Про це пише Кей Коулс Джеймс, директорка Фонду Спадщини – стратегічного дослідницького інституту США.
За її словами, вплив Комуністичної партії Китаю схиляє африканських правителів на один бік із Пекіном у ключових питаннях, зокрема й в ООН щодо маскування Китаєм порушень прав людини та перешкоджання детальному розслідуванню щодо причин спалаху коронавірусу.
Вплив Китаю має кілька форм. Зокрема це й потреба у відновленні значної частини інфраструктури в Африці, а Китай часто є єдиним кредитором, а його компанії здебільшого займаються будівництвом.
Китай у багатьох бідних країнах безкоштовно побудував екстравагантні палаци та урядові будівлі, щоб отримати ще більший вплив на представників уряду. Бурунді, п'ята найменш розвинена країна світу, отримала новий президентський палац за 22 млн доларів. Зімбабве може отримати будівлю парламенту на суму 100 млн доларів. Ліберія також отримала 66 мільйонів на нові урядові приміщення. “Усі ці гроші, витрачені в деяких із найбідніших країн світу, ні на йоту не допомагають громадянам цих країн, які зазнали труднощів”, – пише Кей Коулс Джеймс.
Читайте також: США – Китай: новий етап «дружньої ворожнечі»
Ключова думка заяви – у світі безпечніше, коли демократії є панівними, адже вони не вступають у війну одна з одною. Більше того, американські військові постійно спостерігають за китайською агресією в Тихому океані. З величезним узбережжям Африки в Атлантичному океані було б значно небезпечніше, якби Китай створив власну базу в Атлантиці.
З економічної точки зору, Африка має великі природні ресурси, які потрібні решті світу, і Китай має значний вплив на експорт цих ресурсів в інші країни. Наприклад, мінерали, такі як кобальт і марганець, важливі у виробництві багатьох передових технологій. Китайські компанії домінують у світовому ланцюжку поставок кобальту, особливо в Африці. Якщо китайський уряд побачить у цьому стратегічну перевагу, він може відрізати США та решту світу від ресурсу.
Вплив КП Китаю призводить до того, що багато із 54 країн Африки голосують у вигідний Пекіну спосіб у різних міжнародних інституціях, зокрема й голосування за обраних Китаєм кандидатів для управління деякими агенціями (наприклад, Всесвітня організація охорони здоров'я). Існує небезпека, що Пекін через власних ставлеників у різних галузях закріпить вигідні вітчизняним компаніям стандарти, які формуватимуть світову економіку на наступні десятиліття.
Африканські країни також складали майже половину підписантів листа, який захищає порушення прав людини Китаю над уйгурським мусульманським населенням у 2019 році.
У заяві резюмується, що американські чиновники повинні постійно співпрацювати з африканськими країнами, вести переговори про угоди щодо вільної торгівлі, а також заохочувати інвестиції американських компаній, зацікавлених в Африці.