The Economist розповів про неприйнятні вимоги Ірану на ядерних перемовинах

2 Липня 2015, 18:22

Майбутнє ядерної програми Ірану залежить в основному від того, чи готовий на компроміс 75-річний верховний лідер Ірану Аятолла Алі Хаменей, який страждає на рак. Про це пише авторитетнее британське видання The Economist.

У статті зазначають, що для реалізації домовленостей щодо ядерної програми Ірану є дві перешкоди. Перша – американський Конгрес, який у випадку, якщо переговори затягнуться довше, ніж до 7 липня, отримає 60 днів для розгляду домовленостей і подальшого їх блокування. Крім того, верховний лідер Ірану Аятолла Алі Хаменей є набагато більш безпосереднім перешкодою, адже він окреслив сім основних умов, на які протилежній стороні перемовин буде важко погодитися.

«Всі санкції ООН та США повинні бути зняті відразу після підписання угоди… Всі обмеження щодо ядерної програми Ірану також є неприйнятними. Також він (Хаменей – Ред.) заявив, що інспекторам Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) відмовлять у доступі до ядерних об’єктів Ірану, щоб переконатись, що їх діяльність є виключно мирною. Про перевірку військових потужностей та допит вчених-ядерників Ірану також не може бути мови. Парламент Ірану ухвалив закон, що забороняє інспекцію на військових об'єктах», – пише The Economist.

Читайте також: Британія попередила ООН про активні ядерні закупівлі Ірану – ЗМІ

Автори публікації наголошують, що лідери США та Європи не погодяться на такі умови, адже не бажають відступати від пунктів, окреслених на переговорах у Лозанні навесні 2015 року, тим паче, що Іран раніше вдавався до обману. Зокрема, західні фахівці повинні отримати доступ до військових об’єктів Ірану, якщо виникнуть будь-які підозри, причому США, Франція і Великобританія  вимагатимуть автоматичного повернення санкцій ООН у випадку виявлених порушень без можливості їх ветування з боку Росії чи Китаю.

Читайте також: The Economist: Арабські монархії жахає, що звільнений від санкцій Іран почне створювати ще більше проблем

«Більшість звичайних іранців відчайдушно сподіваються на економічні можливості, які принесе угода; але ідеологам режиму та їх поплічникам дуже подобається нинішня ситуація, і зміни їх лякають. Майбутнє ядерної угоди менше залежить від таємних технічних деталей, про які домовляються у Відні, а більше від того, як 75-річний верховний лідер (Хаменей – Ред.), хворий на рак простати, вирішить цю дилему.

Читайте також: The Economist про угоду з Іраном: легше домовитися, ніж впоратися з наслідками