«Європа має багато шляхів доступу до відносно дешевих джерел газу», – зазначає експерт з газу енергетичної консультативної компанії Wood Mackenzie Грем Фрідман. На думку багатьох аналітиків, переговори між Україною та Росією мають особливе значення, адже наразі обидві країни ведуть їх в невигідному становищі.
Якщо за попередніх «газових війн» Європа понесла великі втрати, то наразі, на думку видання, динаміка інша – «перевага на стороні Європи, якщо вона зможе правильно розіграти свої карти».
«Росія сьогодні стикається з реальною конкуренцією з боку сланцевого та зрідженого газу, до якого європейці мають доступ», – зазначив Фрідман. «І це повинно її хвилювати», – додав він.
Наявність зрідженого природного газу і відкриття сланцевих ресурсів в Європі вже похитнули позиції Газпрому, особливо у Східній Європі. Так, Польща, яка імпортує дві третини свого газу з Росії, планує знизити свою залежність від Москви за допомогою видобутку сланцевого газу та купівлі зрідженого природного газу. Віце-прем'єр і міністр з енергетики Польщі Вальдемар Павляк сказав, що доступ до альтернативної поставки газу дав Варшаві нові важелі в переговорах. «Ми можемо або купувати звичайний газ дешевше або швидше продовжувати розробку та видобуток сланцевого газу», – сказав він.
Поки ще не пізно Росія намагається змінити ситуацію на свою користь та зафіксуватися на європейському ринку. Одним з кроків для цього вже стало будівництво «Північного потоку».
Прискорене будівництво «Південного потоку», на думку аналітиків, також має на меті прив’язати ринки Південно-Східної Європи перш, ніж зріджений та сланцевий газ увійдуть до них. Крім того, Росія вже має в своєму розпорядженні газотранспортні системи Білорусі та Молдови й намагається заволодіти ГТС України. А це, разом із майбутнім проходження більших обсягів газу через «Північний потік», а не через територію України, ставить її також у надзвичайно невигідне становище в нинішніх переговорах.