уряди назвали їх переслідування політично вмотивованим.
«Не ясно, чи звільнення Луценка та інших ув'язнених буде достатньо», – підсумовує він.
Нагадаємо, 7 квітня президент Віктор Янукович підписав указ про помилування шести засуджених, у тому числі колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та колишнього міністра охорони навколишнього природного середовища Георгія Філіпчука. Відповідні пропозиції главі держави внесла Комісія при президентові у питаннях помилування.
Комісар Європейського Союзу у справах розширення і політики сусідства Штефан Фюле відзначив, що помилування Юрія Луценка – це «перший, але важливий крок» на шляху до вирішення проблеми вибіркового застосування закону в Україні.
Генеральний секретар Ради Європи Торбьорн Ягланд привітав рішення Януковича та вказав, що це відповідає духу рішення Європейського суду з прав людини.
Президент Європейського парламенту Мартін Шульц подякував наглядовій місії екс-президентів Пета Кокса та Олександра Кваснєвського за зусилля зі звільнення політика. В той же час співголова Моніторингової місії Європарламенту в Україні, екс-президент Польщі Александер Кваснєвський заявив, що помилування екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка є свідченням того, що Україна серйозно думає над асоціацією з ЄС