Над президентом Дональдом Трампом та його Адміністрацією нависла велика сіра хмара: директор ФБР публічно підтвердив, що його агенти розслідують спроби російського уряду втручатись у президентські вибори. Окрім того, спецслужби аналізують, наскільки ці намагання були узгоджені з особами, причетними до кампанії Трампа. Таким був вердикт голови Комітету Палати представників із розвідки республіканця Девіна Нуньєса, на слуханні в якого директор ФБР Джеймс Комі повідомив про розслідування, що стартувало вісім місяців тому. Думки про нього нині кружляють над Вашингтоном — містом, що пам’ятає розслідування ФБР, які дамокловим мечем висіли над іншими адміністраціями, навіть якщо й не виливались у кримінальні звинувачення.
Читайте також: Хімії не відбулося
Трамп відреагував димовою завісою із зустрічних претензій. Як заявив президент, «справжня історія» про Росію така: чиновники злили засекречену інформацію репортерам. І запитав (у ранковому твіті без будь-яких доказів): «А що там із контактом кампанії Клінтон із росіянами?». Услід за главою Білого дому республіканці на чолі з Нуньєсом запитали директора ФБР, чи вважається серйозним злочином оприлюднення високопосадовцями за президентства Обами факту прослуховування агентами телефонних розмов між російським послом та Майклом Флінном, відставним генералом, який на дуже короткий час став першим радником Трампа з національної безпеки (до того як подав у відставку, бо збрехав із приводу цих телефонних контактів). Комі погодився, що просочення інформації — серйозний злочин. Далі Нуньєс заявив, що «безглуздо» стверджувати, що росіяни могли «вважати за краще працювати з республіканцями, аніж із демократами». Комі та інший свідок — директор Агентства національної безпеки адмірал Майкл Роджерс — пояснили: вони не стверджували, ніби знають, що Росія загалом віддавала б перевагу якійсь одній партії. Натомість керівники розвідувальних служб вважають, що президент Росії Владімір Путін не тільки не зносив Гілларі Клінтон, а і явно віддавав перевагу Дональдові Трампу.
Слухання в Палаті представників допомогло з’ясувати не надто багато. Члени обох партій розмірковували про непрямі докази можливої змови. Але сіра хмара підозр усе-таки має значення. Вона пояснює, чому Трамп так ухопився за заяви каналу Fox News TV про те, що Барак Обама просив британську розвідувальну службу GCHQ шпигувати за кампанією республіканського кандидата (британський уряд називає ці заяви «вкрай безглуздими»). Вона допомагає зрозуміти, чому прес-секретар Білого дому Шон Спайсер наголошував, що Пол Манафорт, політичний консультант, пов’язаний із промосковськими політиками в Україні й, за даними Associated Press, із російським мільярдером та союзником Путіна Олєґом Дєріпаскою, «відігравав дуже обмежену роль дуже короткий проміжок часу» у кампанії Трампа, тоді як фактично він очолював цю кампанію.
Читайте також: Рейтинг Трампа впав до рекордно низького рівня
Вона пояснює, чому Нуньєс негайно помчав до Білого дому інформувати очільника держави про те, що, за отриманою ним інформацією, «можливо», американські розвідслужби прослуховували членів перехідної команди новообраного президента Трампа, коли (цілком законно) стежили за іноземними цілями. Коли Трампа спитали, чи вважає він це підтвердженням того, що Обама нібито наказав прослуховувати його резиденцію під час кампанії (серйозне звинувачення без жодних доказів, за словами директора ФБР), він відповів: «Певною мірою». Демократи здійняли хвилю обурення через те, що Нуньєс не дав навіть приблизного обґрунтування нападам Трампа на свого попередника. Але прихильники нинішнього президента США зраділи: сьогодні в Америці кожна сторона чує ті факти, які хоче почути.
Найбільший шок на слуханнях минулого тижня викликали запитання про те, чому російські хакери діяли так необережно, коли зламали електронну пошту Національного комітету Демократичної партії та керівника виборчої кампанії Клінтон. Ця «необачність» здається навмисною, як відповів Комі. Мета Росії полягала в тому, щоб підірвати довіру до американської демократії та посіяти розбрат. З огляду на те що РФ, очевидно, вважає свої дії 2016 року успішними, директор ФБР зробив висновок: «Вони ще повернуться».
© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Переклад з оригіналу здійснено «Українським тижнем», оригінал статті опубліковано на www.economist.com