«Великий північний енергетичний проект заморожено, втрачено вигоду в мільярди доларів, судові справи та розслідування – повзуча революція сланцевого газу розхитує державну монополію Росії Газпром. Звикнувши довгий час бути господарем ситуації Газпром зіткнувся з майбутнім, де він, можливо, більше не зможе диктувати довгострокові контракти з закріпленими цінами, неочікувано закривати кран і тримати більшу частину Європи в своїх руках через свою позицію домінуючого гравця», – зазначає видання.
«Протягом багатьох років чиновники в Газпромі відмовилися детально обговорювати питання сланцевого газу. Але тепер, коли завдяки сланцю США скоро обжене Саудівську Аравію та Росію і стане найбільшим виробником нафти у світі в 2035 році, видається, що російські посадовці можуть неохоче прийняти нову реальність.
«Коли бум почався Газпром його проігнорував», – зазначила аналітик з питань Росії у вашингтонському аналітичному центрі PFC Energy Єлєна Герольд. За її словами, заяви Путіна (про необхідність зважати на розвиток сланцю – Ред.) ознаменували зрушення. «Росія розуміє, що доведеться реагувати – хоча ніхто ще не знає як», – вважає експерт.
«Україна на цьому тижні заявила, що планує підписати угоди про розподіл продукції з Chevron, ExxonMobil і Shell на початку грудня, щоб розвивати свій власний сланцевий газ. Ця хвиля ще має дійти до Росії. Державні ЗМІ та Газпром говорять про небезпеку гідророзриву. Це є дивним явищем в країні, для якої екологічні проблеми зазвичай стоять на задньому плані. На думку аналітиків, команда Путіна Газпрому зайнятися сланцем швидше за все змінить стан справ», – пише The Guardian.
«Ніхто в енергетичній галузі Росії не може собі дозволити ігнорувати сильні коментарі президента», – підкреслила Герольд.