The Economist: У Китаї 13 млн осіб уже занесено до чорних списків

6 Січня 2020, 15:20

У Китаї у межах окремої ініціативи понад 13 млн осіб уже занесено до чорних списків, через що вони не можуть купувати квитки на літак або вчити дітей у приватних школах. Однак найбільше з настанням 2020-го втратять компанії. Про це пише The Economist у спільному з "Українським тижнем" проекті "Світ у 2020".

 

«Скептики мають рацію, коли стверджують, що чиновникам знадобляться роки, аби відточити масштабну ініціативу «соціального рейтингування». Але всі іноземні та національні компанії вже мають індивідуальний код соціального рейтингу. Транснаціональні корпорації рейтингуються за 300 критеріями (більшість випливає з чинних законів). Нині тестується головна база даних, де буде зібрано масив інформації, яку компанії вже повинні надавати державним установам. Ця інформація конвертуватиметься в рейтинги. Представники Торговельної палати ЄС у Шанхаї стверджують, що система «фундаментально змінить функціонування бізнесу в Китаї», — йдеться в матеріалі.

 

The Economist зауважує, що більшість мультинаціональних компаній (і чимало приватних національних фірм) радше хотіли б, аби Компартія не втручалася в їхні справи. Система соціального рейтингу змусить їх взаємодіяти з її апаратом у новий спосіб. Високий рейтинг забезпечуватиме підприємствам швидку процедуру погодження фінансування та видачі митних сертифікатів. Низький — більше перевірок. Чимало даних, які треба передавати до бази, стандартні: вони стосуються, приміром, податків чи якості продукту. Але деяка інформація делікатна, наприклад, про поведінку персоналу.

 

  • Журнал «Український тиждень» десятий рік поспіль разом із британським The Economist видає українською мовою спецпроект «Світ у…», який пропонує аналітику та прогнози на наступний рік у геополітиці, економіці, фінансах, бізнесі, науці та культурі.