«Ніде в Європі сланцевий газ не породив стільки ентузіазму як серед політиків і громадськості Польщі. Уряд вже надав 111 концесій на розвідку площі у 35 тис квадратних кілометрів, або майже третину площі Польщі…Ніщо не залякало польський уряд, який продовжує агресивно просувати розвиток сланцю незважаючи на всі заперечення, зробивши сланцевий газ потужною ідеологічною зброєю, центральною для польської зовнішньої політики», – відмічає видання.
«Незважаючи на важливість проекту, сланцевий газ, здається йде шляхом протиракетного щита, який адміністрація Обами відмінила через заперечення в Росії у 2009 році. Складна геологія, неконкурентоспроможний сектор послуг, нерозвинена інфраструктура та відсутність бурових вишок стали на заваді розвитку. Польща має потужний нафтовий та газовий сектори, але більшість трубопроводів знаходяться на південному заході, в той час як основні райони розміщення сланцю – на північному сході. Суворі екологічні закони ЄС, а також нечітке регуляторне і податкове законодавство ще далі знижують перспективи. І хоча розвідка триває вже впродовж кількох років, на сьогодні пробурили лише 33 свердловини, з них тільки у восьми було зроблено гідророзрив (тільки для того, щоб оцінити запаси газу треба просвердлити щонайменше 200 свердловин).
Попередні результати були необнадійливими. Цього року енергетичний гігант ExxonMobil пішов з Польщі після провалу спроби видобувати газ для продажу, а його конкурент ConocoPhillips вирішив не проводити буріння в своїх концесіях в північній Польщі. Загалом, за словами представників промисловості, вартість одного колодязя зросла до $15 млн, що в три рази більше за вартість у США», – йдеться в статті.
Дехто як наприклад, бізнес менеджер з розвитку в польській компанії з обслуговування видобутку сланцевого газу United Oilfield Services Цезарій Філіповіч вважає, що Польща має знизити свої очікування.
«З багатьох причин – ресурси, екологія, території, де можливе виробництво, революція в газовому видобутку, яка відбулася в Америці, в Польщі ніколи не станеться. Той, хто сподівається, що ми станемо експортером газу на європейський ринок просто марить», – зазначає він.