Британія 23 червня обиратиме, залишатися їй у Європейському Союзі чи вийти з нього. Багатьом виборцям день референдуму принесе довгоочікуване полегшення: останні чотири місяці мало не всі новини про цю кампанію. Втім, якщо британці проголосують за вихід, їм іще доведеться витерпіти багаторічні дебати з приводу перемовин про умови розлучення.
Особливо спантеличено за кампанією спостерігають фінансові ринки. Більшість інвесторів, як і більшість економістів, вважають, що без ЄС Британії буде гірше. Проведене нещодавно банком Merill Lynch (підрозділом Bank of America) опитування менеджерів глобальних фондів виявило, що Brexit є найбільшою загрозою для ринку й випереджає в рейтингу девальвацію в Китаї; проте 71% опитаних менеджерів не вважають, що британці врешті проголосують за вихід. Попри вельми незначні розбіжності в більшості опитувань, букмекерські ринки стабільно ставлять на те, що на референдумі буде зроблено вибір на користь збереження членства в ЄС; ставки на вихід знизилися до 25%.
Читайте також: У МЗС Великої Британії прокоментували можливість виходу країни з Євросоюзу
А якщо Британія таки проголосує за вихід, украй важливим буде характер її дальших торгових відносин із Євросоюзом. Кредитно-рейтингова агенція Fitch заявила: якщо країна оперативно укладе угоду про вільну торгівлю з ЄС, наслідки виходу будуть незначними. Але для цього британцям, очевидно, доведеться погодитися на вільний рух робочої сили та сплату внесків до бюджету ЄС, проти чого, власне, і борються прибічники Brexit. Інший сценарій — затяжні перемовини та незалежність Шотландії, а отже, великий тиск для кредитного рейтингу Британії.
Тож інвестори затамували подих в очікуванні події, яку вони вважають малоймовірною, але яка може мати неприємні наслідки. Найбільше від Brexit постраждав би, швидше за все, фунт: у день оголошення референдуму він похитнувся, відтак повернув позиції відносно долара (той падає на тлі більшості валют після того, як Федеральна резервна система просигналізувала готовність до дальшого підвищення облікової ставки), але не перестає дешевшати впродовж усієї кампанії відносно євро.
Проблема для валютних трейдерів у тому, що вони ризикують за будь-якого результату референдуму: збереження членства в ЄС, вочевидь, підштовхне фунт угору, що ускладнить життя тим, хто зробив ставку на Brexit. Ця непевність виявляється на ринку опціонів, де трейдери можуть хеджуватися від «валютних гойдалок»: надбавка за страхування від стрибків курсу фунта різко зросла.
Опитані Bank of America менеджери фондів уже тепер виявляють до британських активів найменше інтересу за останніх сім років. Але якщо говорити про цінні папери кожного емітента окремо, то Brexit вплине на них по-різному. За даними інвестиційної групи BlackRock, понад 78% надходжень компаній, що належать до FTSE 100, генеруються з-за кордону. Тож у випадку знецінення фунта їхні доходи поза Британією тільки зростуть. А от компанії з індексу FTSE 250 (групи із середньою капіталізацією) генерують близько 60% своїх доходів у країні. Тож фінансові показники FTSE 250 цього року поки що негативно впливають і на індекс акцій компаній із високою капіталізацією.
Читайте також: У НАТО заявили, що вихід Британії з ЄС ударить по Альянсу
На перший погляд може здатися, що з наближенням референдуму мали б постраждати британські державні облігації. Якби голосування на референдумі за вихід із ЄС призвело до падіння валюти Сполученого Королівства, міжнародні інвестори, до чиїх портфелів входять ці облігації, зазнали б збитків. Відтак можна було б очікувати, що вони вимагатимуть вищої дохідності як компенсації за цей ризик. Та насправді дохідність 10-річних облігацій нині близька до рівня, на якому вона була в день оголошення референдуму. Почасти це пояснюється тим, що британський ринок облігацій — частина глобального, на якому дохідність і без того залишається низькою. Крім того, Brexit негативно вплинув би на довіру й економічну активність, тож після нього Банк Англії, швидше за все, урізав би облікову ставку або навіть розширив програму скуповування облігацій (кількісного пом’якшення). Обидва варіанти були б позитивними для британських бондів, тож дохідність для їх тримачів якраз зросла б, а не впала.
Якщо зважати на упевненість інвесторів у перемозі прибічників ЄС, у випадку протилежного результату можна очікувати різкої реакції ринків. Головний економіст італійського банку UniCredit Ерік Нільсен вважає, що фунт міг би тоді впасти на 10–15% у торгово-зваженому вираженні. Така новина, імовірно, потягнула б униз і курс євро відносно долара через сумніви в стабільності ЄС у тривалій перспективі. І справді, навіть керівники ФРС заявили, що британський референдум може вплинути на їхні політичні рішення, бо від нього залежатиме рівень довіри до країни. Тож багатьом ніч на 23 червня видасться дуже тривожною.
© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com